GTÜ'lü Akademisyene Uluslararası destek!

Gebze Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Binay "Akut Lenfoblastik Lösemi Terapisi İçin Daha Etkin L- Asparaginaz Enzimi: Tasarım, in vitro Uygulama ve Yüksek Miktarda Üretim" başlıklı uluslararası projesi desteklenmeye hak kazandı.

GTÜ'lü Akademisyene Uluslararası destek!
Editör: Mavi Kocaeli
23 Ekim 2020 - 11:03
Gebze Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Binay 'ın 2515-COST Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği Programı'nın "Non-Conventıonal Yeasts For The Productıon Of Bıoproducts-CA18229" aksiyonu kapsamında TÜBİTAK' a sunmuş olduğu "Akut Lenfoblastik Lösemi Terapisi İçin Daha Etkin L- Asparaginaz Enzimi: Tasarım, in vitro Uygulama ve Yüksek Miktarda Üretim" başlıklı uluslararası projesi desteklenmeye hak kazandı.

PROJENİN AMACI
Hücre hatlarında enzimin deneme testlerine İstanbul Arel Üniversitesi-Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nün, proje çıktısının ilaç prototipi haline getirilerek ticarileşmesine Atabay İlaç AŞ.’nin katkı sunması şeklinde kurgulanan projenin uluslararası ayağını ise biyoinformatik analizleri ve yapısal hesapları gerçekleştirmekten sorumlu Yunanistan’dan Prof. Dr. Nikolaos E. Labrou ve Finlandiya’dan Prof. Dr. Ossi Turunen oluşturmakta.
Projede, Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) hastalığının tedavisinde kullanılan asparaginaz enzimi bazlı ilacın daha etkin olarak yeniden tasarlanması ve çok yönlü karakterizasyonu sonrası, öncül klinik denemeleri GTÜ lablarında gerçekleştirilecektir. Projenin son iş paketinde, enzim reaktör tasarımları Enzim Test ve Danışmanlık Merkezi (ETDAM) laboratuvarına ait biyoproseslerde gerçekleştirlerek; hedef ilacın prototipin üretilmesi amaçlanmakta.

YORUMLAR

  • 0 Yorum