Haber
23 Temmuz 2019 - Salı 12:06
 
Venezuela: Elektrik kesintisi sabotaj kaynaklı
Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Rodriguez, ülkedeki elektrik kesintisinin, elektromanyetik saldırıdan kaynaklandığını bildirdi
DÜNYA Haberi
Venezuela: Elektrik kesintisi sabotaj kaynaklı

Venezuela İletişim, Turizm ve Kültürden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez, ülkede yaşanan elektrik kesintisinin, sabotajdan kaynaklandığı bildirdi. 

 

Bu yıl dört kez karanlığa gömülen Venezuela’da, 16 eyalet ile başkent Caracas’ın önemli bölümünde meydana gelen beşinci kesinti, birçok bölgede devam ediyor. 

 

Devlet televizyonuna telefonla bağlanan Devlet Başkan Yardımcısı Rodriguez, ilk araştırmalara göre kesintinin, elektromanyetik sabotajdan kaynaklandığını söyledi. 

 

Rodriguez, sabotajın, “ülkenin en önemli elektrik üretim merkezi Guri’ye düzenlendiğini” ve kesintinin en kısa sürede giderilmesi için çalışmaların devam ettiğini ifade etti. 

 

MADURO’DAN ORDUYA TALİMAT

 

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, emniyet güçlerinin, ülkedeki huzuru garanti altına almak için görev başında olduğunu kaydetti. 


Kesintiden hükümeti sorumlu tutan Guaido, AN’nin bugünkü oturumlarının sokakta yapılacağını duyurdu. Kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido da sosyal medya hesabından kesintiye ilişkin açıklama yaptı. 

 

Ülkede 7 Mart’ta başlayan ve yaklaşık bir hafta süren kesintinin ardından 25 Mart’ta ikinci büyük kesinti meydana gelmiş ve iki gün sürmüştü. Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bu kesintiye, ülkenin büyük bölümüne enerji sağlayan hidroelektrik santrali Guri’deki aktarım ünitesine, bir keskin nişancının ateş açması sonucu çıkan yangının sebep olduğunu açıklamıştı. 

 

Son kesintiler 29-30 Mart’ta yaşanmış, bunun giderilmesinin ardından Maduro, 30 günlük eylem planını duyurmuştu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı