Haber
25 Haziran 2019 - Salı 15:55
 
Türkiye haber okumada dünyada kaçıncı sırada?
Ülkeler arasında en fazla haber takip eden liste belirlendi. Listede Türkiye’nin 3.sırada yer alması dikkatleri çekti.
GÜNCEL Haberi
Türkiye haber okumada dünyada kaçıncı sırada?

Avustralya’daki Kanberra Üniversitesi ile Haber ile Medya Araştırma Merkezi ortak hazırlanan Dijital Haber Raporu 2019 araştırmasına göre en fazla haber takip eden ülkeler listesi belirlendi. Buna göre Dünyada en fazla haber okuyan ülke yüzde 85’lik oranla İsveç olduğu görüldü. Türkiye yüzde 78’lik haber okuma oranıyla listenin 3.sırasında yer aldı.

 

Medyada değişim ile birlikte geleneksel medyada da dönüşüm başladı. Birçok gazete bu anlamda dijital yatırımlara ağırlık verdi. Dijital medyada harcanan zaman geleneksel medyaya kıyasla daha az olsa da çalışma tercihin geleneksel medyadan yana olduğunu gösteriyor. Ankete katılan 38 ülkenin 29'unda çoğunda haberlerin geleneksel medyadan takip edildiği kaydedildi. Sosyal medyadan haber takip edenlerin oranı ise yüzde 17 olarak dile getirildi.

 

Bu noktada Avustralyalıların yüzde 52 ile en az haber okuyucusuna sahip ülke olduğu belirlendi. En fazla haber okuyucusu bulunan ülke ise yüzde 85 oranla İsveç oldu.

 

ÜÇÜNCÜ SIRADA TÜRKİYE YER ALDI!

 

Sıralamada Türkiye de bulunuyor. Listenin üçüncü sırasında yer alan ülkede, günde bir kereden fazla haber kaynağını kontrol ettiğini söyleyenlerin oranı yüzde 78. Araştırmanın bir diğer sonucuna göre online kaynaklardan haberleri takip edenlerin oranı yüzde 42 iken, çevrimdışı kaynakları kullananların oranı yüzde 58 olarak belirlendi. Ayrıca raporda okuyucularının yüzde 14’ünün sosyal medyayı ana haber kaynağı olarak kullandığı kaydedildi.

 

İŞTE O ÜLKELER!

 

1- İsveç – Yüzde 85
 

2- Polonya – Yüzde 79

 

3- Türkiye – Yüzde 78
 

4- Güney Kore – Yüzde 77
 

5- İtalya – Yüzde 70
 

6- Birleşik Krallık – Yüzde 67
 

7- Almanya – Yüzde 64
 

8- Amerika Birleşik Devletleri – Yüzde 63
 

9- Fransa – Yüzde 60

10- İspanya – Yüzde 58

11- Kanada – Yüzde 57
 

12- Avustralya – Yüzde 52

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı