Devlet esnafa destek olmadı!

AK Parti İzmit Belediye Meclis Üyesi Engin Uçar, pandemide devletin esnafa yeterli destek sağlamadığını belirtti.

Devlet esnafa destek olmadı!
Editör: Mavi Kocaeli
05 Ekim 2020 - 15:28 - Güncelleme: 05 Ekim 2020 - 15:39

AK Parti İzmit Belediye Meclis Üyesi Engin Uçar, sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yaptı. Yaklaşık yedi aydır süren pandemi süreciyle ilgili konuşan Engin Uçar, esnafın bu süreçte eksiye düştüğünü belirtti. Esnafın önünü açan tüm işlemlerin birer birer yasaklandığını belirten Uçar, düğünlerin iptal edilip siyasi parti kongrelerinin serbest bırakılmasına isyan etti.

YETERLİ DESTEK YOK
Dünyada ve ülkemizde görülen koronovirüs salgınının birçok kesim için olumsuzlukları beraberinde getirdiğini belirten AK Parti İzmit Belediye Meclis Üyesi Engin Uçar, “Bu hususta en fazla sıkıntı yaşayan kesimlerin başında esnaf ve sanatkarlar geliyor. Esnafın vergi ve kira borçları üst üste geldi. SSK ve BAĞKUR stopaj vergilerine acil olarak müdahale edilmesi gerekiyor. Devletimizin bir an önce harekete geçmesi lazım. Devletimiz bu süreçte destek verdi bu asla inkar edilmez lakin sürecin gidişatı ile bu yeterli gelmemektedir. Her büyük kriz ve savaşta hastalıklarda bir kesim batarken bir kesim veya sektör daha da büyüyor ve güçleniyor” dedi.

EN ÇOK ZARARI TEKSTİLE OLDU

Pandemi sürecinde en büyük sıkıntıyı esnaf ve sanatkarların yaşadığını belirten Uçar, “Bu sürecin en çok zarar gören tarafında tekstil yer almaktadır. Niye düğünler yasak sünnet cemiyetleri yasak sebep nedir? Kalabalık ve hastalık çabuk ilerler. İyi güzel de seyahatlerde, kafelerde, gece kulüplerinde, lokantalarda, uçaklarda, otobüste, metrobüste, tramvayda veya bu zamana kadar yapılan konferans, kutlama, siyasi parti kongrelerinde bu hastalığın bulamayacağı gibi bir ayet veya hadis mi var? Yok arkadaşım böyle bir şey. Biz diğer sektörlerin iş yapmasından rahatsız veya mutsuz da değiliz lakin oteller, plajlar, havuzlar, restoranlar, eğlence merkezleri, kafeler, otobüsler, tramvaylar tıka basa dolu. Oralarda hastalık yok, düğün ve cemiyetlerde var öyle mi? diye sordu.

PERAKENDECİ BİTTİ

Uçar, “Düğün salonu sahipleri damatlık, gelinlik, abiye ve bunların tedarikçisi ayakkabı, çanta, çiçek, çocuk kıyafeti gibi daha birçok üretici ve perakendeci bitti. Bence çoğu 2021’nin ilk ayını göremez ve düşünün bunların yanında çalışan üretiminden satışına kadar personel sayısını. Bu işe çare bulunmazsa memlekette çorap satın alacak esnaf bulamayacaksınız. Devletimiz haklı, vergini ödeyeceksin. Mülk sahibi haklı, kirayı ödeyeceksin. Personel haklı, iş olmuş olmamış maaşını vereceksin. SEDAŞ haklı, ikinci faturada keser elektriği. Yetmedi bir de dayar icra aracını kapıya tüccar haklı, sorar verdiğin çekin karşılığını” diye konuştu.

 

‘TAVİZİN ACISINI BİZ ÇEKİYORUZ’

Sözlerini sürdüren Uçar, “Banka da haklı krediyi babasının hayrına mı verdi sonuç sabah bir umutla işyerini açıp helal rızık diye mücadele eden esnaf ya siftah yapar ya da yapmaz kimin umurunda. Velhasıl sözün bittiği yerdeyiz. Birtakım sektöre verdiğiniz tavizin acısını esnafa, kıraathanecilere, tekstilcilere, düğün solonu ve bu sektörün tedarikçilerine okul kıyafeti için kumaş üretip ve bu sektördeki perakendecilere çektirmekten biran önce vazgeçin. Esnaf için acil bir eylem paketi için devletimizin bir an önce gereğini yapması dileğiyle” diyerek açıklamasını tamamladı.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum