Yazı Detayı
10 Nisan 2018 - Salı 16:31
 
BENDEN SONRASI TUFAN
Prof. Dr. Gazi UÇKUN
haber@mavikocaeli.com.tr
 
 

Herkesin bildiği gibi akademik dünyada Yardımcı Doçentlik kadrosu üzerinden bir unvan tartışması başladı ve ardından yasal düzenleme geldi. Yardımcı Doçentlik yerini Doktor Öğretim Üyesi’ne bıraktı. 1982 Anayasa’sının getirdiği düzenlemelerden biriydi ve buna askeri düzenleme diyenler de vardı. Antidemokratik dendi, yok öyle değil olması gereken bu dendi. Üniversiteler çok başıboş,  disipline olması gerek dendi vs. vs. Hangi düşünce de olursanız olun bir şey tamamen iyi de olamaz tamamen kötü de olamaz. Hatta iyilik veya kötülük durumu, kişiye, zamana ve mekana göre de değişebilir.

En sonunda geçen yıl sayın Cumhurbaşkanımız bir konuşmasında (tamamen katılıyorum) Yardımcı Doçentlik uygulamasının uygun olmadığını ve insanların önüne engel çıkarmak için kasten getirilmiş olduğunu, yabancı dil puanının da, yardımcı doçentliğinde yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine hem YÖK hem de MEB çeşitli olasılıklar ortaya koyup çalışmaya başladı. Tabi bu çalışmalar devam ederken Türkiye’nin gündeminde yoğun, sıcak olaylar yaşanıyordu. İç siyaset, sınır ötesi harekatlar gibi. Sayın Cumhurbaşkanımız benim şahsi kanaatime göre geçmişte de yapıldığı  gibi belirli koşulları sağlayabilen (hizmet yılı, yardımcı doçentlikte geçen süre, alınan idari görevler, akademik yayın gibi) Yardımcı Doçentlerin başka hiçbir işleme ve şarta gerek kalmadan Doçentlik kadrosuna atanmalarını istiyordu (Geçmiş yıllarda bir günde Profesör yapılan ve daha sonra doktora yaptırılan akademik personel olduğunu biliyoruz), bundan sonra da Yardımcı Doçentlik kadrosu olmayacaktı.  Ya da böyle anlaşıldı, yorumlandı, insanlar umutlandı. Ama nasıl olduysa çalışmaların sonucunda şimdiki durum ortaya çıktı ve yasalaştı. Eskiden sorunlu bir alandı, maalesef bu sorunları ortadan kaldıralım derken yeni sorunlu alanlar ortaya çıktı. Örneğin yabancı dil için gerekli olan 65 barajı 55’ e düşürüldü ve çok da iyi oldu ama ucu açık bırakıldı. Üniversiteler kendileri bu seviyeyi yükseltebilir gibi ucu açık cümleler yazıldı. Sözlü sınav kaldırıldı dendi ama yine isterlerse üniversite yönetimleri sözlü sınav isteyebilir ve bunu da üniversitelerarası kurul (ÜAK)’dan talep edebilir dendi. Ucu açık cümleler uygulamaya geçtiğinde eskisinden daha adaletsiz bir durum ortaya çıkacak. Örneğin bir üniversite yasada yazan 55 dil puanını ve sözlü sınav yapılmayabilir uygulamasını benimseyecek ve doçentlik kadrosuna alacağı kişileri buna göre seçecek, başka bir üniversite ise 55’i 65’e hatta 80’e çekecek çünkü bir tavanı yok, tavan 100, sözlü sınav istiyorum diyecek. Aynı YÖK’e bağlı, aynı yasa, yönetmelik ve talimatlara bağlı, aynı devletin iki ayrı eğitim kurumu birbirinden farklı uygulamalara sahip olacak! Bir şey ya vardır ya da yoktur. Kişilerin, yöneticilerin inisiyatifine bırakılırsa mutlaka zaman içinde iş çığırından çıkar. Ayrıca sübjektif değerlendirmelerin zararını ben şahsen çok gördüm. Örneğin Doçentlik Sözlü Sınavı! Bu sınavın sübjektif olduğunu herkes biliyordu!  Bu süreçte bazıları mağdur, bazıları mağrur oldu. En doğrusu sözlü sınavı kaldırmaktı ve kaldırıldı ama üniversite yönetimlerine inisiyatif verilmesi bence hatalı oldu. Tamamen kaldırılmalıydı, sübjektifliğin önüne ancak böyle geçilebilirdi. Henüz vakit çok geçmiş değil, yeni ve kısa bir düzenleme ile buna son verilebilir veya yasal düzenlemeye gerek kalmadan YÖK ve ÜAK tarafından üniversitelerden gelen sözlü sınav isteği uygulanmayıp geri çevrilebilir.

Yabancı dil konusu ise bana göre tamamen emperyalist güçlerin bizim gibi ülkelere dayattığı bir husus. Evet, akademik hayatta yabancı dil gerekli ama bunun şart olarak hem de akademik ilerlemenin şartı olarak dayatılması hataydı. Dil barajının 55’e çekilmesiyle bir nebze olsun hata düzeltildi. Yabancı dil puanının yüksek olması daha çok yayın yapılmasına neden olmuyor. Makale yazmak, bildiri sunmak, kitap yazmak, projelerde yer almak için sadece çalışkan, azimli, dürüst, vatanına-milletine bağlı ve yaptığı işi severek yapmak gerekiyor. Yabancı dil puanı olup da hiç çalışması olmayan ama dil puanı olmadığı halde onlarca çalışması olan birçok arkadaşım var. Demek ki belirleyici olan dil puanı değil. Burada ruh puanı önemli.

Akademik camia diğer meslek gruplarına benzemez. Evet, her meslekte rekabet, çekememezlik, kıskançlık vardır ama bizim camiada bunlar diğer mesleklerin iki katıdır. Nedenlerini de irdelemek gerekir. Biri, diğerinin bir adım öne geçmesini hazmedemez. Örneğin akademik yükseltme kriterlerinde SCI yayın şartı gelsin diye elinden geleni yapar. Bu kişiler belki de kendileri SCI yayın yapmadan doçent, profesör olmuşlardır. Kendisi nasıl olsa köprüyü geçti ya, benden sonrası tufan misali. SCI yayın konusu da tamamen emperyalist bir hususdur, ayrıca iyice suyu çıkmıştır. Bu milletin insanını ne idiğü belirsiz Afrika, Hindistan, Çin, Tayvan, Kore veya ABD ve Avrupa ülkelerindeki tamamen işi paraya dökmüş ve tekelleşmiş dergilerin insafına terk etmektedir. Türkiye’de sosyal bilimler alanında benim bildiğim beş tane bile dergi yok. Tıp ve mühendislik alanlarında belki sayı biraz daha fazla olabilir ama bu dergilerin aylık veya yıllık makale kapasitelerine baktığınızda bir makale yayınlatmak için yıllarca beklersiniz. Örneğin benim bildiğim yerli SCI bir dergide en az 2.5-3 yıl beklenmektedir. Yurt dışındaki sözde SCI dergilerde yayın yapma bedeli birkaç bin doları da bulur ayrıca. Bu ülkenin, bu milletin parasını heba etmenin gereği de yok anlamı da.

Sonuç olarak, şahsi görüşüm ve önerim şudur. Doçentlikte sözlü sınav uygulaması kaldırılmalı ve üniversitelerin inisiyatifine bırakılmamalıdır. Yabancı dil barajı yasada yazıldığı gibi 55 olmalı, inisiyatife bırakılmamalıdır. SCI yayın kriteri hiçbir aşamada zorunlu olmamalıdır ( üniversitelerdeki benden sonra tufan olsun diyenler bunu zorunlu hale getirmeye çalışacaklardır, bu yönde eğilimlerin olduğu duyulmaktadır) hatta yerli bir yayınla eşdeğer hale getirilmelidir. İsteyen SCI dergilerde yayın yapsın ve puanını alsın. Yurt dışı kongrelere katılımı arttırmak için BAB desteğinin herkese  verilmesi, dil puanı istenecekse yasada yazılı olduğu gibi 55’e düşürülmesi gereklidir. Akademik camiada özellikle Profesörlük ünvanını almış kişilerin empati yapmalarının, arkadan gelen gençlere yol açıcı, yol gösterici olmalarının daha fazla katkı sağlayacağına inanıyorum. Milli, manevi değerleri yüksek, insanını, milletini, vatanını seven, öğrencisini evladı, kardeşi gibi gören, ahlaklı, namuslu, karakterli, rüzgar nereden esiyorsa oraya doğru eğilmeyen, diğerkam eğitimcilere ihtiyaç var. Şayet kişi de bunlar yoksa dil puanı olmuş ne fayda!  

Hoşçakalın.                

 

 
Etiketler: BENDEN, SONRASI, TUFAN,
Yazarın Diğer Yazıları
11 Şubat 2019
Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: HER ŞEYİN BAŞI GÜVENLİK
22 Ocak 2019
Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: KUZEY IRAK DİYE DİYE...
25 Aralık 2018
Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: SAPKIN DAVRANIŞLAR
04 Aralık 2018
Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ - KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UYUMU
02 Aralık 2018
Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: HAYAT ZORDU AMA GÜZELDİ-HAKKINIZI HELAL EDİN
20 Kasım 2018
Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: YORUMSUZ…….
08 Kasım 2018
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: Tarih-Kültür-Müzik ve Bir Şehrin Tanıtımı
30 Ekim 2018
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: Ara Güler ve Cumhuriyet
17 Ekim 2018
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: ORDAN BURDAN
03 Ekim 2018
Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: 11 İYİ ADAM -IKD
21 Eylül 2018
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: TÜRKKÜM-2018
12 Eylül 2018
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: BİRAZDA GURURLANALIM
03 Eylül 2018
Gazi Uçkun!un Köşe Yazısı: Ayakta Kalmanın İlk Şartı Borca Karşı Durmak
20 Ağustos 2018
Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: İnsan yaşamındaki önemli eşikler
18 Ağustos 2018
Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: Borç Yiyen Kesesinden Yer
03 Ağustos 2018
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: ATATÜRK VE BAĞIMSIZLIK
29 Temmuz 2018
Prof. Dr Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: ATATÜRK’ÜN ÇAĞDAŞLIK SAVAŞI
14 Temmuz 2018
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: Türk Milleti Bu Mu?
03 Temmuz 2018
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: THESSELANİKİ,BİTOLA,OHRİD,SKOPJE VE DİSCALCULİ
14 Haziran 2018
Prof. Dr. C. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: Enseyi Karartmayın Başarılı Bir Gençlik Geliyor
02 Haziran 2018
Prof. Dr. C. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: Adil Olmayan Bir Yarış
22 Mayıs 2018
Prof. Dr. Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: Değneksiz Köyün Kuduz Köpekleri
12 Mayıs 2018
Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı: Geleceğimiz Üniversiteler (mi) !
04 Mayıs 2018
Gazi Uçkun'un Köşe Yazısı
20 Nisan 2018
Beşikten Mezara kadar borçluyuz!
19 Nisan 2018
BEŞİKTEN MEZARA KADAR BORÇLUYUZ!
17 Nisan 2018
ÇOCUKLAR ÖLMESİN ŞEKERDE YİYEBİLSİNLER
04 Nisan 2018
Vicdanını Yitirmiş Bir Dünyadan Başka Nedir ki Cehennem?
29 Mart 2018
ÇANAKKELE’NİN ARDINDAN
29 Mart 2018
İŞ GÜVENLİĞİ (Mİ)!
19 Mart 2018
KISA YOLDAN KÖŞEYİ DÖNMEK
13 Mart 2018
Cumhuriyet Tarihimizin Gizli Kahramanları (Tarhana Osman)
06 Mart 2018
Eski Defterleri Karıştırmayın!
01 Mart 2018
Afrin Harekatı ve Strateji
21 Şubat 2018
Vatan da lazım ekmek de
14 Şubat 2018
BÖLGESEL GÜÇ TÜRKİYE
09 Şubat 2018
Mucize mi yoksa Azim ve Başarı mı ?
04 Şubat 2018
EMMANUEL MACRON’A CEVABIMDIR
31 Ocak 2018
AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT(MA)
27 Ocak 2018
BİR ŞEY OLMAZ!
23 Ocak 2018
VEFA
13 Ocak 2018
Güvenlik ve Turizm
09 Ocak 2018
İKİ ÇINAR GÖĞE ERDİ
04 Ocak 2018
TÜRK OCAĞI ANA KUCAĞI
02 Ocak 2018
SÖMÜRGECİLİK VE TÜRKLER-2
30 Aralık 2017
SÖMÜRGECİLİK VE TÜRKLER - 1
27 Aralık 2017
ŞANTAJ, RÜŞVET, TEHDİT VE SONUÇ HEZİMET
25 Aralık 2017
NE AB, NE ABD, NE NATO TAM BAĞIMSIZ AVRASYA TÜRK BİRLİĞİ
19 Aralık 2017
MUTLULUK MU DEDİN? BİZ MUTLULUĞU ÇOKTAN UNUTTUK
17 Aralık 2017
MESLEK YÜKSEK OKULU MESELESİ, MEMLEKET MESELESİ
12 Aralık 2017
AHLAK DİN VE KUDÜS
08 Aralık 2017
Dunning - Kruger Etkisi ya da Cahil Cesareti
01 Aralık 2017
LEYLA’DAN SONRA
Haber Yazılımı