Haber
16 Nisan 2018 - Pazartesi 15:35
 
Vali Hüseyin Aksoy: “Herkes turizme katkı sunmalı”
Turizm haftasında konuşan Vali Hüseyin Aksoy, ilimizin yeterli coğrafi işaretlemeye sahip olmadığını belirterek “İnsanların ilgisini ilimize çekmek için turizmde yapacak çok işimiz var. Taksiciden lokantadaki servis elemanına kadar turizme yakışır anlamda hizmet sunması gerekiyor” dedi
KOCAELİ Haberi
Vali Hüseyin Aksoy:  “Herkes turizme katkı sunmalı”

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası dün Sabancı Kültür Sitesi’ndeki açılış etkinliğiyle başladı.cİl Kültür Turizm Müdürlüğü öncülüğü Zübeyde Hanım M.T.A.L., Edebali Ortaokulu ve Yavuz M.T.A.L.’nin katkıları ile düzenlenen Turizm Haftası etkinliklerinin açılış törenine Vali Hüseyin Aksoy, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan turizm haftası kutlama programında şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.

 

ŞEHRİMİZ TÜRKİYE’NİN CAZİBE MERKEZİ

 

Açılış sonrası ilimizdeki okulların hazırladığı defile ve sergi ilgiyle izlendi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, “Turizm haftasını kutlamak için bir araya geldik. Toprağa düşmüş bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Turizm dünyada gelişen bir sektör. Bizler de turizm pastasından pay almak için gelen elimizden geleni yapıyoruz. Mutfağımız, şehrimiz ile Türkiye cazibe merkez. Eskiden ülkemize resim yapmak için gelirdi sanatçılar. Geçen yıl yüzde 14,5 varan turizm geliri elde ettik. Bu yıl ise yüzde 4-5 oranında gelir ile yolumuza devam ediyoruz” dedi.

 

KOCAELİ’Yİ TANITIYORUZ

 

Sözlerine devam eden Zamburkan, “Nikomedya olarak dünyanın önde gelen kentlerinden Bir zamanlar Roma’ya başkentlik yapmıştır. 2006 yılında beri yapılan çalışmalarla birçok müzeye kavuşmuştur. Belediyelerimiz tarafından çok sayıda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kocaeli’ye daha çok turist gelsin diye fuarlara katılıyoruz. Sürekli Kocaeli’yi tanıtıyoruz. Turizm alt yapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Turizm haftasının hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

‘7 BİN ODA, 15 BİN YATAK’

 

Zamburkan’ın ardından kürsüye gelen Vali Hüseyin Aksoy, “Turizm tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelişen bir sektör. Kocaeli Türkiye’de içerisinde önemli bir turizm merkezi olan ve bu alanda yeterince değeri almayan bir kent. Yapılacak çalışmalarla birçok program gerçekleştiriliyor. Tarihi değerleri, doğal güzellikleri oldukça fazla. Bunların ticarileştirilerek ekonomiye kazandırılması için birçok çalışma yapılıyor. Turizme değer katabilecek yeni alanların mevcut turizm potansiyelime eklenerek turizmde çeşitliliğin olması önemli. 161 konaklama reis 7 bin 124 odak kapasitesiyle beraber 15 bini bulan yatak var” dedi.

‘39 ESERE 31 MİLYON HARCADIK’

 

Vali Aksoy, “Turizm belgesi alan otellerimizde 9 bin 300’ü aşan yatak bulunuyor. Mavi bayraklı plajlarımıza dört ayrı noktada bulunuyor. Bunların biri Karamürsel’de, 3’ü Kandıra’da bulunuyor. İlimizde 119 seyahat acentası, 7 adet müzemiz var. Tarihi zenginliklerin paylaşılması Kocaeli’ye özgü değerlerin sunulması bakımından YİKOB’un katkıları ile 39 esere 31 milyon 983 bin TL harcayarak gün yüzüne çıkardık. Kalkınma ajansımızın katkıları ile desteklenen birçok projemiz var. Birçok turizm fuarına katılarak bölgemizi tanıtma gayreti içerisinde olduk. Turizmde bazı küçük dokunuşlar turzimde ilimize çok şey kazandırabilir” ifadelerini kullandı.

 

‘YENİ ÜRÜNLER TESCİL EDECEĞİZ’

 

Vali Aksoy ayrıca “Turizm açısından Kocaeli olarak çok fazla coğrafi işaretlemeye sahip değiliz. İlimizde sadece 5 tane coğrafi işaretleme var. Bunlar Karamürsel sepeti, Hereke yün halısı, Hereke ipek halısı, Hereke yün ve ipek halısı ile İzmit pişmaniyesi. Coğrafi işaretlemede tescil edeceğimiz ürünler var önümüzdeki günlerde kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaparak tescil ettirerek insanların ilgisini ilimize çekmek için turizmde yapacak çok işimiz var herkese çok önemli sorumluluklar düşüyor. Taksicisinden lokantadaki servis elemanına kadar turizme yakışır anlamda hizmet sunması gerekiyor. İlimize gelen insanları ne kadar memnun edersek sonradan gelecek insanları için de katkı sunarız. Herkesin mutlaka yapacağı şeyler vardır. Önümüzdeki günlerde Kocaeli kültür değerlerini tanıtan bir video hazırlayacağız” şeklinde konuştu.

 

KATKI SAĞLAYANLARA PLAKET

 

Törenin ardından Kültür ve turizm konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere bisiklet ve çeşitli hediyeler verildi. Turizm haftasına katkıda bulunan Yavuz M.T.A.L. Müdürü Adem Şahinkaya, Zübeyde Hanım M.T.A.L. Müdürü Dr. Elif Yapıcı Kulaksız, Edebali Ortaokulu Müdürü Harun Kargılı’ya da plaket takdim edildi. Ardından İl Kültür Turizm Müdürlüğü Türk Halk Müziği Koro Şefi Yasin Koçman Kocaeli türkülerini seslendirdi. Zübeyde Hanım M.T.A.L. öğrencilerinin hazırladığı Sandığın kokusu defilesi izlendi. Ardından Edebali Ortaokulu öğretmen ve öğrenci resim sergisi, Zübeyde Hanım M.T.A.L.’nin ‘Ben Kandıra Beziyim’ konulu sergisi gezildi.

 

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı