BHC'ler bertaraf edilecek

Bizim Yaka Gazetesi’nden usta gazeteci Galip Ataman köşe yazısında BHC’lerin Eylül ayının ikinci haftası bertaraf edileceğini duyurdu

BHC'ler bertaraf edilecek
Editör: Mavi Kocaeli
24 Ağustos 2021 - 10:03
Galip Ataman köşe yazısında şuifadeleri kullandı:
“BHC’lerin BERTARAF öyküsünü bir kez daha anlatayım da kamuoyunu yanlış bilgilendiren gazetecilerle onlara yanlış bilgi veren meraklılar öğrensin;
Bir: Halil Bezmen tarafından Merkim depolarında bekletilen BHC miktarı yaklaşık 3 Bin 750 Ton.
İki: Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde Derince’deki depolarda bekleyen BHC’lerin bertaraf edilmesi projesi hazırladı.

ALMANYA, FRANSA, TÜRKİYE

Üç: BM Küresel Çevre Fonunun (GEF) sağladığı finansman destek ile BHC’lerin bertaraf çalışmalarına 2017 yılında başlandı. Dört: Türkiye’nin yıllardır ödediği ama bugüne kadar tek kuruş kullanmadığı BM Küresel Çevre Fonu (GEF), BHC’leri bertaraf etmek için harcanacak yaklaşık 3 milyon Doların yüzde 80’ini ödemeyi kabul etti. Bu arada İbrahim Aracı da BHC'lerin bertarafı için 1.5 milyon dolar harcadı. Beş: 245 ton kontamine malzeme (Ambalaj, varil, beton vs.) dahil toplam 3 bin 750 ton BHC Almanya, Fransa ve Türkiye’de bertaraf edildi.

EYLÜL AYININ İKİNCİ HAFTASI
Altı: BHC’lerin bulunduğu Merkim depoları boşaltıldı, kalan kırıntılar da temizlenerek yıkım aşamasına geldi.
Yedi: Eylül ayının ikinci haftasında, bertaraf edilirken izlenen yol gibiında olduğu gibi Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) sorumluluğunda yıkım plan ve ve proje hazırlanacak.
Sekiz: O proje doğrultusunda lisanslı bir firma tarafından içinde 40 yıldır BHC’lerin bulunduğu Merkim depoları yıkılacak.
Dokuz: Dün BHC üzerinden İbrahim Aracıyı yıpratmaya çalışan “çevreci aktivistler” yarın depolar yıkıldıktan sonra bakalım kiminle uğraşacaklar.

3 BİN 750 TON
On: BHC’nin sahibi olmakla “günah keçisi” yaptıkları Aracı’yı umarım bu sefer de depoların sahibi olmakla suçlamazlar!
SONUÇ: 1980’lerin başında tarım ilaçlarında kullanılmak üzere Halil Bezmen tarafından ithal edilen, 1985 yılında yasaklanan, 40 yıldır Merkim depolarında bekleyen 3 bin 750 ton BHC bertaraf edildi. Ama iddia edildiği gibi 40 yılda BHC’den bir canlının zarar görmesini kimsenin burnu kanamadı.

ARACI ÖVGÜYÜ HAK EDİYOR
BHC üzerinden yalan yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltan, bilgi kirliliğine neden olan gazetecilerin “günah keçisi” yaptıkları Vefa İbrahim Aracı’ya özür borçları var. “Kadrolu çevreciler” ile gazetecilerin ne düşün düğünü bilemem ama bakanların bile cesaret edemediği BHC’leri kişisel girişimleriyle risk alarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programma UNDP) sorumluluğunda bertaraf edilmesini sağlayan Veda İbrahim Aracı övgüyü de en büyük çevre ödülünü de fazlasıyla hak ediyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum