Haber
13 Eylül 2019 - Cuma 14:11
 
Yıldırım: Tasarruf, çalışanın alın terinden yapılamaz!
Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, “Döner sermaye sistemi motivasyon yerine sağlık çalışanlarının en büyük sorunu haline gelirken, ek ödeme sistemi içinden çıkılmaz hal almıştır” dedi.
SAĞLIK Haberi
Yıldırım: Tasarruf, çalışanın alın terinden yapılamaz!

Başkan Yıldırım yaptığı açıklamada; Sağlık çalışanlarının yapmış oldukları hizmet karşılığında maaş, sabit ek ödeme ve çalıştığı kurumun performans ve gelir gider dengesine göre döner sermaye ödendiğini, mevcut döner sermaye sisteminin bu hali ile çöktüğüne şahitlik ediyoruz.

 

BAKANLIKTAN SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ

 

Yıldırım, artık yepyeni ve tüm çalışanları daha adil bir şekilde kapsayan bir döner sermaye sistemine geçilmesi gerekir. “Sistemde değişiklik yapılmadığı takdirde kısa bir zamanda hekimler dahil hiçbir sağlık çalışanı sabit dışında ek ödeme alamayacak duruma gelecektir. Bununla ilgili Sağlık-Sen olarak, döner sermaye uygulamasının haksız ve adaletsiz bir sistem olduğu sürekli olarak her platformda dile getirmektedir. Sendika olarak, döner sermaye sisteminin detaylı bir şekilde ele alınması, yaşanan sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerileri oluşturmak için çalıştaylar düzenledik, maalesef bugüne kadar Sağlık Bakanlığı’nca somut bir adım atılmamıştır.

 

EMEK HIRSIZLIĞINA SON VERİLMELİ!

 

Sabit ek ödemelerin gün geçtikçe döner sermaye havuzunun daha büyük kısmını kaplamaya başladığını ifade eden Yıldırım, “Bundan 5 yıl önce sabit ek ödemeler döner sermaye havuzunun yüzde 25’ini oluşturmaktayken bugün yüzde 80’ini oluşturmaktadır. Çünkü sabit ek ödemeler 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artmakta, dağıtılabilir döner sermaye ise SUT fiyatları artmadığından 14 yıldır artmamaktadır. Bu doğrultuda genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler sınıfı personel hiç sabit üstü performans ödemesi almamakta, sağlık hizmetleri sınıfı çok az almakta veya almamakta, hekimler ise giderek azalan bir döner sermaye almaktadırlar. Personel ile çalışan servislerde iş yükü daha da artmaktadır. Hastanelerin borçları sağlık çalışanlarına yansıtılmamalıdır.

 

GELİR-GİDER DENGESİNDE MAKAS İYİCE AÇILDI

 

Ek ödemeyle mağdur edilen tek sektör sağlık sektörü olduğunu belirten Yıldırım, “Sağlık çalışanlarının maaşlarındaki düşüklük, ek ödeme ile giderilmeye çalışılmakta, diğer sektörde görev yapanların maaşlarına eşitlenmeye çalışılmaktadır. Gelinen noktada sağlık çalışanları sabit ek ödemeye mahkûm edilmiş durumdadır. Aldıkları ek ödeme emekliliğe yansıtılmadığı için de başka bir mağduriyet yaşanmakta diyen Yıldırım, gelir-gider dengesinde gün geçtikçe makas açılmaktadır, dedi.

 

Sağlık çalışanlarının önemli motivasyon kaynaklarından biri olan döner sermaye sistemi ve ek ödeme artık ne yazık ki sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Acil önlem alınmaz ise 1 yıl içerisinde hekimler dahil tüm sağlık çalışanları sadece sabit ek ödemeye mahkum kalacak ve sistem tamamen çökecektir. Bu konuda Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarının tamamına yansıyacak acilen köklü bir değişiklik yapmalı, bu arada da ilimizdeki sağlık kurumları mümkün olduğunca döner sermayeyi en üst oranlardan dağıtılmalıdır” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı