Yazı Detayı
08 Haziran 2018 - Cuma 15:32
 
Ayperi Ortu Kılıç'ın Köşe Yazısı:Üniversite Sınavı Son Bir Ayda Kazanılır
Ayperi OTRU KILIÇ
 
 

Üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci olarak, uzun soluklu çalışma temposunun sonuna yaklaşırken yorulduğunu düşünüyor olabilirsin. Evet haklısın, koca bir seneyi “sınav senesi” olarak geçirdin. Ancak unutmamak gerekir ki, bu sene içinde aslında hayata dair de bir çok deneyim edindin.

 

İstekli ve kararlı olmayı, tutkuyu, strateji geliştirmeyi, uykusuzken çalışmayı, yorulmayı, yorulduktan sonra nasıl tekrar toparlanıp odaklanacağını, öğrenme yöntemlerini, yer yer gelecekten korkmayı, zamanı etkin kullanmayı, umut etmeyi, hayal kurmayı, hayal kırıklığını, sınava girecek arkadaşlarını desteklemeyi ve birinden yardım istemeyi deneyimledin. Çok daha önemlisi bu yaş döneminin getirdiği bazı ihtiyaçlarını ertelemeyi, arkadaşlarınla sosyalleşeceğin zamanı ders çalışmak için harcadın.

 

Gel gelelim sana söyleceğim şu ki sevgili sınav öğrencisi: “Sınav son bir ayda kazanılır”

 

Nasıl mı?

 

Havaların ısınması, sınav tarihinin 24-25 Haziran’dan 30 Haziran 1 Temmuz tarihine ertelenmesi, bütün dönemin vermiş olduğu psikolojik yorgunluk, henüz kararlaştıramadığın bölüm kararsızlığı, ve bitmeyen gelecek kaygısı...

 

Tüm bunlar, sen ve rakiplerinin verdiği savaş. Bu savaşı sürdürmeyi bırakıp, sorgusuz sualsiz tek hedefini ders çalışmak olarak belirleyebilirsen, son virajı dönerken eksiklerinin bilincinde olup etkili bir çalışma programı hazırlayabirlirsen ve kararlı olursan engelleri birer birer aşmaya başladığını göreceksin.

 

ÖSYM’nin soru tarzına benzeyen en iyi kaynak yine ÖSYM’nin önceden sorduğu sorulardır. Mutlaka çıkmış soruları bu son dönemde gözden geçirin. Cevaplarını öğrenin.

 

Tabiki, sizin yapamadığınız sorulardır sizi atağa çıkaracak. Bu ne demek? “Yapamıyorum bu soruyu” diye üzülmek, hayıflanmak işinizi uzatır. Artık hemen hemen tüm kaynaklar soruların çözümünü veriyor. Yapamadığınız soruların çözümünü inceleyin. Bir hocaya hemen o an sormak çok etkilidir. Soruyu hoca anlatmadan önce, siz doğru bildiğiniz yanlışı hocaya anlatın ki yanlışınızı düzeltme fırsatı da olsun. Sorularınızın cevaplarını bulmayı ertelemeyin. Cevabını öğrendiğiniz soruları biriktirin ve üzerinden hemen bir kaç gün sonra o soruları tekrar çözmeye çalışın.

 

Son ay deneme ayıdır. Bol deneme çözün! Eksikleriniz denemelerde gizlidir. Denemelerinizin sonucunu iyi analiz edin. Nasıl oluyorda yanlışınız çıkıyor? Dikkatsizlik mi? Bligi eksikliği mi? Bilgi bulanıklığı mı? Süre kaygısı mı?

 

Kendinize verdiğiniz cevaplarınız her zaman eksiklerinizi gidermek amaçlı olsun.

 

Sınava girecek öğrencilerime ve tüm emek veren öğrencilere başarılar dilerim.

 

 

 
Etiketler: Ayperi, Ortu, Kılıç'ın, Köşe, Yazısı:Üniversite, Sınavı, Son, Bir, Ayda, Kazanılır,
Haber Yazılımı