Yazı Detayı
04 Mart 2018 - Pazar 17:53
 
YEREL BASINI BİTİRECEK PROJE
Oğuzhan AKTAŞ
ogzhnakts41@gmail.com
 
 

Şehirlerin gündemini tutan, onlarla bütünleşen basılı yerel gazeteleri bitirmek için artık her yol denenir oldu. Zaten zor şartlar altında var olmaya çalışan kurumlar büyük borçların altına sokulurken, hayat damarlarından biri olan Basın İlan Kurumu reklamları engellenmek isteniyor. Dün ortaya çıkan bu duruma göre Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi son dönemlerde Basın İlan Kurumu, alınan ilan ödemlerinde gerek Maliye'den, gerekse SGK'dan ‘borcu yoktur’ yazısına gerek duymadan işlem yapabiliyordu. Ancak 2018 yılı Ocak ayından itibaren Maliye Bakanlığı'nın talebi sonucu bundan böyle her ayın 10'unda ‘borcu yoktur’ yazısı alınması zorunlu hale getirilmiştir. Bu durum Anadolu basınını bir hayli güç duruma sokacaktır. Bu bağlamda Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Türkiye genelindeki Gazeteciler Cemiyetleri ile ortak bir çalışma başlatmıştır” dedi.  İcra iflas ve konkordato ilanların Basın İlan Kurumu Resmi İlan Portalı sitesinde yayınlama hakkını alması demek bu ülkede birçok kurumun kapısına kilit vurulması, istihdamın bitmesi demektir. Zaten gazete birleştirme kampanyalarıyla gelinen noktada istihdam ve verimlilik ortadayken maddi açıdan zor durumda olan kurumlar kapanmaktan kurtulamaz.

Bizim cemiyetimizin konudan haberi var mı varsa bu çalışmaların içinde KOGACE olarak yer alacaklar mı bekleyip göreceğiz.

 

171 GAZETECİ HÂLÂ TUTUKLU

Basın özgürlüğü ve kişisel özgürlükler anlamında bırakın Avrupa’yı, Afrika ülkelerinin bile gerisine düşün Türkiye’de gazetecilerin durumu içler acısı halde. Ülkemizde hala 171 gazeteci tutuklanan binlercesi şüpheli. Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), şubat ayı raporuna göre, halen 171 gazeteci tutuklu,16 gazeteci gözaltına alındı, 3 gazeteci tutuklandı, 3 gazeteciye ağırlaştırılmış müebbet cezası, 4 gazeteciye 10 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Ülke olarak AKP iktidarı döneminde gazeteciler istediğini söyleyemez, fikrini beyan edemez duruma geldiler. Hükümeti eleştirmek, yönetim şeklini eleştirmek yasaklandı. Gazeteciler artık kolayca içeri atabilecekleri, her haberde vatan hainliği ile suçlanabilecek duruma sokuldu. Barış isteyenler terörist ilan edildi. Hapishane hapishane gezdirildi. Hükümet dayatmalarını değiştirmek ve özgür basının olduğu bir ülkede yaşamak hepimizin hakkı ve bunun için sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

 
Etiketler: YEREL, BASINI, BİTİRECEK, PROJE,
Haber Yazılımı