Haber
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 16:16
 
'Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı geldi'
İngiltere’den yayın yapan bir gazetesinin savunma editörü Con Coughlin, 'Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı' başlığıyla çarpıcı bir makale kaleme aldı.
DÜNYA Haberi
'Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı geldi'

İngiltere'de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinin savunma editörü Con Coughlin “Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı” başlığıyla kaleme aldığı makalesinde, “Batı'nın düşmanları” ile ilişkisinin ittifak tarafından daha fazla görmezden gelinemeyeceğini vurgulan Coughlin, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın Batı ile anlaşmalarında “usta bir manipülatör” olarak davrandığını söyledi.

 

Coughlin makalesine şöyle devam etti:

 

“Erdoğan Türkiye'nin hayati jeopolitik konumunun kendisine gelişmiş Rus hava savunma sistemleri alabilecek seviyede bir dokunulmazlık verdiğine inanıyor.

 

 [Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasına] Washington'ın verdiği sert tepki, bu adımın Türkiye'nin Batı'yla sıcak görünümlü bir ilişki sürdürebilmesinin önüne geçecek türden bir provokasyon olabileceğini gösteriyor.

 

S-400 anlaşmasını eleştirenler Türkiye'nin özel olarak NATO savaş uçaklarını düşürmek için tasarlanmış bir silahı almasının Ankara'nın NATO üyeliği hakkında ciddi soru işaretleri oluşturduğunu söylüyor.

 

Trump yönetiminin Türkiye'nin F-35 programına katılımını sonlandırmakla tehdit ettiği Washington'da da hakim görüşün bu şekilde olduğu anlaşılıyor.

 

Radardan saklanma konusunda gelişmiş özellikleri olan F-35'ler uzun yıllar boyunca NATO operasyonlarında kilit öneme sahip olacak.

 

Türkiye'ye de NATO üyeliği sayesinde bu uçaklardan 100 adet alma hakkı verilmişti. Fakat Erdoğan, hem Amerika'nın son teknoloji uçaklarına hem de bu uçakları düşürmek için tasarlanmış Rus hava savunma sistemine aynı anda sahip olamayacağını anlamalı.

 

Türk liderin Rus askeri donanımına yatırım yapması, Moskova'yı Avrupa güvenliğine en büyük tehdit olarak gören NATO'nun geri kalanıyla ters düşürüyor.

 

Geçen ay Brüksel'deki NATO savunma bakanları toplantısında ana gündem Rus tehdidiydi.”

 

“ERDOĞAN'IN YÖNETİMİNDEKİ TÜRKİYE, KAYBEDİLMİŞ BİR DAVA”

 

“S-400 anlaşması Türkiye'nin NATO'yu küçük düşürdüğünü gösteriyor ve İngiltere gibi Avrupalı NATO üyeleri bunu artık tolere etmeyeceklerini göstermeli.

 

Erdoğan'ın radikal İslamcılarla ilişkileri bir yana, Rusya gibi güçlü bir haydut devletinden fayda sağlamak için ona yakınlaşması bunun çok daha ötesinde bir konu.

 

Türkiye 1952'de NATO'ya katıldığında örgütün doğu cephesini Moskova'nın saldırganlığından koruyacaktı. Ama artık durum kesinlikle böyle değil ve Avrupalı liderler, Amerika'daki mevkidaşları gibi Erdoğan'ın yönetimindeki Türkiye'nin kaybedilmiş bir dava olduğu gerçeğiyle yüzleşmeli.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı