Yazı Detayı
09 Şubat 2018 - Cuma 13:29
 
ANA BABA TUTUMU
Ayperi OTRU KILIÇ
 
 

Ebeveynlerin farkında olmadan takındığı davranışlar, ileride çocukta istenmeyen davranışların filizlenmesine neden olabilir. Aman dikkat!

 

Emanet çocuk olmaz, eğitimin olmadığı gibi

“Çocuğum iyi bir eğitim alsın, başarılı bir birey olsun ve iyi bir mesleği olsun.” diyen bir aile çocuğuna eğitimi için maddi manevi elinden geleni yapmayı ister. Gerekirse çocuğunu görmeme pahasına özel okul, özel ders, öğretim kursları arasında mekik dokutur. Ana yüreğidir dayanmaz tabi. Akşam yorgunlukla gelince onun bir dediğini iki etmez, çocuk eve gelir gelmez her istediğini yapar. Dikkat edin, burada ailenin sevgisi, özverisi ve imkan sağlamasından bahsediyorum. Ters bir durum var mı? Hayır. Ancak şunu da unutmamak gerekir; anne ve baba çocuğunun eğitimini tamamen başka birisine emanet etmemelidir. Bu durum, çocuğun ilk doğduğu yıllardan itibaren başlamalıdır. Çocuğun karakterinin büyük ölçüde şekilleneceği ilk yıllarında, çocuğunuzu çok zor da kalmadıkça bakıcıya emanet etmeyin. Okul hayatında ise çocuğunuzun rehberi olun. İşin en iyisi olduğunu düşündüğünüz bir okula, bir öğretmene tamamen teslim etmeyin. Unutmayın siz çocuğunuzu başkalarının çocuğu olsun diye dünyaya getirmediniz.

 

Tutarsız davranışla büyüyen çocuk, yalan söylemeyi öğrenir

Diğer bir yandan, ailelerin en çok hataya düştüğü konu: verdiği sözü tutmamak ve söylediklerini kendi yapmamak. Bir çocuk için en önemli olgular arasında, güven ve tutarlılık bulunur. Vereceğiniz sözler yapılabilir olsun öncelikle. Sırf çocuk istediğiniz şeyi yapsın diye ona söz vermeyin. Eğer söz verdiyseniz mutlaka tutmaya çalışın. İmkanlar dahilinde değilse, bunun nedenini açıklamayı unutmayın ki çocuğunuzun güveni sarsılmasın. Sıklıkla danışanlarımdan şu soruları duyuyorum: Neden çocuğum kitap okumuyor? Neden çocuğum sürekli TV izliyor? Neden biraz olsun bana yardım etmiyor? Bu soruların cevabı sizde gizli. Başta siz kendi davranışlarınızı değerlendirin. Siz kitap okuyor musunuz? Akşam eve geldiniz, yemek yediniz, TV izlemekten başka ne yapıyorsunuz? Ya da ev işlerinde sorumluluk tek birine aitse neden çocuk yardım etsin ki? Görüldüğü gibi, sizin anne ve baba olarak yapmadığınız şeyleri çocuğunuzdan beklemeniz bir ütopya kurmanızla eşdeğer. En tehlikelisi de bu davranışlar çocukta yalan söyleme eğilimini meşrulaştırabilir.

 

Kalabalık ortamlar çocuğa ders verilecek yerler değil, değer verilecek yerlerdir

Aileler bir araya geldiğinde genellikle çocuklarıyla ilgili dertleşirler. Bu durum çocuklar yoksa iyi bir rahatlama aracı olabilir. Ancak o ortamda çocuklar da varsa, bu çocuğu küçük düşürme veya diğer çocuklarla kıyaslanma anlamına gelir onun için. Çocuğun olumsuz benlik algısı yaratmasına ve suçluluk duygusuyla benlik saygısına zarar verebilir. Tabi ki, bir defa böyle bir olaya maruz kaldı diye çocuk bunları yaşamaz. Ancak sürekli bu yolla çocuğa sözde ders vermek faydalı olmayacaktır. Tüm bunların yerine; varsayalım ki, siz ailelerle hararetli bir mevzu konuşuyorsunuz. Tam bu anda çocuk size bu konu ile ilgili bir soru soruyor. Ertelemeden o an da çocuğun sorusuna cevap vermek gerekir. Bu sayede hem çok kendini değerli hissedecek hem de emin olun o olayla ilgili kendine bir pay çıkarıp yeni bir şey öğrenecektir.

 
Etiketler: ANA, BABA, TUTUMU,
Yorumlar
Haber Yazılımı