Yazı Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 16:13
 
Yasemin Kaya'nın Köşe Yazısı: Kadın Ve Yaşam
Yasemin Kaya
admin
 
 

Kadın nedir? Bu soruyla aklımızda nasıl canlanıyor bir kadın? Sırf kadın olduğum için değil söylediklerim; başta insan olduğum için. Seviyoruz, en çok da sevilmeyi bekliyoruz ya da çoğu kez sevildiğimizi sanıp her şeye maruz kalıyoruz. Bizi zayıf düşüren yönümüz de sevgisizliğimiz.

 

Tarifi imkânsız acılarla dünyaya evlatlar getiren, çoğu zaman tek başına birden fazla çocuğa bakabilmek için için türlü fedakârlıklar yaparak hayatından vazgeçen "kadın."

 

Bazen annesiz büyümek zorunda olduğu için kardeşlerine annelik yapmayı boynunun borcu bilen vicdanlı bir yürekte "kadın."

 

Eli ayağı tam tutmadığı halde, kendine zor yettiği halde yine de annelik duygusunu tatmak istediği için engelleri dinlemeyen yine kadın.(ki; kendisi zor bir şekilde hayata tutunmaya çalışırken bir başkasını da bu hayata mahkum etmek zorunda bırakmayı bencilce ve yanlış bulmuşumdur)

 

Eli ayağı tuttuğu, engeli olmadığı halde başta kendine sahip çıkmayan ve türlü sebeple maddi-manevi şartlarının ne olduğunu göz ardı ederek sadece biyolojik anne olan yine "kadın."

 

Kendini; türlü ruhsal sıkıntılarının farkında olmayan veya olmak istemeyen eşine ve sevgilisine mecbur hissederek yaşamak zorunda olan ya da tehditler ve şiddetler sonucu, ayrılamadığı, boşanamadığı için kendini ona mecbur hisseden, beraberindeyse varsa, bu mutsuz ortamda sorunlu bireylere sebep olarak yetiştirilen erkeklerle beraber yine "kadın."

 

Sevgi görmek uğruna oyalanan veya karşı cinsin sadece kendini düşünerek zorbalığa (tecavüz) maruz bırakarak, nice yatak döşeğin gözyaşlarıyla ıslatıldığı, kanatıldığı koca yalanların ardında travmalarıyla kimi zaman da bebeğiyle yalnızlığa terkedilen yine "kadın."

 

Her türlü aile şartında, yaşadığı her yerde okumaktan ve çalışmaktan asla vazgeçmeyen güçlü yapısıyla sorunlara meydan okuyan "yine kadın." Ya da zorlayan tüm şartların çaresizliğine boyun eğerek savrulan "kadın."

Küçükten büyüğe dillere pelesenk olmuş her türlü, güya şaka(!) ve kavgada "senin ....................." şeklinde başlayan ve sonu gelmeyen hakarette adı geçen yine "kadın."

 

Bacak arasında neler olup bittiği merak edilen ve ne yazık ki ahlaki yönü  bu şekilde değerlendirilen(!)" sadece buna göre kadın olarak nitelenen(!) yine kadın."

 

Yaş farkı sorun gözetilmeden, karşı cinsle uzaktan yakından teması olsa da olmasa da rahatlıkla en ağır argo kelimelerle iftiraya maruz kalınan yine "kadın." (Ki bunu yapan sadece bu tip erkekler değil, maalesef ki kadınların bir kısmı da yaparak kadının kadına yaptığı şiddetin örneğini oluşturuyor) Çoğu zaman ezilen kimi zaman da kendini ezdiren "kadın."

 

Cümlenin sonuna gelmeden karın ağrısı başlatan, nefes kesen, sessizleştiren bir öfke oturur bazen bazı haberleri okuduğumuzda!..... Bu yazıyı kalbim ve bedenime yas ilan ederek büyük bir üzüntüyle ve güçlükle yazdım.

 

Şengül Vatansever....

 

Yolun yarısında olan, iki çocuk annesi bir kadın, arabanın içinde, üzerine benzin dökülerek hunharca yakılıyor. Kalbi olan herkesle beraber...

 

Sebep; ayrılmak istediği için..

Sonuç; katliam!...

Tabi ki aşk değil bu canilik!...

 

Hayatındaki insanla mutsuz olduğu için bir araya gelmek istemediği için yaralanan-öldürülen yine bir kadın!

 

Ardında annesiz bir şekilde bu katliamı düşünerek yaşamak zorunda bırakılan iki çocuk ve Şengül'le beraber hayatı bitirilen Şengül Vatansever'in anne-babası, yakınları.

 

Hiç kimse ölümü hak etmiyor. Hele ki bu şekilde. Yargının ağır yaptırımlarla bu durumlara artık son vermesini diliyorum.

 

Kadını, gücünü ve hayata etkilerini anlatmaya sayfalar yetmez. Dilerim yakın zamanda, erkekler ve kadınlar, tüm insanlar olarak hepimiz bir diğerini dışlamadan, değer vererek, sevgiyle, saygıyla koruyup kolladığımız sakin, huzurlu ve güvenli bir dünyada yaşayabiliriz.

 

 

 
Etiketler: Yasemin, Kaya'nın, Köşe, Yazısı:, Kadın, Ve, Yaşam,
Yorumlar
Haber Yazılımı