Yazı Detayı
30 Mart 2018 - Cuma 16:34
 
UMUTTEPE İÇİN KRİTİK TOPLANTI
Oğuzhan AKTAŞ
ogzhnakts41@gmail.com
 
 

Umuttepe Ormanlarının yaşaması için belki de son şans olan ÇED toplantısı 3 Nisan Salı günü Necati Gençoğlu Kültür Merkezi’nde yapılacak.  Bilindiği üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı yeni atık bertaraf tesisi ile ilgili hazırlanan proje geçtiğimiz günlerde onaylanmıştı. Bundan sonraki süreç İzmit ve Derince sınırlarını kapsayan halkı bilgilendirme toplantılarının ilki 3 Nisan’da gerçekleştirilecek. Bu toplantıya bölgede yaşayan halkın yanı sıra Akademik Odaların ve siyasi partilerin büyük bir katılım göstermesi bekleniyor. Özellikle CHP İl Örgütü davet çalışmalarına başladı ve konu ile ilgili çekince ve önerilerini orada yetkililere iletmeyi umuyorlar.

ÇED toplantıları halkın yetkililere sıkıntılarını iletebileceği en net platformlardan biri. Halkın isteği sorulmadan, bölge sakinleri dinlenmeden yapılan her iş beraberinde sıkıntıları ve sorunları getirir. Tesis yatırımı ne kadar gerekli olsa da asıl önemli olan bölge sakinlerinin sıkıntıları ve çekinceleridir. O tesis Umuttepe’ye yapıldığı takdirde sorun yaşayacak olan ve bununla yaşamaya maruz bırakılacak olan İzmit’te yaşayan insanlardır. Büyükşehir yetkililerinin her şeyden önce orada yaşayanların fikrini alması, Bölge sakinlerini düşünerek hareket eden Akademik birimlerin fikirlerine biraz daha fazla saygı duyması gerekir.

Ortada bir gerçek var. Bu tesis şu an kimseyi memnun etmiyor. Umuttepe Ormanlarının içine yapılacak olmasından, konumunda herkes rahatsız. Siyasi yetkililerin ki buna Fikri Işık’ta dahil, farklı bir yere yapılabilir sözleri var. Ortada bu kadar memnuniyetsiz bir topluluk varken ve farklı yer önerileri söylenirken halkı görmezden gelmek en çok bu işi yapanlara zarar verir.  Çıkar gözetmeden hareket eden ve bilimsel verilerle bir dayanak sunarak buna karşı çıkan insanların nedenleri-çözüm önerileri bu ÇED toplantısında daha fazla dikkate alınmalı.

İzmit’te yaşayanlar için ÇED toplantısı son şans olabilir. Orada gerçekten ciddi bir tepki gösterilmedikçe ve bu işin yanlış olduğu anlatılmadıkça yapılacak açıklamalarında bir faydası yoktur. Şu ana kadar zaten gerekli olan her veri ortaya koyuldu. Açıklamalar yapıldı. Madem bu iş bu kadar yanlı şimdi yetkililere bunu kanıtlama zamanı. Gerçekten İzmit’in ormanlarına sahip çıkmak istiyor, gerçekten bu kenti seviyorsanız tepkinizi ve itirazlarınızı göstereceğiniz asıl yer bu ÇED toplantısıdır.

 
Etiketler: UMUTTEPE, İÇİN, KRİTİK, TOPLANTI,
Haber Yazılımı