Reklam

Büyükakın muhalefete seslendi

Büyükakın muhalefete seslendi
Editör: Mavi Kocaeli
12 Kasım 2020 - 16:44 - Güncelleme: 12 Kasım 2020 - 16:50
“Depreme dayanıklı bir şehir için hep birlikte hareket etmeliyiz”
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Tahir Büyükakın, “Şehrimizi depreme en hazırlıklı kent haline getirmek için tüm siyasi partiler olarak birlikte hareket etmemiz gerek. Bunu birlikte başarabiliriz.” dedi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. 128 gündem maddesinin görüşüldüğü  Mecliste Kocaeli’de yapılacak deprem öncesi çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Tahir Büyükakın, “Kocaeli Türkiye’de depreme en dayanıklı şehri haline getirilmelidir. Kamuoyunda da yansıyan rakamlardan bileceğiniz üzere ağır ve orta hasarlı binalardan başlamamız gerekiyor. Bu inisiyatifi gerçekleştirmemiz lazım. Bu bahsettiğimiz binaların toplam 485 bin metrekare. 1 milyar gibi bir kaynak gerekiyor. Bizim de ciddi çalışmamız için elimizde kaynak var. 

DEPREME EN DAYANIKLI ŞEHİR 

Hep birlikte inşallah Kocaeli’den güzel bir çalışmayla önümüzdeki süreçte bunu gerçekleştiririz ve Kocaeli Türkiye’nin depreme en dayanıklı şehri olur. Büyükşehir Belediyesi olarak bunları arsa üretme faaliyeti olacak. Buna öncülük edebileceğimizi ilçe belediye başkanlarımızla beraber riskli alanlarla ilgili arsa üretme faaliyeti gerçekleştireceğiz. Bunu birlikte yapabiliriz. Burası çok kolay olacaktır. 

TÜM SİYASİ PARTİLER BİRLİKTE HAREKET ETMELİ

Elimizdeki kaynakları da buraya aktarmalıyız diye düşünüyorum. Bütçemizi oldukça güçlendirdik. Elimizdeki bu imkanı öncelik değişikliğine giderek depremin hazırlığına yönelik bir bütçe yaklaşık 50 milyon liralık kaynak ayırabiliriz. Şehrimizi depreme en hazırlıklı kent haline getirmek için tüm siyasi partiler olarak birlikte hareket etmemiz gerek. Bunu birlikte başarabiliriz.

CHP’NİN ÖNERGESİ

Başkan Büyükakın’ın konuşmasından sonra CHP’nin depremle ilgili verdiği önerge de okutuldu. Önergede şu ifadelere yer verildi: “İzmir depreminden sonra bir kez daha deprem gerçeği ile karşı karşıyayız. Daha öncede belirttiğimiz üzere 1999 depreminden sonra ilimizde AFAD'ın verilerine göre orta hasarlı 1.500 adet bina ve ağır hasarlı 30 adet bina bulunmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak deprem ile ilgili yapılacak her türlü çalışmaya destek vereceğimizi de bir kez daha belirtmek isteriz.  Yukarıda belirtmiş olduğumuz önerge ile ilgili Hasarlı binalar konusunda valilik ile bir görüşme yapılmış mıdır? Büyükşehir belediyesi olarak herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Yukarıda belirtmiş olduğumuz konu ile ilgili tarafımıza sözlü ve yazılı bilgi verilmesi arz ve talep olunur.”
Büyükakın: Hasarlı binaların dönüşümü için 50 milyonluk kaynak ayırdık. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Tahir Büyükakın, “Şehrimizi depreme en hazırlıklı kent haline getirmek için tüm siyasi partiler olarak birlikte hareket etmemiz gerek. Bunu birlikte başarabiliriz.” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. 128 gündem maddesinin görüşüldüğü  Mecliste Başkan Büyükakın Kocaeli’de yapılacak deprem öncesi çalışmalar hakkında bilgi vererek , Kocaeli’deki hasarlı binalar hakkındada bir açıklama yaptı. Büyükakın, “28 adet ağır hasarlı bina var. 1474 orta hasarlı bina var. Toplam 1502 adet bina var. 28 ağır hasarlı binanın 22 için ikamet ediliyor 183 kişi yaşıyor. 3 katlı olan bina 253 adet. 4 katlı olan 195 adet sorun burada başlıyor. Bu binaların dönüştürülmesi için adım atıldığında bina sahipleri mahkeme açıyor ve süreç uzuyor. Bunun için 50 milyon kaynak ayırdık. Bu konuyu hep birlikte aşacağız” ifadelerini kullandı.

DEPREME EN DAYANIKLI ŞEHİR KOCAELİ OLMALI

Meclisin açılışında deprem konusunda siyaset üstü bir çaba göstereceklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yaptığı konuşmada, “Taşıdığımız riskler sadece deprem değil. Tüm afetler için bir planlama gerekiyor. İçerisinde küresel ısınmanın olduğu risk haritası çıkarılmış durumda. Kentin risklerinin yönetilmesi siyaset üstü bir durumdur. Tüm partilerin, devletin, sivil toplum kuruluşlarının içinde olması gereken bir süreç. Önümüzdeki günlerde bu çalışmalar için yeni bir dönemde başlayacak. Bu planlamaya bir bütçe gerekecek. Planlama çalışmaları anlamında en hazırlıklı şehri Kocaeli’dir diyebiliriz. Kocaeli depreme en dayanıklı şehir haline getirilmeli. Veri tabanı hazır olduğuna göre yıkılmayı bekleyen binalardan başlamak gerektiği ortadadır. 

50 MİLYON LİRALIK BİR KAYNAK YARATABİLİRİZ 

Büyükakın konuşmasının devamında “Bu inisiyatifi gerçekleştirmek gerekiyor. 485 bin metrekare demek 1 milyar gibi bir kaynak gerektiriyor. Ciddi anlamda çalışmak için ekiplerimiz ve verilerimiz var. Bunu Kocaeli başaramazsa kimse başaramaz. Önce belediye başkanlarımızla, imar müdürlükleriyle toplantılar yapacağız. İkna ve finansman modelinin nasıl olacağını belirleyeceğiz. Olay sadece ekonomi değil, sosyolojik de bir meseledir. Arsa üretme konusunda da başarılı olacağımıza inanıyorum. Finansman modeli biraz zorlayıcı olacak ama Büyükşehir Belediyesi olarak bütçemizi buraya yönlendirmemiz gerekiyor. Stratejik planlamamızda önceliğimizi buraya kaydırarak 50 milyon liralık bir kaynak yaratabiliriz. Tüm partilerimizin katkılarıyla kentimizi depreme dayanıklı hale getirip vatandaşlarımıza deprem felaketinin acılarını yaşatmayacağımıza inanıyorum” dedi. 

SAMİMİYETİNİZ KONUSUNDA ŞÜPHE DUYUYORUM

Mecliste konuşan İYİ Partili Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş, “Sayın başkan, depremle ilgili konuşmalarınız hala gelecek zaman cümleleriyse samimiyet konusunda şüphe duyuyorum. Depremler öldürmez binalar öldürür. Esas afet değişmeyen fırsatçılığa yönlendiren zihniyettir. İktidar partisi paydaşlarla müzakere eden çözüm odaklı bir siyaset gütmezse yas tutmaya yara sarmaya devam ederiz. Öncelikle bir deprem komisyonu oluşturulsun istiyoruz. Bu komisyon depreme hazırlıklı olmak için tüm adımları belirlesin. Bu kenti yöneten ve vebal taşıyan seçilmişler olarak tek bir vatandaşımızın burnu dahi kanamayacak diye hedef belirleyelim” dedi. Göktaş’a cevap veren Büyükakın’ın “Samimiyetimizi sorgulamasaydınız çok daha mutlu olurduk. Elinizdeki metinde yazanları sanki ilk kez siz söylüyormuşçasına okumuş olmak için okudunuz. Umarım mutlu olmuşsunuzdur. Burayı siyasi şov arenasına çevirmemek için de mücadele ediyoruz. Meclisi yönetirken bunu gösterdim. İnşallah siz de samimi olursunuz” dedi.

17 MİLYON DESTEK VERİLDİ

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Son günlerde toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlarımız sürekli tarafımıza şikayet bildirmektedir. Yapmış olduğumuz incelemede özellikle pandemi süreci dikkate alındığında, otobüslerde vatandaşlar iç içe seyahat etmek zorunda bırakılmaktadır. Bu durum koronavirüs tehlikesinin yayılma hızının artmasına sebebiyet vermektedir” diyerek konuyla ilgili çalışmaları sordu. Büyükakın ise “Hem saatlerin hem otobüslerin dezenfekte edilmesi açısından üzerimize düşeni yapıyoruz. Kamuya ait araçlarda kadın girişimcilerden birinin geliştirdiği filtrasyon sistemiyle havanın kalitesi kontrol ediliyor. Tüm özel halk otobüslerinin de buna ayak uydurması için geçen dönem 17 Milyon TL destek vermiştik. Bu dönemde de bu destek sürecek” dedi. 

55 BİN ARAÇ TRAFİKTEN ÇEKİLECEK

Taşdemir “İlimizin üçüncü büyük ilçesi konumundaki Darıca ilçesinin ne yazık ki trafik sorunu içinden çıkılmaz hale gelmiştir. Özellikle Fatih Sultan Mehmet ve İstasyon caddelerinde günün her saati trafik çok yoğun. En yakın Gebze ilçesine dahi normalde 10-15 dakika ile gidilirken şimdilerde Gebze’ye ulaşmak 1 saati bulmaktadır. Ayrıca Darıca'da termal grup firmasının yapacağı inşaatın getireceği nüfus yoğunluğu ve ayrıca millet bahçesi ile oluşacak trafik artışı durumu daha da zora sokacaktır” dedi. Başkan Büyükakın, “Darıcada her şeyden önce metro yapılıyor. 2023 yılının sonuna kadar metro çalışması bitecek. İş programının önünde gidiyor çalışmalar. Metro bittiğinde trafikten 55 Bin araç çekilecek. Cengiz Topel Caddesi 7 metrelik bir caddeydi. 24 metreye dönmesi için 50 Milyon TL kamulaştırma bedeli ödedik. O da programa uygun bir şekilde ilerliyor” dedi.

DİLOVASI’NIN EKONOMİYE KATKISINI SÖYLESELER

İYİ Partili Fevzi Canbaz, “Dilovası’nda fabrikalar derelere akıttıkları cıvayı akıtmamalı. Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevini yapmıyor. 60 yaşında bu şehrin evladı olarak sesleniyorum. O yüzden Büyükşehir Çevre Daire Başkanlığı’nı büyütelim ve harekete geçelim. Hem denizlerimizi hem havamızı ele geçirelim” dedi. Dilovası belediye Başkanı Hamza Şayir ise “Keşke meclis üyeleri Dilovası ile ilgili konuşurken Türkiye ihracatının 10,5 milyar dolarının Dilovası’ndan karşılandığını söyleselerdi. Dilovası’nın 6 OSB, Bine yakın fabrikasıyla ekonomiye olan katkısını da söyleseler. Havayla gelen olumsuzluklar var ama hava da perde koyamıyoruz ki. Siyaset yapmayıp tek bilinçle hareket etmeliyiz” dedi.

KENT KONUT HAKKINDAKİ İDDİALARA CEVAP VERDİ

CHP Grup başkan Vekili Engin Taşdemir, “Tuana evlerinde inşaatın 6 aydır bırakıldığı basında çıkmıştı. Bununla ilgili kamuoyunu bilgilendirirseniz sevinirim” dedi. Büyükakın, “Genel müdürün görevden alınacağı şeklinde iddialar çıkmıştı. Sonra istifa etti dendi. Bulanık suda balık avlar gibi bir takım şeyler söylendi. Genel müdür istifa etmediğini emeklilik dilekçesi verdiğini belirtti. Bunların hepsine aynı anda inanmak mantıken imkansız. İddialar temelsiz. Ortalığı karıştırma çabası var. Her söylenen doğru değil. Konuyla ilgili bağlayıcı yasalar var. Gerçekleşen işlem ise süre uzatımı. Biz de süre uzatımını verdik. Bütün kararlar yargı ve Sayıştay denetimine tabidir. Önümüzdeki süreçte görülecektir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum