Yazı Detayı
09 Şubat 2018 - Cuma 16:39
 
FELAKETE SÜRÜKLENİYORUZ KİMSE SESİNİ ÇIKARMIYOR
Oğuzhan AKTAŞ
ogzhnakts41@gmail.com
 
 

Bulduğumuz her fırsatta söyleriz.

Cennet gibi ülkede yaşıyoruz buradan başka yerde yaşayamam diye. Bu kadar övgüler dizdiğimiz ülke için biz ne yapıyoruz peki? Her yere termik santraller, bulduğumuz boşluğa liman işletmeleri, Nükleer santraller inşa etmek için yarışıyoruz.
Doğayla uyum halinde değil, savaş halinde bir yaşam sürmeye çalışıyoruz.  
İzmit Körfeziyle ilgili birçok haber yapıldı. Gözümüzün önünde ölen Körfez için burayı balıklandıracağız diyen mi ararsınız, yoksa artık çok temiz denize bile girilir diyen mi.
Gerçekler ortada. Bu işe yıllarını adayan Çevre Mühendisleri bu Körfez ölmüş, balık falan yaşamaz diyor.
Birbirimizi kandırmaya gerek yok, bu Körfez’i biz öldürdük. Gerekeni yapamadık. Her boş bulduğumuz yere liman yaptık.
Bu sadece İzmit Körfezi için değil ülkenin her yeri için aynı fakat bir farkla.
Diğer şehirler duruma isyan ediyor İzmitli sadece izliyor sessiz kalıyor.
Derince’de bulunan limanlar için birçok toplantıya katıldık.
Panellerde bölge halkının geleceğini içeren konulara halk ne ilgi gösterdi ne de destek vardı. Adamlar orada bas bas bağırdılar geleceğimizi çalıyorlar, öleceğiz dediler.


Nasıl bu kadar geleceğimize duyarsız hale geldik anlamak güç. Diğer şehirlere bakacak olursak halk geleceğine İzmit’te olduğu kadar duyarsız değil.


Geleceğine sahip çıkıyor, mevcut duruma boyun eğmiyorlar. Amasra’da halk yapılmak istenen HES’e karşı adeta bir savunma örneği gösterdi.


Zeytin Ağaçları kesilmesin diye köylüler günlerce nöbet tuttular.
 Zonguldak’ta Filyos Liman projesi halk tarafından dikkatle takip ediliyor ve çevreye oluşturulacak en ufak bir tehditte harekete geçilecek.


Trakya’da yapılmak istenen Termik Santraller ve ÇED süreci halkın yoğun tepkisine sahne oldu.
Termik Santral yapılmasın diye halk bütün oldu tüm dinamikleriyle sürece karşı çıkıyor. Kırklareli’nde yapılmak istenen Taş Ocağı için de durum aynı. Köylüler, evlerinin dibinde Taş Ocağı istemediği için ÇED toplantısını bile yaptırmadı.
Kocaeli’de ne oldu peki. Akçaova ve Teksen Köylerinin olduğu bölge halkını tehdit eden Sungurlu Barajı projesi için süreci kim ne kadar takip etti.


Yaklaşık 30 köyü yok edecek proje için karşı çıkandan çok alkış tutan var. Fabrikalar tüm kirini Dilovası üstüne kusarken bölge halkı ne kadar sesini çıkardı.


Taş Ocakları için bu kentte ne kadar ses çıkarıldı. Halk artık İzmit’te her şeyi kabullenmiş. İzmitlinin yapması gereken, artık geleceğine sahip çıkmak, kendi sorunlarına sahip çıkmak.


Bu iş birkaç kişinin doğaya sahip çıkmasıyla halledilebilecek bir şey değil. Çevremiz ölüyor bu bölgede yıllarca yaşayanların sesi çıkmıyor. Yoksa bizde herkes gibi ‘Bize ne kim rant sağlarsa sağlasın’ mı diyelim.

 
Etiketler: FELAKETE, SÜRÜKLENİYORUZ, KİMSE, SESİNİ, ÇIKARMIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı