Reklam

Kocaeli Barosu 82 yaşında

Kocaeli Barosu 82. yıl dönümünde Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Çelenk bırakma töreni pandemi nedeniyle kısıtlı sayıda katılımla gerçekleşti.

Kocaeli Barosu 82 yaşında
Editör: Mavi Kocaeli
17 Kasım 2020 - 11:01
Kocaeli Barosu üyeleri, kuruluşlarının 82. yıl dönümü nedeniyle Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Törene Baro Başkanı Avukat Bahar Gültekin Candemir, Baro eski Başkanı Fahri Örengül ve az sayıda avukat katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından başkan Candemir, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Çelenk sunumunun ardından açıklama yapan Bahar Gültekin Candemir, “Kurulduğundan bu yana Cumhuriyet değerlerinin, hukuk devletinin, demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin yılmaz savunucusu olan baromuzun 82.yaşını kutlamanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

“BİREYSEL ÖZGÜRLÜK MESELESİ”
Candemir açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı, “Anayasa ile avukatların hak ve özgürlüklerinin teminatı için kurulmuş meslek kuruluşları olan Barolar öncelikle tüm yurttaşlarımızın ‘savunma hakkının’, ‘adil yargılanma hakkının’ ve en önemlisi demokratik hukuk devletinin teminatıdır. Barolara yönelik yoğun müdahalelerle karışı karşıya kaldığımız bu dönemde vermiş olduğumuz mücadele, aslında bir hukuk devleti mücadelesidir. Çünkü; savunmanın özgürlük meselesi, vatandaşlarımızın bireysel özgürlük meselesidir. “BARO,

ÖZGÜRLÜK İHLALLERİNİN KARŞISINDADIR”
Kocaeli Barosu, sorumluluğunun bilinciyle Cumhuriyetimizin kuruluşu ile temelleri atılan hukuk devletinin devamlılığını ve güçlendirilmesini sağlamayı amaç edinmiştir. Bu amaçla vatandaşlarımızın ‘adil yargılanma savunma hakkının’ yargı süreci içerisinde gerektiği gibi temsil edilebilmesi için etkin müdahale eden; her türlü hukuksuzluğun, darbelerin, hak ve özgürlük ihlallerinin karşısında olan bir kurumdur.

“ETKİN MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”
Geleneğimize bağlı kalaral, anayasa, avukatlık kanunu ve diğer yasal düzenlemelerin yüklediği göre ve sorumlulukların bilincinde olan bir hukuk kurumu olarak; yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, özgür ve bağımsız savunma, temel hak ve özgürlükler, demokrasi, hukuk devleti üstün değerlerinin gerçekleşmesi ve yerleşmesi için etkin mücadelemize devam etme azim ve kararlılığındayız”     

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum