Reklam

Gebze'de bütçe düellosu!

Gebze Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis toplantısı ikinci oturumu Zinnur Büyükgöz başkanlığında gerçekleştirildi.

Gebze'de bütçe düellosu!
Editör: Mavi Kocaeli
16 Ekim 2020 - 17:49
Toplantıda Gebze Belediyesi’nin 2021 yılı bütçe görüşmeleri ve Performans programı değerlendirmeye alındı. Meclis de performans programıyla ilgili söz alan CHP Grup sözcüsü Saide Arslan, Gebze’nin gelecek planlarına eleştirilerde bulunarak, “Performans programına katkı sunmak için bizden taleplerimiz istendi ve biz de taslak hazırladık. Ancak hazırlanan performans programında bizim önerilerimiz ye almadı ve 2022 yılına ötelenmiş. Bu programda biz Başkanının 2021 yılında ne yapacağını göremiyoruz. Çocuklar için, gençler için, kadınlar için neler yapılacak bu programda net bir şekilde yer almıyor. Biz 16 öneri de bulunduk bunlardan birisini alamadınız mı? 2019 yılında planladığınız sosyal yardımları 2021 içinde pandemi döneminde uygulamanız doğru mu? Artan işsizlik, ücretsiz izne çıkanları düşünmedeniz mi? 2021 yılında aynı oranda sosyal yardıma ihtiyaç duyan kişi olacağını mı sanıyorsunuz? Bu program geçmiş yılların kopyala yapıştırdır.”dedi.  

ÖZEL KALEM VE SOSYAL YARDIM BÜTÇESİ 
Harcama kalemlerine tepki gösteren Arslan, “Bu planda çelişkiler yumağı var. 2021 yılı açısında kente dokunan, yeterli bir programlamadan ziyade kanunun gereğini yapalım şeklinde bir düşünce var. Bütçeye bakıldığında özel kalemin bütçesi 5 Milyon TL ve bunun 2 Milyon 200 bini temsil ve ağırlamaya ayrılmış. Sosyal Yardımlar müdürlüğünün bütçesi ise 3 Milyon. 1 Milyon 700 bin de yardımlara ayrılmış. Temsil ve ağırlama gideri 2 Milyon iken, sosyal yardıma ayrılan bütçe 2.5 Milyonu bulmuyor. Sosyal yardıma muhtaç olunan bu günlerde bunun revizyonunu neden yapmadınız? Gençlik ve Spor bütçesine bakıyoruz sadece 30 Bin TL. Umarız bundan sonra Başkanın fikri neyse zikri de o olur ve Gebze’yi birlikte yönetiriz.”diye konuştu.  
ORTAM BİR ANDA GERİLDİ
Çalışkan’ın ardından söz alan Büyükşehir Başkanvekili Yaşar çakmak’ın konuşmaları Meclisi bir anda gerdi. Çakmak’ın muhalefete yönelik siyasi sözleri CHP’den tepki aldı. CHP’li meclis Üyeleri Yaşar Çakmak’a tepki gösterince AK Partililer de müdahil oldu. Gerginleşen ortamı Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz yumuşattı. Bütçe eleştirilerine yanıt veren Başkan Büyükgöz, Özel Kalem üzerinde ki tartışmalara son noktayı koyarak “O kalemin içinde Yağlı güreş gibi bir çok program var. Burada Başkanın ağırlamasına sadece 100 Bin TL ayrılmış durumda. Geri kalanı ise etkinliklere ayrılmış durumdadır. “dedi. Gebze Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesi ise gelir ve giderde dengelenerek 400 Milyon TL olarak belirlendi. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • sawas
    7 ay önce
    yaw ben anlamilorum covid var ne agirlamasi soosyal yardima neden ayrilmiyor bu paralar insanlara ne kadar yazik etmisiniz beledoyenin onumdeki su sorunu aylardor devam ediyor cozulemdi cunku calisan eden yok gelin bakin rezilligi yagmur sonrasi pisligi gunes sonrasi tozu tolragi yazik millete yahu yazik