Haber
09 Haziran 2018 - Cumartesi 22:07
 
Trump'tan açık tehdit: Karşılık verirlerse...
ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin çelik ve alüminyum ithalatına getirdiği gümrük vergisine karşı adım atmayı planlayan ülkeleri, "Karşılık verirlerse hata yaparlar." diyerek uyardı.
DÜNYA Haberi
Trump'tan açık tehdit: Karşılık verirlerse...

ABDAlmanyaİngiltereJaponyaFransaKanada ve İtalya'dan oluşan  G-7 ile Avrupa Birliği (AB) liderlerini bir araya getiren G-7 Liderler Zirvesi,  ikinci gününde devam ediyor.

 

 

Kanada'nın Quebec City kentinin Charlevoix beldesinde düzenlenen  44'üncü G-7 Liderler Zirvesi'den Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 12 Haziran'da  yapacağı görüşme için Singapur'a hareket etmek üzere erken ayrılan Trump, basın  mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

Ticaret ortaklarına tehdit

Trump, zirvede başta "ticari ilişkiler", "düzensiz göç" ve "İran nükleer tehdidi" olmak üzere bir dizikonu üzerine oldukça başarılı görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Başka ülkelerin ABD'nin ithal ürünlere vergi uygulamamasından on  yıllarca faydalandığını belirten Trump, "Diğer ülkelerden, Amerikan ihracat  mallarının piyasalarına adil ve eşit bir şekilde girmesini sağlamalarını  istiyoruz." diye konuştu.

 

ABD ile diğer ülkeler arasındaki dış ticarette söz konusu olan  eşitsizliğin, ABD'nin geçmiş liderlerinden kaynaklandığını ifade eden Trump,  şöyle devam etti:

 

"Biz ülke olarak geçen yıl ticarette 807 milyar dolar kaybettik. Bu  gülünç ve kabul edilemez. Dolasıyla onlar değil bizim liderlerimiz suçlu. Aslında  kendi ülkeleri için çok iyi olan ancak ABD için çok kötü olan bu ticaret  anlaşmalarının bu denli çılgınca imzalatmayı başardıkları için başka ülke  liderlerini tebrik ediyorum ama bu günler artık geride kaldı."

 

Bazı ülkelerin ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatına vergi  uygulamasına karşı adım atmayı planladıklarına ilişkin soruya yanıt veren Trump,  "Karşılık verirlerse hata yaparlar." uyarısında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trump'tan, açık, tehdit:, Karşılık, verirlerse...,
Yorumlar
Haber Yazılımı