Haber
09 Aralık 2019 - Pazartesi 17:13
 
Vali Hüseyin Aksoy’dan 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle yazılı mesaj yayınladı.
GÜNCEL Haberi
Vali Hüseyin Aksoy’dan 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile ortaya konulan haklar sayesinde dünyanın her köşesinde milyonlarca insanın bugün onurlu bir yaşam sürme açısından umut ve güvence taşımakta olduğunu aktaran Vali Aksoy, “Küreselleşen dünyada, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması, artık ulusal sınırları aşarak, tüm dünyanın ortak hedefi haline gelmiştir. Bu anlayışın hayata geçirilmesi uluslararası işbirliğini zorunlu kılmaktadır.

 

Demokrasi ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu bütün demokratik ve çağdaş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de bireyin güvenliği ve insan haklarına büyük önem verilmektedir.” dedi.

 

İnsan haklarını korumak, ihlal iddialarını incelemek, araştırmak, insan hak ve özgürlüklerinin önündeki engelleri ile hak ihlallerine yol açan çeşitli nedenleri incelemek üzere ülkemizde bütün il ve ilçelerde İnsan Hakları Kurulları’nın bulunduğunu hatırlatan Vali Aksoy, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

“- Bu kurullar öncelikle idarenin uygulamalarında vatandaşlara, hoşgörü ve nezaketle yaklaşılmasını sağlamakta ve insan hakları ihlallerinin önlenmesi için gerekli çalışmaları yapmaktadır.

 

Yine ülkemizde, insan hakları standartlarının en yüksek düzeye getirilmesi amacıyla, 7 Ağustos 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak, yürürlüğe giren Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun ile de, kolluk şikâyet sisteminin daha etkili ve hızlı işlemesini sağlamak, saydamlığın ve güvenirliğini geliştirmek üzere kolluk görevlilerinin işledikleri iddia edilen suçlardan ve disiplin cezası gerektiren iş ve işlemler ile kolluk görevlileri hakkında memnuniyet bildirimleri merkezi bir sistemde kayıt altına alınarak izlenecektir.

 

Bu çerçevede devlet ve millet olarak, insan hak ve özgürlüklerini benimseyerek, sahip olduğumuz farklılıkları sevgi, saygı ve hoşgörü ekseninde birer zenginlik olarak görmek ve bu değerleri ülkemizi çok daha güçlü kılacak şekilde geleceğe taşıma kararlılığındayız.” 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı