Haber
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 13:44
 
Türkiye Kamu-Sen: 'Bu teklifi kabul etmiyoruz'
Türkiye Kamu-Sen Kocaeli İl Temsilciliği hükümetin memurlara önerdiği zam oranını kabul etmediklerini açıklarken: “Bu zam oranını kabul etmiyoruz” dedi
EKONOMİ Haberi
Türkiye Kamu-Sen: 'Bu teklifi kabul etmiyoruz'

Türkiye Kamu-Sen Kocaeli İl Temsilciliği, hükümetin memurlara önerdiği zam oranına karşı Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Gerçekleştirilen açıklamaya Türkiye Kamu-Sen Kocaeli İl Temsilciliğine bağlı üyeler katılırken, basın açıklamasını okuyan Türkiye Kamu-Sen Kocaeli İl Temsilcisi Orhan Kütük hükümetin zam oranlarını kabul etmeyeceklerini söyledi.

 

 

KİRAYA ZAM BİR YILDA 100 LİRA ZAM GELDİ

 

Orhan Kütük açıklamasının devamında: “Hepinizin bildiği gibi 3 milyon memur, 2 milyon emekli, aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren, nüfusumuzun 4’te 1’inin iki yıllık geleceğini şekillendirecek toplu sözleşme görüşmeleri büyük bir hayal kırıklığına doğru gitmektedir. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon 20,3 oldu.  4 kişilik ailenin vaz geçemeyeceği, zorunlu harcama tutarı 1032 lira artarken memur maaşlarına koca bir yıl için toplam 441 lira zam yapıldı. TÜİK’in açıklamasına göre yalnızca kiraya son bir yıl içinde gelen zam 100 lira. 

 

BÜTÇE TARUMAR OLDU

 

Ailenin aylık gıda harcamasına gelen zam ortalama 197 lira. Doğalgaza bir yıl içinde gelen zam 18,6. Elektriğe 34,8 zam yapılmış.   Mutfak yangın yerine dönmüş, memurun, emeklinin bütçesi tarumar olmuş…  Hem resmi rakamlar hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü gösteriyor.  

 

BU NE ANLAMA GELİYOR

 

Hayat pahalılığının bütün zorluklarını hep birlikte yaşıyorken memura ve emekliye reva görülen zam, revize edilmiş hali ile 2020’nin tamamı için 8,2; 2021’in tamamı için 6,1… Teklifler böyleyken şu anda yıllık enflasyon, yaz ayları olmasına rağmen 16,65. Çarşının, pazarın durumunu görüyoruz; sadece kira ve gıda son bir yılda 297 lira zamlanmışken, bize son olarak teklif edilen 4; önümüzdeki yılın ilk 6 ayında ortalama maaşa 160, en düşük maaşa 120 lira artış demek. Bu ne anlama geliyor arkadaşlar?

 

BİZ BUÇUKLU SÖZLEŞMELERİ ÇOK GÖRDÜK

 

Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor.  Biz buçuklu toplu sözleşmeleri çok gördük, memurun masada yarım puana nasıl terk edildiğine hep beraber şahit olduk.  Birilerini bilmeyiz ama bu teklif bu bütçeyi kurtarmaz; 4’ler filan bize uymaz! Biz, bütün taleplerimizin haklı gerekçelerini açıklıyor, resmi verilerle destekliyoruz.  Kamu işveren tarafından da 4+4 zammın gerekçesini bekliyoruz.

 

BİZ REFAH SAĞLAYIN DEDİK

 

Hedefiniz nedir, amacınız nedir? Enflasyon hedefinin 9,8 olduğu yerde memura 4+4 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir?  Biz, toplu sözleşmenin başından beri hep Hedef enflasyona endeksli maaş zammından vaz geçin dedik.  Ama bu konuda bile bizi yanlış anladılar.  Biz Enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın dedik.  Onlar, enflasyon hedefinin de altında teklif ettiler.  Biz refah istedik; onlar sefalet önerdi. Biz, ekonomik kurtuluş istedik; onlar, “Esarete devam” dedi. Bu teklif, 20 milyon vatandaşımızı adeta ateşe atmak anlamı taşıyor.  Bu teklif, bizlere başınızın çaresine bakın demek oluyor.  

 

BU TEKLİFİ YOK SAYIYORUZ

 

Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu işveren tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz. Eylem kültürümüz var diyenleri de bu kültürlerini bir kere olsun memur ve emekliler için hayata geçirmeye davet ediyor, alanlara bekliyoruz.  420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde olmak kaydıyla desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ilan ediyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı