Hayvanseverler Körfez'deki hayvan bakımevinden şikayetçi

Körfez Belediyesi tarafından açılan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ile ilgili şikayetler her geçen gün artıyor. Özelikle bakımevi görevlisi ile hayvan severlerin sürekli karşı karşıya gelmesi vatandaşları canından bezdirdi

Hayvanseverler Körfez'deki hayvan bakımevinden şikayetçi
Editör: Mavi Kocaeli
09 Eylül 2021 - 16:16
Orhan BALCI-Körfez Belediyesi 2019 yılında, ‘Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni hayata geçirdi. Hayvanseverler, Körfez’de böyle bir yerin açılmasından oldukça mutluydu. Ama son aylarda yaşanalar hayvanseverleri adeta çileden çıkarttı.

GÖREVLİLERDEN ŞİKAYET VAR
Bu merkeze vatandaşlar tarafından randevu alınarak sokak hayvanları getiriliyor. İlk olarak kayıt altına alınan sokak hayvanları, görevli veteriner hekim Arzu Demirhan Ergeç tarafından muayene edilerek teşhis konuluyor ve ücretsiz tedavi ediliyor. Rehabilitasyon Merkezi ve Veteriner Hekimi Arzu Demirhan Ergeç hakkında kliniğin açıldığı tarihten itibaren sıkça şikayetler geliyor. Gelen şikayetlerde ise acil durumlu kazalı gelen hayvanlara bile randevu alınarak gelinmesinin talep edilmesi. Klinikte basit tedavi edilebilecek hayvanları tedavi etmeyerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait barınağa sevk etmesi, kısırlaştırma sayısına ait hizmetinin yetersiz kalması, hayvansever vatandaşları azarlaması bile şikayetler arasında yer alıyor.     

‘TEDAVİLER NEDEN BURADA YAPILMIYOR?’
Özellikle hayvansever vatandaşlar hafta sonu acil kazalı hayvanların belediye araçlarında bekletilerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı barınağa sevk edilmesinden ve klinikte röntgen cihazı ve kan sayım cihazının olmamasından dolayı tedavilerinin tam anlamıyla gerçekleştirilememesinden de şikayetçiler.
Tepkilerini hem belediyeye hem de sosyal medya üzerinde veren hayvanseverler, kazalı hayvan biriktikten sonra Kandıra barınağına sevk edilecek sözlerini duymaktan oldukça üzülüyoruz. Nasıl bir insan hayatı değerli ise bu canlıların da bize emanet edildiğini unutmamalıyız” diye tepki gösterdi. 


‘KURULUŞ AMACINA HİZMET ETMELİ’
Hayvansever vatandaşların tek talebi, Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kuruluş amacı bu canları tedavi etmek ve daha iyi şartlara ulaşmasını hedeflemek ise eksikliklerin giderilerek Körfez Belediyesi'ne bağlı bu hizmetten sonuna kadar en iyi şartlarda faydalanmak olduğunu ifade etti.  

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Cylnmhmt
  1 ay önce
  Gazetedeki diğer yorumumda bahsettiğim gibi, yine mahallede bulduğumuz ve gözünün birisi enfeksiyondan tamamen kapalı olan bir yavruyu kliniğe götürdük ve, klinikte yer olmadığı bahane edilerek bir saat bekletildim ve sadece yavrunun gözü temizlenerek bana teslim edildi. Arzu hanım bana bir reçete vererek eczaneden göz damlası ve teramisin almam gerektiği ve yavruya evimde bir ay benim bakmam gerektiğini,bir ay sonrada ameliyat edilmesi gerektiği, eğer aynı gün teslim almaz isem bu şekilde sokağa geri salacaklarını söylediği için teslim almak zorunda kaldım. Eğer kliniğin kuruluş amacı verdiğimiz vergiler ile kurulan sokak hayvanlarına hizmet kliniği ise ; Gözü nerdeyse kör olma aşamasında olan bir yavrunun bakımını ben evimde neden yapıyorum. Benim hiç bir tıbbi bilgim olmadığı halde bu yaralı ameliyat olması gereken yavruyu diplomalı bir veteriner olan hekim arzu hanım bana nasıl zorla geri teslim eder. Burası sokak hayvanlarına hizmet kliniği ise bir göz damlası ve teramisin bile elimizde yok denilerek eczaneden bana reçete ile aldırılıyor. Yani belediyemiz tarafından bütçesi karşılanan, belediyemiz adına görev verilen ve maaşı belediye tarafından ödenen bir kliniğe Eşinin adına kayıtlı veya ortağı olduğu ARLİFE kedi evi pet shopu olduğunu duyduğumuz Arzu hanımın atanması ne kadar şaibeli bir durum ve ne kadar doğrudur? Arzu hanımın nerdeyse çoğu zaman görev yerinde olmaması, aradığımızda sürekli '' '' "toplantıda veya eğitimde" diye bilgi aldığımız ve hizmet alamamamız ne kadar doğrudur. Klinikte ilaç bulunmaması gibi bahanelerle eczanelere yönlendirilmemiz ne kadar doğrudur. 5199 sayılı hayvanları koruma kanun maddelerinde belirtildiği gibi sokak hayvanlarına bakan şahıslara ücretsiz mama desteği, ücretsiz kedi veya köpek kulübesi verilmesi gerektiği halde klinik çalışanları tarafından elimizde yok veya arzu hanım geldiği zaman kendisi karar verir denerek oyalanmaya devam etmemiz ne kadar daha sürecek ve ne kadar doğrudur? Umarım Körfez belediyesi yetkililerimiz bir an önce bu şaibeli ve hizmet alamadığımız durumu düzeltmek için harekete geçecektir..
 • Mehmet cyln
  1 ay önce
  Diğer yorumumda bahsettiğim gibi, yine mahallede bulduğumuz ve gözünün birisi enfeksiyondan tamamen kapalı olan bir yavruyu kliniğe götürdük ve, klinikte yer olmadığı bahane edilerek bir saat bekletildim ve sadece yavrunun gözü temizlenerek bana teslim edildi. Arzu hanım bana bir reçete vererek eczaneden göz damlası ve teramisin almam gerektiği ve yavruya evimde bir ay benim bakmam gerektiğini,bir ay sonrada ameliyat edilmesi gerektiği, eğer aynı gün teslim almaz isem bu şekilde sokağa geri salacaklarını söylediği için teslim almak zorunda kaldım. Eğer kliniğin kuruluş amacı verdiğimiz vergiler ile kurulan sokak hayvanlarına hizmet kliniği ise ; Gözü nerdeyse kör olma aşamasında olan bir yavrunun bakımını ben evimde neden yapıyorum. Benim hiç bir tıbbi bilgim olmadığı halde bu yaralı ameliyat olması gereken yavruyu diplomalı bir veteriner olan hekim arzu hanım bana nasıl zorla geri teslim eder. Burası sokak hayvanlarına hizmet kliniği ise bir göz damlası ve teramisin bile elimizde yok denilerek eczaneden bana reçete çete ile aldırılıyor. Yani belediyemiz tarafından bütçesi karşılanan, belediyemiz adına görev verilen ve maaşı belediye tarafından ödenen bir kliniğe Eşinin adına kayıtlı veya ortağı olduğu ARLİFE kedi evi pet shopu olan Arzu hanımın atanması ne kadar şaibeli bir durum ve ne kadar doğrudur? Arzu hanımın nerdeyse çoğu zaman görev yerinde olmaması, aradığımızda sürekli toplantıda diye bilgi aldığımız ve hizmet alamamız ne kadar doğrudur. Klinikte ilaç bulunmaması gibi bahanelerle eczanelere yönlendirilmemiz ne kadar doğrudur. 5199 sayılı hayvanları koruma kanun maddelerinde belirtildiği gibi sokak hayvanlarına bakan şahıslara ücretsiz mama desteği, ücretsiz kedi veya köpek kulübesi verilmesi gerektiği halde klinik çalışanları tarafından elimizde yok veya arzu hanım geldiği zaman kendisi karar verir denerek oyalanmaya devam etmemiz ne kadar doğrudur? Umarım belediye yetkililerimiz bir an önce bu şaibeli durumu düzeltmek için harekete geçecektir..