Haber
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 11:23
 
YKS sonuçları açıklandı! YKS sonuçları sorgulama ekranı...
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığı, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından duyuruldu. ÖSYM'nin takvimine göre 18 Temmuz'da açıklanması beklenen YKS sonuçları gece yarısı açıklandı. İşte YKS sonuç sorgulama ekranı...
YAŞAM Haberi
YKS sonuçları açıklandı! YKS sonuçları sorgulama ekranı...

Üniversite hedefi olan öğrencilerin merakla beklediği YKS sonuçları açıklandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün twitter hesabı üzerinden, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi. 

 

ÖSYM tarafından 2019-YKS’ye yönelik değerlendirme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte adaylar, sınav sonuçlarına https://sonuc.osym.gov.tr adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilecek. İşte 2019 YKS sonuç sorgulama ekranı…

 

YKS SONUÇLARINA NASIL ULAŞIRIM

 

Aygün, Twitter hesabından 15-16 Haziran’da uygulanan 2019-YKS’ye yönelik paylaşımda bulundu. ÖSYM Başkanı Aygün, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “12 Şubat günü başvuruların alınmasıyla başlayan YKS-2019 süreci, 15-16 Haziran’da sınavların uygulanmasının ardından şu an itibarıyla sonuç açıklanması ile devam ediyor. Adaylarımız sonuçlarını ‘https://sonuc.osym.gov.tr’ sayfamızdan öğrenebilirler. Sonuçların tüm adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını temenni ederim.”

 

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR

 

YKS tercihleri 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacak. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmünde olacak. Ayrıca YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandı ancak bu yayınlanan kılavuz ön bilgilendirme amacı taşıyor.

 

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL YAPILIR

 

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

 

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

 

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı