Son dakika… Ünlü profesörden korkutan corona uyarısı: Aşıya güvenmeyin

Son dakika… Ünlü profesörden korkutan corona uyarısı: Aşıya güvenmeyin HIV/AIDS konusunda yaptığı araştırmalar ve insan genomu üzerindeki bulgularıyla dünyanın önde gelen bilim insanlarından biri olan William Haseltine, corona virüsü ile ilgili çarpıcı açıklama ve tespitlerde bulundu. Haseltine, "İnsanlar aşının geleceğine güvenmemeli. SARS ya da MERS'te de birçok aşı üretildi ama çoğu işe yaramadı" dedi.

HIV/AIDS konusunda yaptığı araştırmalar ve insan genomu üzerindeki bulgularıyla dünyanın önde gelen bilim insanlarından biri olan William Haseltine, corona virüsü ile ilgili çarpıcı açıklama ve tespitlerde bulundu. Haseltine, “İnsanlar aşının geleceğine güvenmemeli. SARS ya da MERS’te de birçok aşı üretildi ama çoğu işe yaramadı” dedi.

Corona virüsü salgınında küresel vaka sayısı 5.1 milyonu geçerken ABD’nin önde gelen bilim insanlarından William Haseltine kritik açıklamalarda bulundu. Kanser ve HIV/AIDS üzerine yaptığı bilimsel araştırmalarla tanınan ve insan genomu üzerine uzmanlaşarak alanında dünyanın önde gelen isimlerinden biri olan Haseltine, corona virüsü günlerinde yapılması gerekenleri sıraladı.

Haseltine, “Salgına karşı yapılacak en ideal yaklaşım salgını dikkatlice takip etmek ve hastalık yayılmaya başladığında çok sıkı izolasyon önlem ve yasakları almaktır” ifadesini kullandı.

Haseltine, birçok ülkede geliştirilen aşı çalışmalarıyla ilgili olarak da, “İnsanlar Covid-19 aşısına güvenmemeliler. İnsanlar maske takmalı, ellerini yıkamalı, yüzeyleri temizlemeli ve mesafelerini korumalılar. ‘Ben seçildiğimde aşı gelecek’ diyen siyasetçilere inanmamalılar” yorumunu yaptı.

“DİĞER CORONA AŞILARI MUKOZA ZARINI KORUMUYOR”
Haseltine, “İnsanlar ne zaman SARS ya da MERS için aşı yapmaya çalışsa bunlar aslında koruyucu olmadı. Corona virüsünün farklı türleri için geliştirilen aşılar burundaki mukoza zarını korumayı başaramadı ki bu virüs genelde vücuda burundan giriyor” dedi.

Haseltine, Çin, Güney Kore ve Tayvan’ın sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaları dolayısıyla iyi bir iş çıkardığını söylerken, “ABD, Rusya ve Brezilya çok başarısız davrandı” açıklamasını yaptı.

ALANININ EN ETKİLİ İSMİ
1944 yılında dünyaya gelen William Haseltine, bir dönem Harvard Tıp Fakültesü’nde profesör olarak görev aldı. Aralarıdna Cambridge Biosciences, The Virus Research Institute, ProScript ve Demetrix’in de olduğu birçok biyoteknoloji şirketinin kurucusu olan Haseltine, çok sayıda sivil toplum kuruluşunda da görev aldı.

Time dergisi tarafından 2001 yılında en ilham veren iş insanları listesinde yer alan Haseltine, Scientific American tarafından da biyoteknoloji alanında en etkili 100 lider arasındaydı.

Haseltine, AIDS’in ortaya çıktığı dönemlerde dünya kamuoyunun gündemine gelmiş ve yaptığı katkılar sayesinde salgının kontrol altına alınmasını sağlayan isimlerden biri olmuştu.

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Corona sonrasında normale dönüş başladı ama: Restoranların corona isyanı

  Hızlı Yorum Yap

  0 0 0 0 0 0
  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  163.942

  VAKA

  127.973

  İYİLEŞME

  4.540

  ÖLÜM

  35.969

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  6.170.556

  VAKA

  2.642.568

  İYİLEŞME

  372.116

  ÖLÜM

  3.527.988

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Mavi Kocaeli Gazetesi Haber – Son Dakika Haberler'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Mavi Kocaeli Gazetesi Haber – Son Dakika Haberler'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

  Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

  Galeri Alanı

  828 x 470