Haber
16 Mayıs 2019 - Perşembe 16:13
 
Zeytinoğlu işsizlik verilerini değerlendirdi
Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ve şubat ayında yüzde 14.7 olarak gerçekleşen işsizlik oranını değerlendirdi.
KOCAELİ Haberi
Zeytinoğlu işsizlik verilerini değerlendirdi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ve şubat ayında yüzde 14.7 olarak gerçekleşen işsizlik oranını değerlendirdi. Şubat ayı işsizlik oranının önceki ay ile aynı seviyede gerçekleştiğini dile getiren Zeytinoğlu, “Sezonsal olarak ve ekonomideki yavaşlamanın da etkisiyle işsizlik oranının bu seviyelerde kalacağını bekliyorduk” dedi.

 

GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞ VAR

 

Oranın geçen yılın şubat ayına göre ise 4.1 puan arttığını belirten Başkan Zeytinoğlu, yükselişte istihdam kaybının etkisine dikkat çekerek, “Geçen yılın aynı döneminde istihdam artışı 1.2 milyon kişi olurken bu yıl 811 bin kişi azalmış. Dolayısıyla işsiz sayısı da 1.4 milyon kişi artmış. İstihdam yaratılamama sorunun yatırım ortamının iyileştirilerek, yeni yatırımların çekilmesiyle çözülebileceğini düşünüyoruz” dedi. Zeytinoğlu ayrıca, genç nüfustaki işsizlik oranının geçen yıla göre 7.1 puan artışla yüzde 26.1’e yükselmesine dikkat çekti.

 

“BÜTÇEDE AÇIK VAR!”

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan nisan ayı bütçe gerçekleşmeleri hakkında da bilgilendirmede bulunan Zeytinoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu verilere göre giderler yüzde 12.8 oranında artarak 75.9 milyar lira, gelirler ise yüzde 10.7 oranında azalarak 57.7 milyar lira olarak gerçekleşti. Nisanda bütçe 18.3 milyar lira açık verdi. Dört aylık bütçe açığı ise 54.5 milyar lira oldu. Gelirler tarafında bütçeye en fazla katkı vergi gelirlerinden gelirken, teşebbüs ve mülkiyet gelirlerindeki yüzde 92 azalmış. Bütçe açıklarının sürdürülebilir olmadığını düşünüyoruz. Orta ve uzun vadede denk bütçe hedeflenmeli” dedi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı