Haber
14 Eylül 2018 - Cuma 17:56
 
TV 41 geleceği yakalıyor: 50 Milyon kişi bizi izleyecek
Artı Yerel Medya Platformu’nun kurulması ile Smart TV’ler aracılığıyla tüm dünyadan izlenme olanağı sağlayan 23 yerel kanalın içinde yer alan ve ilimizde yayın yapan TV 41’in Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Turgun artık tüm dünyadan izlenebileceklerini söylerken, ”Hedefimiz 50 Milyon eve girmek, 50 Milyon insana ulaşmak” dedi
KOCAELİ Haberi
TV 41 geleceği yakalıyor: 50 Milyon kişi bizi izleyecek

Türkiye’de kendi illerinde yer alan 23 yerel televizyonun bir araya gelerek oluşturdu. Artı Yerel Medya platformu artık tüm dünyadan erişilebilir olacak. İlimizden yayın yapan TV 41’in Yönetim Kurulu Başkanı ve yeni kurulan Artı Yerel Medya Platformu’nun Başkanı Şahin Turgun’un öncülüğünde birleşen 23 Yerel televizyon artık tüm dünyadan sadece internet bağlantısı ile erişilebilir olacak. Gelişen Teknoloji ile birlikte artık Dünya’nın sadece bir kısmını kapsayan uydular yerine geleceğin teknolojisi konumuna gelen Smart (Akıllı) TV’lere geçen yerel kanallar artık tüm dünyadan izlenebilecek. Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan TV 41 ve Artı Yerel Medya Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Turgun, “Sevgili Cem Hakko ve Güç Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bülent Turan’a çok teşekkür ediyorum. Çünkü onlar bu projenin gerçekleşmesi için büyük özveri gösterdiler ve destek oldular. Bu yayınları alıp kolayca akıllı TV’lere aktaramıyorsunuz ayrı bir yazılım- bulut gerekiyor. Bu da çok maliyetli bir iş. Yaklaşık 700 bin TL’yi bulan bu giderleri Hakko ve Turan karşıladı. Yapılan yazılım sayesinde Smart TV’lerde yerimizi alabildik, hedefimiz 50 Milyon izleyiciye ulaşmak” dedi.

 

 

GÜÇ TELEKOM’DAN İYİ HİZMET ALIYORUZ

Şahin Turgun ilk olarak Artı Yerel Medya’nın kuruluş sürecini anlatırken, “Kendi şehrinde güçlü olan 23 kanalla birlikte Nisan ayında Via Port’ta toplandık. Tüm patronlar geldi iki gün toplantı yaptık. Biz TV 41 olarak Power Grup içerisinde yer alan Güç Telekom’dan yayın yapma kararı alınca diğer kanallarda bu platforma geçtiler.  Onlarla çalışmaya başladık, iyi hizmet alıyoruz. Gece 3 saniyelik kesinti olsa bile hemen bilgi veriyorlar. Turksat’ta ise akşam 5’ten sonra kimseyi bulamıyorsunuz sabaha kadar.  Biz şu anda Güç Telekom’dan çok memnunuz. Cem Hakko ile dostluğumuz var onunla tanışıyoruz. Ahmet Çalık’ın Malatya televizyonu kendi grubundan değil bizden çıkıyor.

 

 

23 KANAL 8 BAKANLA ORTAK YAYIN YAPTIK

Türkiye’de yerel medya çok sıkıntılı.  Bizim bir birlikteliğimiz olması lazım. Bir çatı altında buluşulması gerektiğini söyledim. Artı Yerel Medya bu şekilde ortaya çıktı. Beni başkan seçtiler. Benim bir yardımcım Kanal 23’ün sahibi, diğer yardımcım ise Kanal 26’nın sahipleri.  Artı Yerel Medya’yı kurar kurmaz erken seçim kararı alındı. Biz buna rağmen 23 ayrı TV, 8 ayrı bakanı yayına aldık. 23 güçlü TV 8 ayrı ilden yayın yaptık. Ne ücret aldık ne başka bir şey yaptık. Biz bir yere bağlanmak istemiyoruz. Yerel kanallar güçlü olmak zorunda bizde bu birlikteliği sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

 

 

DEVLET UYDUSU BİZDEN DOLAR ALIYOR

Turgun daha sonrasında yerel TV’ler ve yaşadıkları sıkıntılar ile ilgili bilgiler verirken, “Önce bu yerel TV’lerin rüştünü ispat etmesi lazım.  Bütün platformlara girmemiz lazım ama bu platformların hepsi ayrı ayrı ve girişleri çok yüksek ücretler.  Yerel televizyonlar bu yüksek rakamları veremezler. Turksat devletin kurumu ama bizden hala Dolar bazından para alıyorlar. Antalya Valisi, Antalya’daki tüm AVM’lerin dolar kurunu 4.10 kuruştan sabitlemiş. Bir sayın vali bunu yapabiliyorsa biz neden 4.75 kurdan para ödüyoruz ve daha da zam gelecekmiş. 120 tane yerel televizyon var şu an. Eskiden 500 civarı kanal vardı ülkemizde herkes kapatıyor artık” şeklinde konuştu.

 

 

TEKNOLOJİYE UYUM SAĞLAMAMIZ LAZIM

Şahin Turgun daha sonrasında yaptıkları yatırımlar ve anlaşmalar ile ilgili bilgiler verirken, “Sevgili dostum Cahit Baybur, kendisi Güç Telekom’un temsilcisi. Ona ve Güç Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bülent Turan’a teşekkür ediyorum. Bu işte bize çok yardımcı oldular. Dijital yayın yaptığımız için hızlı giden teknolojiye uyum sağlamamız gerekiyor. Birkaç yıl sonra tüm televizyonlar akıllı televizyon olacak.  Artı Yerel Medya Platformu’nu yaptıktan sonra kendimize bir grup oluşturduk. Televizyon uygulamasına kadar yaptık.  Televizyon markaları ile yaptığımız görüşmelerin ardından LG ile dünya anlaşması yaptık. Tüm Dünya’da LG’nin ürettiği televizyonların tamamında Artı Yerel Medya uygulaması olacak. Sony, Vestel, Samsung’la da bu anlaşmanın aynısını yaptık. Biz uydudan yayın yaparken 4a uydusundan yayın yapıyoruz.  Türkiye ve Avrupa’yı kapsayan bir uydu. Rusya, Amerika, Çin tarafında yokuz bizim buraları kapsayan uydumuz yok. Artık dünyanın her yerinde akılı televizyonlarla izleneceğiz” dedi.

 

 

MUHTEŞEM İZLENME ORANLARI

İzlenme sayıları ile ilgili bilgiler veren Turgun, “Biz gerçekten izlenip izlenmediğimizi merak ederek bir uygulama yaptık. Sevgili dostum Cem Hakko ve sevgili dostum Ahmet Bülent Turhan gözlerini kırpmadan bu yatırımı yaptılar. 4-5 ay süren bir yazılım süreciydi. 8 aylık süreçte anlaşmaları yaptık. Geçtiğimiz hafta buluştuk ve hiçbir tanıtım yapmadığımız uygulamayı 487 bin kişi izlemiş. İnanılmaz bir rakam bu. Hollanda’ya baktım 86 Bin kişi bizi izliyordu. Bunlar sadece akıllı televizyonlar ile ilgili rakamlar. TV 41’e baktık 3849 kişi izliyor. Bizde en az 3 dakika izlenme istiyorlar.  12 dakika bizi izlemişler bu harika bir rakam. Dün tanıtımlara başladık. Bunu tüm yerel TV’lere attık. 23 kanalda birden yayınlanıyor. Bizim hedefimiz 81 il 81 televizyon. Ocak ayına kadar da 50 kanal hedefliyoruz. Bu işi temiz yapan kanalları istiyorlar ve iyi televizyonlar istiyorlar” şeklinde konuştu.

 

 

EN BÜYÜK İLGİYİ LG’DEN GÖRDÜK

Akıllı TV üreten büyük markalarla olan görüşmeleri de aktaran Turgun, “En çok katkıyı ve ilgiyi LG’den gördük. Sonra Samsung ve Vestel ile anlaşmalar yaptık. Şimdi sırada Philips,Arçelik ve Beko var. Bunlarla da anlaşma imzalanmak üzere. Turkcell ile görüşüyoruz. Tüm bunlar bittiğinde büyük bölümü Avrupa’da olmak üzere 28 ülkeye kablolu yayın yapan bir firmayla da anlaşacağız. Sizin anlayacağınız Angola’dan Zambiya’ya yani A’dan Z’ye tüm dünya ülkelerinde 50 milyon izleyici hedefini yakalayacağız” dedi.

 

 

DEVLETİN YARDIM ETMESİ LAZIM

Şahin Turgun son olarak devletin kendilerine destek vermesi halinde çok daha büyük işleri başarabileceklerini söylerken, “Bizim hedefimiz 50 Milyon eve girip 50 milyon izleyiciye ulaşmak. İddialı bir rakam olabilir ama şu an 2 Milyon’u geçtik.  Hiçbir tanıtım olmadan bunu yaptık. Avrupa’da, yurtdışında yer alan tüm vatandaşlarımız kendi yerel kanallarını izleyebilecekler, kendi kentlerini görecekler. Dünya’da böyle bir platform yok. Türkiye’de de ilk biz kurduk. Yazılımı açtığınız zaman içinde yerel platform kanallarını bulacağınız oluşumu biz yaptık. Cem Hakko’ya teşekkür ediyorum gözünü kırpmadan arkamızda durdu.  Biz devletinde bize destek vermesini istiyoruz.  TV’ler olarak güçlü olursak daha fazla yatırım yaparız. Devlet bize yardım ederse dünyada çok izlenir kanallar haline gelir. Artık yeni satılmasa bile tüm akıllı televizyonlarda güncelleme yapıldığı anda biz Artı Yerel Medya olarak onlarda olacağız.  Farklı akıllı kanallarda da anlaşma sağlanmak üzere” dedi.

 

 

ARTI YEREL MEDYA PLATFORMU ÜYELERİ

Artı Medya Platformunu oluşturan 23 yerel televizyon kanalı şunlar: TV 41, Kanal 26, Bursa TV,  38 Kent TV,  Deha TV,  Kanal VTA, Kanal 23,  Kanal 60,  ErTV, Ton TV,  Kanal 68, Ort TV, Tembo TV,  Yaşam TV, Rumeli TV,  TV 79, Adana TV, Metro TV, Ful TV, Mercan TV. Aydın TV’DEN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TV, 41, geleceği, yakalıyor:, 50, Milyon, kişi, bizi, izleyecek,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı