Haber
23 Mart 2018 - Cuma 12:24
 
Yeni kazanç yolu! Binlerce dolar...
Ukrayna'da devlet tarafından düzenlenen "taşıyıcı annelik" ulusal ekonominin ciddi sektörlerinden biri haline geldi.
GÜNCEL Haberi
Yeni kazanç yolu! Binlerce dolar...

Ukrayna, çocuk sahibi olma özlemi taşıyanlar için Avrupa'da, hatta dünyada bir numara olma yolunda ilerliyor. Devlet tarafından düzenlenen "taşıyıcı annelik" ulusal ekonominin ciddi sektörlerinden biri haline geliyor.

SON İKİ YILDA ÇOK ARTTI
 
Resmi rakamlar Ukrayna'da son iki yılda "taşıyıcı anne" vakalarının 1000 arttığını ortaya koyuyor.
 
Normal yollardan çocuk sahibi olamayan pek çok aile açısından "taşıyıcı anne", çocuk sahibi olmada son çare.
 
2 ŞEKİLDE YAPILIYOR
 
Taşıyıcı annelik iki biçimde gerçekleşiyor. Ya taşıyıcı anne adayı, kendi yumurtasınınhastane koşullarında bir donör spermiyle döllenmesine izin veriyor ya da hazır bir embriyoyu hamilelik sürecinde büyütüyor.
 
Her iki yöntemde de doğumun ardından bebek, yapılan sözleşmeler uyarınca siparişi veren çifte teslim ediliyor.
 
Ancak Avrupa'nın pek çok ülkesinde taşıyıcı annelik yasak.
 
ABD'DE 170, UKRAYNA'DA 20-30 BİN DOLAR
 
Amerika'da taşıyıcı annelik serbest, ancak uzun süren işlemler ve denetimler nedeniyle 170 bin dolara kadar yükselebilen maliyet, pek çok çiftin gözünde ABD'yi çare olmaktan çıkarıyor.
 
Elbette Ukrayna'daki bu hızlı gelişimde, dünyada daha önceki yıllarda taşıyıcı annelik merkezleri olan Hindistan, Nepal, Tayland gibi ülkelerde son birkaç yılda bunun yasaklanmasının payı var.
 
Ukrayna'da taşıyıcı anne aracılığıyla çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bu arzularına genellikle 20-30 bin dolarlık bir maliyetle ulaşabiliyorlar.
 
KADINLAR İNTERNETTE İLAN VERİYOR
 
Ama ülkede taşıyıcı anneliğin yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkan rekabet, bu alanda da fiyat kırdı.
 
Aracı kurumların dışında internet üzerinden ilanlar veren kadınlar on bin dolara "taşıyıcı anne" olarak hizmet verebileceklerini duyuruyorlar.
 
Devlet tarafından yasalarla düzenlenen program pek çok açıdan oldukça tatmin edici. Taşıyıcı anne olmak isteyen Ukraynalı kadınlar, bu iş belirlenen kurumlar tarafından kayda alınıyor ve bu iş için uzmanlaşan hukuk büroları da sürecin hukuksal geri planını düzenliyorlar.
 
KRİTERLER NELER?
 
Ukrayna'da taşıyıcı anne olabilmek için kadınların 18 yaşını doldurmuş, ancak 35 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. En az bir çocuğu sahip olmak, sağlıklı ve psikolojik olarak da sorunsuz olmak da bir diğer kriter. İçki ve sigara kullanmayan taşıyıcı anne adayları, ilgili kurumlar tarafından üç ayda bir sağlık kontrollerinden de geçiriliyorlar.
 
Hızla yaygınlaşan taşıyıcı anne arabuluculuk şirketleri, bir taraftan ülke içinden taşıyıcı anne olmaya aday Ukraynalı kadınları kayda alırken, diğer yandan da İngilizce olarak hazırlanan sitelerle dünyadan müşteri toplamaya çalışıyorlar.
 
EKONOMİYE GÜÇ VERİYOR
 
Uzmanlar, yasaklanmadan önce Hindistan'da milyar dolarlık bir sektör oluşturan "taşıyıcı annelik" sektörünün sorunlar yaşayan Ukrayna'da ekonominin temel taşlarından biri olabileceğini vurguluyorlar.
 
Aylık gelirin 300 doları bulmadığı, hatta insanların önemli bir kısmının 170-180 dolarla yaşadığı Ukrayna'da çok sayıda kadının "taşıyıcı annelik" için müracaat etmesi elbette sürpriz değil.
 
10 YILDA KAZANACAKLARINI TEK BİR ANNELİK İLE KAZANIYORLAR
 
Ukraynalı kadınlar normal işlerde çalışarak 5-10 yılda kazanabilecekleri parayı tek bir hamilelikle kazanabildiklerini, dolayısıyla taşıyıcı anneliği iyi gelir sağlayan bir "iş" olarak gördüklerini söylüyorlar.
 
BBC Türkçe
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı