Reklam

Bakanlık bu kitabı yasakladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan incelemede çocuklar için sakıncalı bulunan Büyülü Gökkuşağı kitabı yasaklandı.

Bakanlık bu kitabı yasakladı
Editör: Mavi Kocaeli
03 Ocak 2021 - 10:53
Aziz Sivaslıoğlu’nun Büyülü Gökkuşağı isimli öykü kitabı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan incelemede çocuklar için sakıncalı bulundu. Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre; kitabın içerisindeki “bazı ifade ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte” olduğuna hükmedildi.

KİTAPTA NE YER ALIYORDU?
Sivaslıoğlu’nun kitabı, Yeni Akit tarafından geçtiğimiz aylarda hedef alınmıştı. Kitapta yer alan ‘gökkuşağı’ teması nedeniyle hedef alınan kitapta şu ifadeler Yeni Akit tarafından ‘skandal’ olarak değerlendirilmişti:

Gökkuşağı çok güzeldi. Kaybolana kadar seyrettiler.

Burcu Hanım dedi ki:

-Çocukken her şeye inanırdık. Gökkuşağının atlından geçmeyi hayal ederdik. Geçersek erkek olurmuşuz. Erkeklerse kız olurmuş. Ne saçma şey değil mi?

Yılmaz biraz korktu.

-Ya kız olursam, diye sordu.

Dilek güldü. Olsun, dedi. Yine arkadaş olur merak etme.

-Bir, iki, üç, dediler. Koştular. Gökkuşağının altından geçtiler.

NE KARAR VERİLDİ?
Küçükleri muzır neşriyattan koruma kanunu kapsamında kitabın sınırlandırılmasına karar verildi. 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4’üncü maddesindeki sınırlamalar kapsamında kitabın ön kapağına ‘küçüklere zararlıdır’ işareti basılacak. Bununla birlikte; açık sergilerde ve seyyar müvezzilerde satılamayacak, camekanlarda teşhir edilemeyecek, reklamı yapılamayacak ve okullara sokulamayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum