Av. Emel Ceylan Balcıoğlu Kandıra’yı cazibe merkezi yapmalıyız

Ak Parti’nin Kandıra Belediye Başkan aday adayı Emel Ceylan Balcıoğlu, belediye başkanlığının insanlarla iç içe olmayı gerektirdiğini söyledi. Gittiği yerlerde Kandıra’nın kızı olarak karşılandığını belirten Balcıoğlu, “Kandıra’yı cazibe merkezi yapmalıyız” dedi

POLİTİKA Yorum: 1 / 27 Ekim 2013 16:15
Av. Emel Ceylan Balcıoğlu Kandıra’yı cazibe merkezi yapmalıyız
-A +A


Ak Parti’nin sahaya çıkan ilk kadın aday adayı Emel Ceylan Balcıoğlu ile avukatlık yaptığı ofisinde bir araya geldik. Kendisiyle saatler süren bir sohbete imza attık. Ak Parti’nin Kandıra Belediye Başkan aday adayı, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Av. Emel Ceylan Balcıoğlu’nu bir kelime ile anlatmak istesem, sadece ‘Mütevazı’ derim. Hem de fazla mütevazi. Kendisi gerek iş hayatı gerekse aile hayatı ile kentin örnek gösterilecek nadir insanlarından biri. İyi bir anne, ideal bir eş, başarılı bir avukat ve mütevazi bir aday adayı. Aday adaylığına Başbakan’dan aldığı cesaret ile karar verdi.


ELİNDEN GELENİ YAPIYOR
Balcıoğlu, çalışmalarını anlatmayı seviyor ama kimseyi karalamak istemiyor. Sadece kendi işine odaklanmış ve her şeyin önce çalışmaktan sonra nasipten geçtiğine inanıyor. Aday olmak için elinden geleni yapacak ama aday gösterilmezse düşüncelerinden hiçbiri değişmeyecek. Balcıoğlu, bence hem Ak Parti’nin aradığı kadın adayı hem de halkın özlemini çektiği Leyla Atakan’ı. Her işe olduğu gibi siyasete de kadın elinin değmesi gerektiğinin güzel örneği. Kendisine başarılar diliyor ve sizleri Balcıoğlu ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbet ile baş başa bırakıyorum.
 
BAŞBAKANI TAKİP ETTİM
-Daha önce STK’larda görev yaptınız. Siyasete nasıl başladınız?
Siyasete Ankara’da Başbakan’ı takip ederek başladım. İzmit’e geldiğimde kongre dönemlerinde Ak Parti ile çalışmaya başladım. Partilerde misyon kadar liderin hayata bakış açısı önemli. Başbakan’ın samimiyeti ve ülke için yapmaya çalıştıkları çok önemli ve kıymetli. Bu nedenle Ak Parti’deyim. Başbakan’ın ışığından faydalandım. Şu an siyasetin içindeyim ama STK’larda aslında siyaset yapılan yerler. Siyaseti de STK görevlerini de halkın faydası için yapıyorsunuz.
 
İNSANLARI ANLIYORUM
-STK’larda görev yapmanız size farklı partilerden de oy getirir mi?
Bu süreçte ben sadece kendi partimden değil birçok partideki arkadaşımdan çok güzel tepkiler aldım. İnsan odaklı çalışıyoruz.  Bu nedenle belediye başkanlığı da insanlarla iç içe olmayı gerektiriyor. Sadece avukat olarak bu işe kalkışsaydım zorlanırdım. Ama STK çalışmalarım sayesinde insanların ne istediğini anlayabiliyorum.
 
ONLARI ÖRNEK ALIYOR
-Ak Parti’de örnek aldığınız bir kadın siyasetçi var mı? Hangi yönleri sizi etkiliyor?
Burada Azize Sibel Gönül’ü çok takdir ediyorum. Mecliste güzel çalışmalar yapıyor. Genel Başkanımız Gülden Akşit de benim meslektaşım. Bakanımız Fatma Hanım da Doğu’da bir idol. Hepsi alanında çok başarılı. Çalışmalarını takip ediyorum.
 
KADINLARIN SESİ
-Aday adaylığı süreci nasıl gelişti? Nasıl karar verdiniz?
Karar mercilerinde kadınlar yok. Bunları kamuoyuna duyurmaya çalıştım. Bunlar sözde kalsın istemedim. Siyasetten de geliyorum, teşkilatlarda çalıştım. Başbakanımızın kadın çağrısı da beni çok etkiledi. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların söz sahibi olması için kendi bölgemde kadınların sesi olmak için yola çıktım.
-Kandıra gibi erkek egemen bir bölgede kadın başkan olmak zor olmaz mı?
Bunu söyleyenleri çok duydum ama o yörede yetişmiş biri olarak söyleyebilirim ki Kandıra insanları sevgi dolu. Şuana kadar çok çalışma yaptım. Büyüklerimizin kadın erkek ayrımı yok, yapılacak hizmete bakıyorlar. Kandıra kabuğunu kırmaya çalışan bir ilçe.
 
KANDIRA İÇİN PROJE
-Kandıra’da ki hedefleriniz nelerdir? Olmazsa olmaz dediğiniz bir proje var mı?
Öncelikle gençlerimizin belli saatlerden sonra sosyal hayatının kahvelerde geçtiği bir süreç var. Buna engel olmak için sosyal yaşam merkezleri, çocuklar için etüt merkezleri yapılmalı. Kadınlar için buluşma alanları, kadınların ekonomiye katkı sağlayacağı çalışma alanları oluşturulmalı. Kadınların ürün yetiştirmesi ve bunun satış ve pazarlaması için çalışma yapılmalı. Yaşlıların sayısı köylerde çok fazla. Onlara köy dışında da yaşam alanı yapmak gerekiyor. Turizm potansiyeli olan bir yer. Bunu sadece yaz turizmi olarak değil mevsimlik şekilde kullanmak gerekiyor. Kışın da burayı cazibe merkezi haline getirmek gerekiyor.
 
KADIN BAKIŞ AÇISI
-Çok fazla aday adayı var. Sizin şansınız nedir?
Aday adayının fazla olması güzel bir şey. Kandıra’nın talep edilen bir yer olması güzel bir şey. Çokluk olan yerde bereket vardır. Kalitenin artması gerekiyor. Bu süreçte hiçbir aday adayı ile ilgili yorum yapmadım. Biz Ak Parti teşkilatı olarak güzel bir aileyiz. Biz Genel Başkanımız önderliğinde, hizmet ehli ile yetiştik. Hangi aday olursa hayırlısı olsun kanaatindeyim. Ben kadın erkek ayrımı yapmaksızın sahadayım. Bu ikisi birbirini bütünleyen parçalar. Ama kadın bakış açısı her zaman daha ayrıntılıdır.
-Kandıra oturmuyor olmanız olumsuz etki yaratmaz mı?
Ben mesleğim gereği Kandıra’ya sürekli gidip geliyorum. Tüm akrabalarım orada. Evim var orada. Orada da bir düzenim var. Kandıra’nın sorunlarından haberdarım ve yapmam gerekenleri biliyorum. Bana bizim yörenin kızısın diyorlar.
 
KİMSE ŞİKAYET ETMEYECEK
-Aday adaylığınızı açıkladığınızdan beri geziyorsunuz. Kandıra’da gördüğünüz eksikler nelerdir?
Kandıra’da bir alt yapı üst yapı sorunu vardı. Ama Büyükşehir bu sorunları büyük ölçüde çözdü. Biz daha çok ne yaparız diye düşünüyoruz. Yolu olmayan köyler vardı. Kandıra’nın fiziki alanının geniş olması olumsuz etki yaratıyor. Her sorunun bir anda çözülmesi beklenemez.
-Kent merkezi ile köyler arasında ki iletişim nasıl? Siz seçilirseniz köylüler başkanı tanıyacak mı?
Ben başkan seçildiğimde de insanlar beni her yerde görecek. Bayram sürecinde gezdim ve insanların başkanları görmek istediğini gördüm. Belediye başkanı her yere ulaşmakla yükümlüdür. Köyler ile kent arasında ki mesafeler çok fazla. Ama ben adaylığı sürecimde bu mesafelerin aşılacağını, herkese ulaşılabileceğini gördüm. Başkan seçildiğimde de aday adayı olduğum süreçte ki gibi çalışacağım. Kimse beni tanımamaktan, görememekten şikayet etmeyecek.
 
TAKDİR EDİLİYORUM
-Gittiğiniz yerlerde nasıl karşılandınız? İnsanların sizden talepleri oldu mu?
Gittiğimiz her yerde güzel karşılandım. Bir kadın olarak bu kadar sahada, cesaretle çalışmamızı takdir ediyorlar. İnsanlar çok saygılılar. Bir toplumda kadının olduğu yerde nezaket oluyor. Soru işaretlerini gidermeye çalıştım. Çok fazla ayrım olmadığını söyleyebilirim. İnsanlar için önemli olan dertlerini dinleyecek birinin olması. Köyüne sağlık ocağı isteyen var, düğün salonu isteyen kadınlar var, öğrenci servisi isteyen oldu. Herkes çok şey paylaşıyor.
-Bir aday gibi çalışıyorsunuz. Aday olursanız ne yapacaksınız?
Aday olursam da aynı tempoda, hatta daha fazla çalışacağım. Partim için çalışacağım. Ancak Ak Parti’de hizmet etmek için illa bir yerde olmak gerekmiyor. Partim bana ne görev verirse yaparım. Seçilen aday ile de partim için çalışmaya devam ederim. Kandıra’da Türkiye’ye örnek olacak projeler yapmak istiyorum.
-Teşkilatta bir kadın başkan arayışı var. Teşkilatla ilişkiniz nasıl? Bu kadın aday siz olabilir misiniz?
Bizim partimizde tek bir şey önemli değil. Teşkilat, kamuoyu önemli. Bunların hepsinden oy alan aday olacaktır. Büyük lokma yerim ama büyük söz söylemem. Yapı olarak hedefim için elimden geleni yaparım. Bu süreçte de elimden geleni yapacağım. Ama sonuçta kararı önce kamuoyu daha sonra teşkilat büyüklerimiz verecek. Ben her zaman sahada ne yapmam gerekiyorsa onu yapmaya çalıştım, çalışacağım.
 
AMPUL VARSA…
-Peki rakipleriniz hakkında ne düşünüyorsunuz. Diğer partilerin Kandıra’da şansı var mı?
Kandıra’nın genelinde bir Başbakan sevdası var. Gittiğim her yerde ampul varsa sıkıntı yok diyorlar. Partimizin oradaki başarısı küçümsenemez. Bu süreçte de inşallah Ak Parti olacak.
-Son olarak neler söylemek istersiniz?
Ben Kandıra’nın kızı olarak orada hizmet etmeye gönül koydum. İnşallah insanların gönlünde yer ederim. Bu güne kadar 70 köy gezdim. Bir sürü insanla el sıkıştım, göz göze geldim. Toplam 90 köy var. Yoğun bir çalışma ile buradaki vatandaşlarımızla da bir aya geleceğim. Hayırlısının olmasını temenni ediyorum. Profesyonel bir ekiple çalışıyorum. Teşkilat mensupları ve yöre halkı ile fikir alışverişi içindeyim. Zamanı kaliteli kullanıp her yere yetişmeye çalışıyorum.

Anahtar Kelimeler : Mavi Kocaeli,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

ali bayram

00:42 28 Ekim 2013

Emel hanımın çalışmalarını takip ediyorum. gerçekten profesyonel çalışıyor. başarılar dilerim
1000
Facebook Yorumları
Benzer Haberler
BİRİNCİ SAYFA
Günlük Gazeteler
Oku
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Survivor'daki sevişme görüntülerini gördünüz mü?

Survivor'daki sevişme…

16:16 18 Nisan 2014
Sosyal medya bunu konuşuyor

Sosyal medya bunu konuşuyor

13:46 21 Nisan 2014
Acun'dan müthiş transfer!

Acun'dan müthiş transfer!

12:17 17 Nisan 2014
Pınar Altuğ'a şok dava

Pınar Altuğ'a şok dava

11:28 22 Nisan 2014
Petek Dinçöz Ağlayarak Başbakan'dan Yardım İstedi

Petek Dinçöz Ağlayarak…

12:44 17 Nisan 2014
Doktorlar şok oldu! Bağırsaklarından öyle bir şey çıktı ki..

Doktorlar şok oldu!…

12:54 20 Nisan 2014
2013-2014 Mavi Kocaeli Gazetesi tüm hakları saklıdır.MAVİ KOCAELİ Haber Yazılımı