Reklam

Dilovası'nda neler oluyor?

Dilovası’nda gerçekleştirilen Kasım ayı meclis toplantısında Belediye Başkanı Hamza Şayir şoke oldu.

Dilovası'nda neler oluyor?
Editör: Mavi Kocaeli
02 Kasım 2020 - 16:19
Toplantıda AK parti içinde yaşanan muhalefet ağızları açık bıraktı. AK Partili meclis Üyeleri, Başkan Hamza Şayir’in borçlanma yetkisini elinden alarak Belediye şirketi DİLBEL’i de kuruma yük oluyor gerekçesiyle de kapatılmasını istedi. AK Partili Meclis üyelerinin önergeleri toplantı öncesi İl Başkanı Mehmet Ellibeş’in ikna çabalarına rağmen mecliste muhalefetin de desteğiyle kabul edildi. 

BORÇ YETKİSİ İPTAL EDİLDİ
Kredi ve borçlanma yetkisinin usulsüzce alındığını ifade eden meclis üyeleri verdikleri önergede şu ifadeleri kullandı: “2019 seçimlerinin hemen sonrasında yapılan ilk meclis toplantı sonrasında önceden meclis üyelerine sorulup danışılmadan, bazı meclis üyeleri izinliyken belediye başkanlığına borçlanma yetkisi verilmesi kararı alınmıştır. Oysa 5319 sayılı Belediye kanunun 18. Maddesine göre belediyeye borçlanmaya karar vermek belediye meclisinin görev ve yetkileri içerisindedir. Buna dayanılmış olan kredi ve borçlanma yetkisinin iptal edilerek her borçlanma ve kredi için meclisten ayrı ayrı karar alınmasını arz ederiz.”dediler. Önerge Başkan Şayir’e rağmen kabul edildi.

BELEDİYE ŞİRKETİ KAPATILDI
Bir başka öneri de Belediye şirketi DİLBEL’in kapatılması yönünde oldu. Meclis üyelerinin verdiği önergede şu ifadeler yer aldı: “5300 sayılı kanunun 17. Maddesi ‘Belediye karar organı belediye meclisidir. Belediyenin şirket kurması, ortaklık kurulması, bu anlamda belediyenin sahip oldukları veya ortaklıkta bulundukları belediye şirketlerinin genel durumunda belediyeyi temsil edecek kişi veya kişilerin belediye meclisinin kararıyla belirleneceği hüküm altına alınmıştır.’ Dilovası Belediyesi’nin şirketi olan DİLBEL Organizasyon Şirketi yerel seçimlerin hemen sonrasında ilk meclis toplantısında hiçbir meclis üyesinin bilgi sahibi olmadığı halde hibe OSB ile o günden beri faaliyetlerini sürdürmektedir. Öncelikle belediye meclisi tarafından yetkili olduğu halde şirket yönetimine, yönetim kurulu başkanı belli olmayan bu şirket faaliyet göstermektedir. Şirketin işleyişiyle ilgili gerekli açıklama yapılmamıştır. Bildiğimiz ve gördüğümüz kadarıyla bu şirketin kamu yararı olmadığı aksine belediyeye yük olduğu gözlemlenmektedir. 93 sayılı belediye kanunun 18. Maddesine istinaden Söz konusu şirketin kapatılmasını talep ediyoruz.” Önerge oy birliğiyle kabul edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum