Haber
22 Kasım 2017 - Çarşamba 07:53
 
Yahya Kaptan konut fiyatları uçacak
TEOG yerine getirilmek istenen "Sınavsız Model" ile ortaokuldan liseye geçiş modeli uygulamaya geçerse, ilk beş içinde olan Yahya Kaptan'daki iki popüler lise için kayıt yaptırabilmek için, bölgenin kiralık ve satılık konut fiyatları ne olur? Sorusuna tek cevap; "Fiyatlar uçar"
- Haberi
Yahya Kaptan konut fiyatları uçacak

Milli Eğitim Bakanlığı tartışmaya açtığı yeni sisteme göre “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” öğrencinin adrese dayalı okula yerleştirilmesini öngörüyor. Yani özellikle kaliteli eğitim verdiği ifade edilen okullara yakın oturan öğrenciler adreslerine en yakın en iyi 5 "Semt" okullarından birini sınava girmeden seçebilecek.


İLK BEŞTE HANGİ LİSELER VAR
En iyi eğitim veren, sınavsız öğrenci alması muhtemel ilk beş içinde ilk sırada da Başiskele Kocaeli Anadolu Lisesi, ikinci İzmit Cahit Elginkan Anadolu Lisesi, üçüncü Yahya Kaptan Anadolu Lisesi, dördüncü Yahya Kaptan Atılım Anadolu Lisesi ve beşinci sırada İzmit Lisesi sıralanmakta. Bu okulların çevresindeki konut kiraları ve satılık fiyatları ne olur? Biz de bu durumu araştırdık.


KALICI KONUTLAR 200-300 BİN TL OLUR
Listenin ilk sırasında Başiskele Kocaeli Anadolu Lisesi var. Karşıyaka Mahallesi'nde bulunan bu lise "semt okulları" içinde en iyisi. Bu sistem onaylanırsa, bu çevrede konut kiraları alır başını gider. Konut fiyatlarıysa yüzde 100 artar. Karşıyaka Mahallesi oldukça küçük bir alan ama hemen karşısında ve yanında bulunan Atakent ve Seymen mahalleleri ise oldukça büyük bir alan. Hele hele bu sistem uygulanırsa, okulun karşısında bulunan kalıcı konutları konut fiyatları 200-300 Bin TL'ye ulaşabilir.


YAHYA KAPTAN'I HAYAL BİLE EDEMEYİZ
En iyi eğitim veren  lise sıralamasında Yahya Kaptan Anadolu Lisesi üçüncü, Yahya Kaptan Atılım Anadolu Lisesi dördüncü olduğunu düşünecek olursak, çocuklarını bu liselere yazdırmak için öncelikle bu bölgede oturma şartı aranacak. Bölgede toplu konutta 5.500, çevresiyle 7.000 civarında konut mevcut. Şu günlerde toplu konutta kiralar 900-1.200 TL aralığında ama bu sistem kabul edilirse, kiraların 1.500-2000 TL'ye çıkacağı konuşuluyor. 300 bin TL'li evlerse 400 bin TL'ye tırmanır.

 


MUTLAKA ETKİLENECEK
Bu sitem şu anda tartışılıyor ama Mayıs 2018 de mutlaka netleşecek. Ne olursa olsun bu eğitim sistemi inşaat üreticilerinden tutun, emlakçılar, gayrimenkul yatırımcılarını oldukça etkileyecek. Ancak şundan eminiz ki, bu eğitim sistemi ilimizde gayrimenkul fiyatlarını bazı bölgelerde artırırken, bazı bölgelerde de düşmesine neden olacaktır. Bekleyip göreceğiz ama konun muhatapları da bu durumu yakından takip etmesi gerektiğini de vurgulayalım.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yahya, Kaptan, konut, fiyatları, uçacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı