İSU 2021 bütçesi belli oldu

Büyükşehir Belediyesi Meclisi ardından gerçekleştirilen İSU Genel Kurulunda İSU’nun 2021 yılı tahmini bütçesi 1 milyar 108 milyon 567 bin lira olarak belirlendi. Genel Kurulda gelen eleştirileri cevaplayan Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın, “Kocaeli’de en pahalı su en pahalı ulaşım diye şehir efsanesi geziyor. Bizim fiyatlarımız emsallerinden çok çok iyi. Su tarifelerimiz son derece rasyonel. Bir yandan yatırım yap, bir yandan da para alma deyince olmuyor” dedi.

İSU 2021 bütçesi belli oldu
Editör: Mavi Kocaeli
12 Kasım 2020 - 20:01
Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı Meclis toplantısının ardından İSU’nun genel kurulu yapıldı. 15 gündem maddesinin görüşüleceği genel kurulda İSU’nun 2021 yılı tahmini gelir ve gider bütçesi görüşüldü. İSU’nun 2021 yılı tahmini bütçesi 1 milyar 108 milyon 567 bin lira olarak belirlenirken, gelir bütçesi ise 1 milyar 316 milyon 466 bin lira olarak hesaplandı. Genel Kurulda CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir’in İSU’nun “2021 yılında 60 milyon TL kiralık araçlar için ayrılmış eleştirilerine cevap veren Büyükakın, “Bazı araçların satın alınması bazılarının kiralanması doğrudur. İhalede gelen teklifler ile satın alma halinde nasıl bir yol çıkacak onu hesaplıyoruz. 10 tane su tanker 5 tane büyük kazıyıcı bir tane de akaryakıt tankeri alacağız. Ardından ihale hazırlığı yapacağız. Hizmet alımı usulünde bir sakınca görmüyoruz. Yatırım bütçemiz yüzde 37. Mal ve hizmet alımları yüzde 43. Bütün bunları yapabilmek için 130 milyon civarında bir para harcıyoruz. Sırf bu yatırımları biz yapmak üzere bir sistem kursaydık bizim personel harcamamız yüzde 20 civarlarına çıkacaktı” dedi.
 

 
GİDER BÜTÇESİNİN YÜZDE 43’Ü MAL VE HİZMET ALIM GİDERLERİNE GİDECEK
Genel Kurulda sunum gerçekleştiren İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, “ Yatırım programlarımızda 12 ilçeyi ayrı ayır değerlendirdik. Bugün ki genel kurulumuzun amacı 2021 yılı bütçesinin sunulası. 2021 yılı tahmini gelir bütçesi 1 milyar 108 milyon 567 bin lira. Gider Bütçesi ise 1 milyar 316 milyon 466 bin lira olarak hesaplandı. Gelir bütçesini yüzde 89 kendi gelirlerimizin yüzde 11’i ise iller bankası ve gecikme bedelleri. Gider Bütçesinin yüzde 43’ü mal ve hizmet alım giderlerine gidecek” dedi.
 

 
60 MİLYON LİRA KİRALIK ARAÇLAR İÇİN AYRILMIŞ
Genel Kurulda konuşan CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “2021 yılında 60 milyon TL kiralık araçlar için ayrılmış. İSU gibi bir kurumun sahada sürekli ihtiyacı olan vidanjör, su tankeri ve kuka gibi araçları kiralıyor olmasını anlamış değilim. Sürekli bu binek araçlar konusunu dile getiriyorum. 144 tane binek araç kiralanıyor. Bunlar ile ilgili performans programında bir gösterge konulması gerekirdi. Her sene gündeme getiriyoruz. Maalesef ki kiralık araçlar ile ilgili kurum tarafından bir zarar ve kar olarak bildirme yapıldı. E-ihale şeklinde tüm ihalelerin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Depremlerle alakalı olarak, bizim iki büyük barajımız var. Barajlarımızın depreme dayanıklılığı ne durumda? İSU’nun bununla ilgili bir çalışması var mı öğrenmek istiyoruz. İSU’nun laboratuvarları var. Bu anlamda pandemi sürecinde dezenfektan ürerimi ile ilgili bir çalışma yapabilir mi? Elimizde hali hazırda çalışanlar mevcut.” ifadelerini kullandı.

KENDİ İŞLERİNİ KENDİ YAPABİLİR
Taşdemir sözlerinin devamında, “Temizlik su ile oluyor. 2021 yılında bir su indirimi göremiyoruz. Vatandaşların nefes alması için iyi olacağı kanaatindeyiz. İSU’nun yapmış olduğu ihaleler var. 143 tane açık ihale yapmış. İSU ihale yapmaktan çok aciz durumda. Bir ihaleye 29 firma katılıyor. 12 milyon bedel 186 bin lira bedel belirleniyor. İSU içme suyunu taşerona yaptırıyor, depoları taşerona yapıyor. İSU genel olarak yaptığı birçok işi ihale yöntemi ile taşerona veriyor. İSU bu işleri kendi yapabilir. Malzeme olarak yeterliliği var. İSU büyükşehir belediyesinden sonra en yüksek bütçesi olan kurum. Bu bütçe ile altyapı sorunu kalmamalı. İSU’nun 2021 bütçesine yapıcı eleştirilerimiz ile birlikte evet oyu vereceğiz” dedi.
 

 
SU TARİFELERİMİZ SON DERECE RASYONEL
Taşdemir’in ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “ Bazı araçların satın alınması bazılarının kiralanması doğrudur. İhalede gelen teklifler ile satın alma halinde nasıl bir yol çıkacak onu hesaplıyoruz. 10 tane su tanker 5 tane büyük kazıyıcı bir tane de akaryakıt tankeri alacağız. Ardından ihale hazırlığı yapacağız. Hizmet alımı usulünde bir sakınca görmüyoruz. Yatırım bütçemiz yüzde 37. Mal ve hizmet alımları yüzde 43. Bütün bunları yapabilmek için 130 milyon civarında bir para harcıyoruz. Sırf bu yatırımları biz yapmak üzere bir sistem kursaydık bizim personel harcamamız yüzde 20 civarlarına çıkacaktı. Yatırımlar farklı ilçelerde yapılıyor. Aynı ekipmanlar sürekli başka yerlere taşınmaz. Kocaeli’de en pahalı su en pahalı ulaşım diye şehir efsanesi geziyor. Bizim fiyatlarımız emsallerinden çok çok iyi. Su tarifelerimiz son derece rasyonel. Bir yandan yatırım yap, bir yandan da para alma deyince olmuyor” dedi.
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum