Haber
16 Ocak 2020 - Perşembe 13:30
 
Torun'dan çiftçilerin kullandıkları arazileri alamamasına tepki: Fiyatlar turistik yerlerdeki gibi belirlenemez
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu'da çiftçilerin kullandıkları arazileri alamadıklarını belirtti ve "Arazi fiyatları turistik yerlerdeki fiyatlar gibi belirlenemez" diyerek tepki gösterdi.
EKONOMİ Haberi
Torun'dan çiftçilerin kullandıkları arazileri alamamasına tepki: Fiyatlar turistik yerlerdeki gibi belirlenemez

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, "Kamuoyunda 2/B arazisi olarak bilinen arazileri hakkı olan, yıllardır kullanan çiftçiler alamıyor. Arazi fiyatlarının indirileceği vaadi ortada kaldı” dedi.

 

Torun, “Ordu’da yıllarca vatandaşlarımız bu arazileri kullanmışlar, tarımla uğraşmışlar, fındık dikmişler, rençberlik yapmışlardır. Bu araziler doğal olarak en çok onların hakkıdır” diye konuştu. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Torun, şöyle konuştu:

 

“Bu arazilerin rayiç bedellerinin halkımızın gelir durumlarının gözetilerek belirlenmesi çiftçimizin, bu alanlarda tarımla uğraşan insanlarımızın hem bulundukları yerde istihdam edilmesi, hem köyden kente göçün önlenmesi anlamında da büyük önem taşımaktadır. Ancak bu çiftçi kardeşlerimiz ellerindeki araziye sahip olmaz duruma gelmiştir, yıllardır işlediği arazinin tapusunu alamamaktadırlar. Bu araziler için önerilen fiyat yoksul köylünün ödeyebileceği bir fiyat değildir. İnsanlar ilaç alamıyor, gübre alamıyor, nasıl arazi alsın?"

 

Torun, daha önce Meclis’e konuyla ilgili soru önergesi verdiğini ve konunun takipçisi olduğunu hatırlatarak “AKP yetkililerinin her seçim öncesi toprağı işleyenin tapuyu alabileceği bir fiyat sözü verdiğini ancak seçimler geçince bu sözü unuttuğunu” belirtti. Torun, “Ordu’da arazi fiyatları turistik yerlerdeki fiyatlar gibi belirlenemez. Makul, yöre insanının gelir seviyesine uygun bir duruma çekilmeli fiyatlar” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı