Kocaeli'nin normalleşmesine daha çok var!

Yen tip koronavirüs-(Kovd-19) salgınına karşı alınan tedbirlerin iller bazında kademeli olarak kaldırılması planıyla ilgili yeni detaylar öğrenildi. Kriterlere göre 100 binde 10 vakanın altındaki iller düşük, 11-35 arası ise orta riskli sayılacak. İlk normalleşme de düşük ve orta riskli illerde başlayacak. Kocaeli'nin ise bu oranı yakalaması şimdilik çok zor.

Kocaeli'nin normalleşmesine daha çok var!
Editör: Mavi Kocaeli
24 Şubat 2021 - 10:58 - Güncelleme: 24 Şubat 2021 - 11:39

Yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirlerin kademeli olarak kaldırılması süreci 1 Mart'tan itibaren başlıyor. İllerdeki kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilecek ya da genişletilecek. "Normalleşmenin ayak seslerini duymaya başladık" diyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, süreçle ilgili olarak şunları söyledi:

"Yüz binde 10’un altında vaka sayısı olan illerde kişiler, kendi tedbirlerini uygulamaya devam ederek, hijyen kurallarına uyarak, açılmaya başlayacak. Ancak yüz binde 35’e kadar olan illerde kontrollü açılma olacak. Örneğin önce küçük işletmeler açılacak. Ancak bunun üzerinde olan illerde açılma şimdilik zor görünüyor."

HAFTADA 1900 YENİ VAKA
Kocaeli’de ise kısıtlamaların kalkması pek çok iline nazaran çok zor olacak. Önceki gün yayınlanan son haritaya göre Kocaeli’de vaka görülme oranı 100 bin kişide 92.53 çıktı. Kocaeli’de kaba bir hesapla hafta 1900 yeni vaka tespit ediliyor. Yüksek riskli iller içinde yer alan Kocaeli’nin normalleşebilesi için yüz binde 35 oranına kadar düşmesi gerekiyor. Uzmanlar ise önümüzdeki birkaç hafta içinde Kocaeli’de böyle bir düşüş yaşanmasının pek mümkün görülmediğin belirtiyor.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum