Yazı Detayı
28 Temmuz 2018 - Cumartesi 16:59
 
Ayperi Ortu Kılıç'ın Köşe Yazısı: Tercih Dönemi Geldi Çattı
Ayperi OTRU KILIÇ
 
 

Temmuz ve Ağustos ayının en önemli gündem maddeleri: üniversite sınavı, sonuçları ve tercihler.

 

Yorucu bir maratonun sonunda sınava giren 2 milyon üniversite adayı, Temmuz ayının sonlarına yaklaşırken büyük bir heyecan içinde sonuçların açıklanmasını bekliyorlar. ÖSYM’nin açıklamalarına göre sınav 31 Temmuz’da açıklanacak. Bu sonuçlar neticesinde 7- 14 Ağustos arasında üniversite tercihlerini yapacaklar.

 

Bu aşamalar gerçekleşirken öğrenciler kaygı silsilesi içindeler. “Bunlar tatlı heyecanlar canım hepimiz yaşadık” dediğinizi duyar gibiyim, ancak gelin ve gençlik baharında olan öğrencilerin neler yaşadığını anlayıp onlara yardım etmeye çalışalım. Şuan yaşadıkları daha çok çaresizlik, yorgun bekleyiş, sıkışmışlık, bunalmışlık, sıcak basması, mide ağrısı ve gelecek kaygısı. Acaba hayalini kurduğu bölüme puanı yetecek mi? Puanı yetti ve üniversiye gitti diyelim, hayalini kurduğu bölümde mutlu olabilecek mi? Yanlış bir tercih yaparsa hayatının sonu mu gelecek? Yaptığı tercih hatası bir senesine mi mal olacak? İlgisi, yeteneği ve becerisini karşılayan bölüme puanı yetmedi diyelim bütün hayatını pişmanlıkla mı geçirecek? Yoksa kendine bir şans daha tanıyıp bir sene daha mı hazırlanacak?

 

Tüm bu sıkıntılarını gözönünde bulundurup çocuğunuzu anlamaya çalışın. Sonrası, yani tercihler daha kolay...

 

2018 Türkiye’sinde Tercih Dönemi

Türkiye bir değişim, dönüşüm sürecinden geçiyor. Gerek devlet yapılanmaları, gerekse yansımalarında meydana gelen özel sektör iş piyasası dönüşüyor. Bu ne demek? Toplumun kadro ihtiyacının nasıl değişeceğini iyi analiz etmek gerek. Sağ olsun bu yükün bir parçasını ÖSYM yüklenmiş. Rövaşta olan bölümlerin kontenjanlarını artırmış ve arz talebin az olduğu bölüm ve mesleklerin kontenjanlarını azaltmış. Bu bize bir ipucu olabilir. Kontenjanı artan bölümlerde ihtiyaç daha fazladır diyebiliriz.

 

Diğer yandan, ülkemizde artık bir çok meslek elemanı sadece kendi işini yapmıyor. Ek gelir sağlayabileceği ya da keyif alarak yapacağı başka işlere yöneliyor. Burada şu öngörü ortaya çıkıyor. Bir öğrenci bir meslek seçimi değil, bölüm tercihi yaparsa ileride çalışma yelpazesini genişletebilir ve kendini bir çok sektörde ortaya koyabilir. Basit bir anlatımla, biyoloji öğretmenliği seçeceği yerde biyolojiyi bölüm olarak okursa çalışacağı sektör sadece eğitimle kalmayacak; sağlık, tarım, çevre ve geri dönüşüm, ilaç ve besin endüstrisi gibi farklılaşan sektörler olacak. Seçeneklerin ve tercihlerin artması bir avantaj olarak karşılarına çıkacak.

 

Yıllardır söylenen ve güncelliğini kaybetmeyen bir gerçek daha var. Derler ki, eğer sırf puanınız tutuyor diye bir bölüm yazacaksanız, o zaman iyi bir üniversitenin çok tercih edilmeyen bölümlerinden birini yazın. Bence de mantıklı. Neden mi? Üniversite kampüs yaşamı bir gencin hayatını en çok etkileyen ve şekillendiren yerlerden biri. Gençlerin merak ettiği kandimi nasıl geliştirceğim sorusunun cevabını bulacağı yer. Öğrenci teneffüs ettiği havaya göre şekillenecek. Kendi benliğini tanıyacak. Üniversitenin imkanlarına göre yurt dışı fırsatlarını ve staj fırsatlarını yakalayacak. Tüm bunlar kariyer basamaklarını ikişer adım çıkmasına yardımcı olacak.

 

Son olarak unutmayın! Bu tercihler sizin hayatınızın ne başlangıcı ne de sonu. Sadece bir yol belirlemenize yardımcı olacak. Bu yolun tek bir yönde gittiğini düşünmeyin. Her zaman bir yolun bir de kesiştiği kavşağı vardır. 

 
 
Etiketler: Ayperi, Ortu, Kılıç'ın, Köşe, Yazısı:, Tercih, Dönemi, Geldi, Çattı,
Haber Yazılımı