Yazı Detayı
02 Şubat 2018 - Cuma 15:10
 
Okumuyoruz ama rekor kırıyoruz
Oğuzhan AKTAŞ
ogzhnakts41@gmail.com
 
 

Kadir Has Üniversitesi geçtiğimiz günlerde çok önemli bir rapor açıkladı. Raporda en çok dikkat çeken kısım ise Türkiye’de kültürel ve sosyal yaşamın komada olduğuydu. Rapora göre Türk halkı sosyal yaşantısı açısından hiçbir şey yapmıyor. Sinemaya, tiyatroya gitme oranları sorulduğunda oranlar yok denecek kadar düşük. Kitap neredeyse hiç okumuyoruz.

 

Türk halkı için genel bir kanı vardır, Türk halkı maça gider diye. Fakat rapor incelendiğinde bu kısımda da oranlar çok düşük. Türkiye’de yaşayan insanlar artık sadece eve ve işe gidiyor. Bunun elbette sosyal ve ekonomik boyutları var fakat rakamlar inanılmaz derecede düşük. Anlaşılan o ki Türkiye’de insanlar kendileri için hiçbir şey yapmıyor, hayattan zevk almıyor bu da toplumsal sorunlara ve memnuniyetsiz bir topluma yol açıyor.

 

Kitap okuma oranlarında ise ülke olarak yerlerde sürünüyoruz.  AB ülkelerinde yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye’de sadece yüzde 0,01. Türk halkı günde 6 saat televizyon izliyor, günde 3 saat internete giriyor fakat kitap okumaya ancak yılda 6 saat vakit ayırıyor. Hiç kitap okumam diyenlerin oranı yüzde 53 iken, ayda yılda bir okurum diyenlerle bu oran yüzde 75 gibi bir orana çıkıyor.

 

Asıl saçma olan ise neredeyse yok denecek rakamların arasında ülke olarak rekorlar kırmamız. Kocaeli Kitap Fuarı haberlerini her sene görüyorsunuz. Şu kadar kişi ziyaret etti şöyle rekor kırıldı şu kadar satış oldu diye. O kadar rekorlar kırıyorsak nereye gidiyor bu kitaplar raflarda mı sergileniyor. Yoksa bu kadar fuar neden düzenleniyor o kadar önemli yazar neden buralarda söyleşi yapıyor.

 

İzmit’te Yürüyüş Yolu üzerine kitap durakları oluşturuldu, yeni otobüslere kitaplıklar yerleştirildi. Fakat bu kitapları ne okuyan var ne de göz gezdiren. Bu kitaplıkların içerisine koyulan kitaplar kimsenin ilgisini çekmiyor. Sadece kendi görüşlerine yakın isimleri buraya yerleştiriyorlar. Bizim ülke olarak şov için değil ciddi anlamda kalkınma için kitap okumayı bir milli güvenlik unsuru sayarak hareket etmemiz ve bu yönde önlemler almamız gerekiyor. Artık hiçbir bilimsel veriye dayanmadan rekor kırıyoruz, kitap okuma oranımız yükseldi gibi sözlerin gerçeklikle bağdaşan hiçbir yanı yok. Ülke olarak okumuyoruz, sosyal yaşantımız yok ama rekor üstüne rekor kırıyoruz.

 
Etiketler: Okumuyoruz, ama, rekor, kırıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı