Haber
10 Haziran 2019 - Pazartesi 18:45
 
Uzun Yaşamalarının Sırrı Bu mu? İngiltere Kraliyet Ailesi Diyeti
Her zaman gözler önünde olan İngiliz Kraliyet Ailesi'nin yeme içme alışkanlıkları, beslenmede neye önem verip nelerden kaçındıkları hakkında ilginç bir içerik. Siz de uzun yaşamanın sırlarını merak ediyorsanız bu yazıyı okumalısınız.
SAĞLIK Haberi
Uzun Yaşamalarının Sırrı Bu mu? İngiltere Kraliyet Ailesi Diyeti

İngiltere Kraliçesi ve kraliyet ailesinin diğer tüm üyeleri dünya çapında oldukça medyatik insanlar. Kimlerle evlendikleri, ne giydikleri hatta tüm yaşadıkları sürekli medyaya yer almakta. Peki bu bilgilerin bize ne karı var? Belki bu bilgiler işimize yarayabilir. En azından Kraliçe Elizabeth ve diğer kraliyet ailesi üyeleri gibi uzun ömürlü bir hayat sürebiliriz.

 

Hadi başlayalım...

 


İyi Yemek Yemek

 

Kraliyet ailesinin eski aşçısı Darren McGrady, sarayda oldukça sağlıklı yemeklerin yendiğini iddia ediyor. Sağlıklı beslenme alışkanlığı, Kraliçe ve kocası için değişmez bir norm haline gelmiş. Prens Charles ise çok öncesinde yaptığı bir açıklamada sadece organik ürünlerle beslendiğini açıklamıştı. Eski aşçıları McGrady, Diana ve Charles’ın her zaman ekmek, makarna, dondurma ve mayonez gibi taze malzemelerle hazırlanan yemekleri tercih ettiklerini söylüyor. Para var huzur var espirisi yapmayın lütfen :) Her semtte sokak pazarı var...

 

saglikli-ve-uzun-yasamin-sirri.jpg


 

O, Yemek İçin Yaşamıyor

 

Kraliçe, The Telegraph ile yaptığı röportajında anlattığına göre, güne yalnızca kahvaltıyla başlıyor. Kahvaltısında yulaf veya mısır gevreği yemeyi tercih ediyor. Zaman zaman içerisine kurutulmuş meyveler veya makadamya cevizi koyuyor. Güne karbonhidrat ağırlıklı başlamış olsa da, patates gibi nişastalı besinlerden uzak duruyor. Öğle yemeğinde ise, ıspanak yatağında ızgara balığını sıklıkla tercih ediyor. Akşam yemekleri de öğle yemeklerine paralel oluyor. Kraliçe aynı zamanda tam bir çikolata tutkunu… Ama hiçbir zaman akşam yemeği sonrasında yemiyor.

 

Beş çayı zamanını üçüncü öğün olarak belirlemiş ve bu vakitte kendine küçük sürprizler yapıyor. Yeni gözdesi ise İngiliz Kraliyet Ailesi üzüm mahsullerinden yapılmış köpüklü şarap… 1982’den 1993 yılına kadar kraliyet ailesinin emrinde çalışan McGrady şöyle diyor: “Kraliçe yemekler konusunda gerçekten hiç takıntılı birisi değildir. Umrunda olan tek şey atlar ve köpeklerdir.” Kraliçe süslü bir ziyafet yemeği olmadığı sürece, sebze, ızgara ve haşlanmış balık gibi daha basit menüler tercih ediyor. (Bayaa basitmiş :) Yemek konusuda gösteriş yapmak ve lüks ürünler tüketmek ona anlamsız geliyormuş.

 

o-yemek-icin-yasamiyor.jpg

 


 

Kate Mutfağı Seviyor

 

Sıra Kate de... Eğer önemli bir ziyafet yoksa ve sarayda sıradan bir akşam yemeği veya kahvaltı yenecekse, Kate mutfağa girip yemek pişirmeyi tercih ediyormuş. Prens William kral olduğunda muhtemelen Kate bu zevkinden mahrum kalmak zorunda kalacak. 

 

kate.jpg

 


Kraliçe Nişasta Tüketmiyor

 

Kraliçenin özellikle öğle yemeği menüsünde nişasta bulunmuyor. Eğer misafirleri varsa kendisi için ayrı, misafirleri için ayrı bir menü hazırlanmasını talep ediyor. Pirinç, makarna ve patatesin onun öğünlerinde yeri yok. Fakat elbette o da öğün aralarında kendini şımartan kaçamaklar yapıyor. 

 

kralice-nisasta-tuketmiyor.jpg

 


Charles Yumurtasını Nasıl Tercih Ediyor?

 

Charles ve Diana’nın özel şefi olan Mervyn Wycherley, prens Charles’ın yumurtasını çok özenli bir tarife uygun tükettiğini söylüyor. Yumurtasının tam 4 dakika kaynatılmış olmasına bayılıyor, ne bir dakika fazla ne bir dakika az. 

 

charles-yumurtasi.jpg

 


Kendinden Emin Royaller

 

Kraliyet ailesi için hazırlanan yemeklerde kullanılan malzemelerin bir çoğu özel yerlerden getirilmektedir. Sütler kendi ineklerinden, sebze meyveler ise kendi bahçelerinden. Balık, geyik, somon ve sülün için de kendi avlanma alanlarını kullanıyorlar. 

 

dogal-beslenme.jpg

 


İsraftan Nefret Ediyorlar

 

Charles ve Diana’nın kişisel aşçısı Carolyn Robb, Charles’ın yiyecekleri israf etmeme konusunda çok dikkatli birisi olduğunu iddia ediyor. Bir önceki günden kalan yemeklerin diğer gün değerlendirilmesini rica ettiklerini söylüyor. Kraliçe  II. Dünya Savaşı'ndan beri yaşadığı için, o günlerde halkın ne durumlarda yaşam mücadelesi verdiğine şahit olduğundan dolayı bu konularda kesinlikle çok titiz davranıyor. Fakat kraliyet ziyafetleri için hazırlanan yemekler ve belirlenen menüler bunun dışında tutuluyor. 

 

israf.jpg

 


Yemeği Kraliçe Başlatıyor

 

Eski Kraliyet Uşağı Paul Burrell bir açıklamasında, Kraliçe yemeğe başlamadan önce kimsenin yemeğe başlamadığını belirtiyor. Bu kraliyet ailelerinde yaygın bir görgü kuralıymış. Ayrıca masaya otururken ve masadan kalkarken Kraliçe’den izin istenmesi gerekiyormuş. Bu kural konuşmak isteyenler içinde geçerli.

 

yemegi-kralice-baslatiyor.jpg

 


Çanta Kodu

 

Kraliçe’nin yemek esnasında çantasını masaya koyması, konuşmadan veya etkinlikten memnun olmadığı anlamına geliyor. Çantasını masaya koyduğunda 5 dakika içerisinde kalkmak istediği, yemeğin bir an önce bitmesini arzuladığını gösteriyormuş.

 

canta-kodu.jpg

 


Istakoz Yasak

 

Çoğu zaman dünyanın herhangi bir yerinde olan Kraliyet Ailesi, sarayda olmadıkları zamanlarda kabuklu deniz mahsülleri tüketmezlermiş. Bunun için iyi bir sebepleri var. Gıda zehirlenmesinden muzdarip olma riski kabuklu deniz hayvanlarında daha yüksek olduğundan Kraliyet Ailesi üyeleri, saray dışında yapılmış deniz ürünlerini asla tercih etmiyor. 

 

istakoz.jpg

 


Su Tüketimine Dikkat Ediyorlar

 

Kraliyet Ailesi yurt dışına seyahat ettiğinde gittikleri yerin suyundan içmezlermiş. Çünkü Kraliçe’nin ziyaret ettiği birçok ülke iyi su artıma koşullarına sahip olmuyormuş. Yabancı bir ülkede güvenilir olmayan bir bardak su yüzünden Kraliçe veya Ailesi’nden birisinin hoş olmazdı.

 

su-tuketimi-007.jpg

 


 

Yemeklerde Sarımsak Yok

 

Kraliçe II. Elizabeth'in sarımsağın kokusundan ve tadından hiç hoşlanmadığını söyleyen McGrady, Kraliyet Ailesi'nin mönülerinde sarımsağa hiç yer verilmediğini açıkladı. Buna katılmıyoruz. Sarımsak müthiş bir antibiyotiktir. Kokusu hoş olmasada mutlaka tüketmekte fayda var:)

 

sarimsak-yok.jpg

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı