Haber
10 Eylül 2019 - Salı 11:56
 
Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Süleyman Turan hayatını kaybetti
Yeşilçam'ın usta oyuncusu Süleyman Turan 82 yaşında sabah saatlerinde Kadıköy'deki evinde hayata gözlerini yumdu. Süleyman Turan kimdir?
MAGAZİN Haberi
Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Süleyman Turan hayatını kaybetti

Usta oyuncunun vefat haberini CHP Eski İstanbul Milletvekili, gazeteci Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından şöyle duyurdu: Yılmaz Güney'in yakın dostu, sinema sanatçısı Süleyman Turan, sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.


Süleyman Turan'ın kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi. Turan, ATV'de hazırlayıp sunduğu Kayıp Aranıyor programında, gözaltında kaybedilen Ali - Ayhan Efeoğlu kardeşlerin öyküsüne de yer vermiş, bu yüzden programı kaldırılmıştı.


Cem Yılmaz'ın abisi yazar Can Yılmaz usta oyuncu için "Yahşi Batı filminde beraber çalışma fırsatını bize vererek bizleri mutlu eden, çizer, yazar, senarist ve oyuncu abimiz Süleyman Turan bu sabah vefat etmiş. Allah rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun. Ailesine ve sevenlerine sabır dilerim." paylaşımında bulundu.


Ünlü komedyen Tolga Çevik sosyal medya hesabından usta oyuncuyla fotoğrafını paylaşıp "Bir güzel İstanbul Beyefendisi,kıymetli sanat büyüğüm.Birlikte çalışmak ve uzun uzun sohbetler edebilmek şansına eriştiğim güzel ağabey SüleymanTuran .Senden çok şey öğrendim. Nur içinde yat." yazdı.


Süleyman Turan kimdir?


19 Kasım 1936 tarihinde İstanbul Kadıköy'de doğdu. Gerçek Adı Süleyman Başturan'dır. İlk, orta ve liseyi Kadıköy'de okudu. Liseyi Haydarpaşa Lisesi'nde bitirdi. Daha küçük yaşlarda sanata karşı meraklı olduğu için halkevlerine girer çıkardı. Oralarda çalışmalar yapan resim hocalarının atölyelerine katılır resim yapmayı öğrenirdi.Yedek subay olarak askere gitti. O sırada Kore savaşı vardı. Gönüllü olarak Türk birliğine katıldı ve Japonya'ya gitti. Japonya'da askerler arasında düzenlenen bir yetenek yarışmasına Türk askerler İngilizce yazılan bir piyes ile katıldı.


Bu oyun birinci seçildi. Bu Turan'ın sahne sanatlarına başladığı ilk denemesi oldu. Yine bir gece Tokyo'da bir gece kulübüne gittiklerinde bir film çekimine şahit oldu. Brezilya-Japonya co-prodüksiyonu olan bir filmdir bu. Bu filmde figüran olarak oynadı. Askerliği bitmesine rağmen Türkiye'ye dönmez ve uzun bir süre uzak doğu ve Amerika'da macera yaşadı.


İlk kez sahneye İstanbul'da bir tiyatro oyunuyla çıktı. Oynadığı ilk film Osman Seden'in yönettiği ve baş rollerde; Türkan Şoray, Tamer Yiğit, Öztürk Serengil, Hulusi Kentmen'in olduğu "Sayın Bayan" adlı filmdi.


Süleyman Turan, bir dönem de dergi ressamı olarak çalıştı. Filmlerin dışında uzun zaman karikatür ve resim yaptı. Çizimleri uzun zaman "Akbaba" dergisinde yayımlandı. Önce Akşam gazetesinde çizgi roman çizmeye başladı. Çizdiklerinin senaryolarını da kendisi yazdı. Hafta sonlarında ise Veli Efendi'de "At yarışları"nda bilet sattı.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı