Haber
09 Şubat 2018 - Cuma 12:25
 
Türk kadını 83 yıldır TBMM’de
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları İl Başkanı Songül Kaya, Türk Kadınının Mecliste temsil edilmesinin 83. yılını kutladı
- Haberi
Türk kadını 83 yıldır TBMM’de

“8 Şubat 1935’te Türk Kadını ilk defa Meclis’te temsil edilmeye başladı” diyerek sözlerine başlayan CHP Kadın Kolları İl Başkanı Songül Kaya, “Bugün Türk kadınının mecliste temsil edilmesinin 83. yılı. Kadınların ‘biz de varız’ dediği gün. Cumhuriyet kadının toplumu şekillendirmek için yönetime geçip kolları sıvadığı gün. Kutlu olsun” dedi. 


ATATÜRK HAKKI TESLİM ETTİ
“Dünden bugüne toplumsal, siyasal ve ekonomik yaşamda kadın-erkek eşitliği üzerine birçok şey yazılabilir” diyen Kaya, “Kurtuluş Savaşı'nda erkeği ile omuz omuza tam bağımsızlık mücadelesi veren kadının esasında 13. yüzyıldan itibaren her gecen gün biraz daha ellerinden alınan ve Osmanlı döneminde önce çarşafa, sonra peçeye sonra da içine kapanarak toplumdan dışlanan, gasp edilen haklarının kazanılması inancıyla başlamıştır bu mücadele. Mustafa Kemal Atatürk, bu anlayış ve bilinçle 1935 yılında kadınların temsil hakkını onların sahiplerine teslim etmiştir” diye konuştu. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türk, kadını, 83, yıldır, TBMM’de,
Yorumlar
Haber Yazılımı