Haber
14 Mart 2019 - Perşembe 13:20
 
Tıp haftasında, KOÜ’den 53 hekime plaket
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevlerini sürdürmekte olan, 25. 40. ve 50. Yıllarını dolduran hekimlere Umuttepe’de düzenlenen programla plaket verildi
KOCAELİ Haberi
Tıp haftasında, KOÜ’den 53 hekime plaket

14 Mart Tıp haftası etkinlikleri kapsamında, Türk Tabipler Birliği Odası ve Kocaeli Üniversitesi ortaklığıyla gerçekleştirilen törende Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Umuttepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevlerini  sürdüren, meslekte 25. 40. ve 50. yıllarını dolduran 53 hekime  plaket takdim edildi. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirilen törene, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Baş Savcısı Habib Korkmaz, Sağlık Müdürü Vekili Coşkun Güler, Kocaeli TBB Başkanı Zeki Hamşioğlu, Adalet Komisyonu Başkanı Mühiddin Paça, KOÜ Rektörü Saadettin Hülagü, KOÜ Rektör Yardımcısı Ercüment Çiftçi, Tıp Fakültesi Dekanı Zafer Utkan, Hekimler ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

 

 

 HAMŞİOĞLU, “SAĞLIK SİSTEMİ ÇIKMAZA GİRMİŞTİR”

 

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Türk Tabipler Odası Dr. Başkanı Zeki Hamşioğlu, Doktorlara karşı gösterilen şiddete değinerek , “Ben size  burada doktorlarıma karşı gösterilen şiddete değineceğim. Doktorlarımıza saçma sapan sebeplerden dolayı saldırılıyor ve bu gün geçtikçe artıyor. Siyasetçilerden talebimiz bizleri kapsayan bir yasa çıkarılmalıdır. Şiddeti topyekun önleme amacıyla geniş radikal kararlar alınabilir. Sağlık sistemi bir çıkmaza girmiştir. Sağlık sistemi sürekli değişmektedir, bu değişen sistem işimize odaklanmamıza engel olabiliyor. Hekim maaşları değişmiş, hayat pahalılığı artmıştır. Bir yandan artan nüfus artışı sebebiyle hekimlere daha da çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bakanlık ücretleri arttırmak yerine yurtdışından ithal doktorlar getirtmiştir. TTB’nin dile getirdiği sorunları hepimiz göz ardı ettik. Vatandaşlarımız doktor doktor gezmeye ve poşet poşet ilaç almaya başlamıştı, Buradan halkımıza soruyorum işlerinin rahatça halledebiliyor musunuz. Tıp fakültelerinin asıl amacı nitelikli hekimler yetiştirmektir” dedi.

 

Kocaeli Türk Tabipler Odası Dr. Başkanı Zeki Hamşioğlu

 

“EĞİTİM GERİ PLANA İTİLDİ”

 

Hamşioğlu sözlerinin sonunda, “ Tıp fakültelerimizde eğitim geriye itilmiş, nitelik ve nicelik ön plana atılmış ve bunun sonucunda tıp fakülteleri sağlık hizmet merkezi haline gelmiştir. Bunun sonunda niteliksiz akademisyen bir kitle oluşmuştur, bu akademisyenlerin kaliteli hekimler yetiştireceğine olan inancım yok diyebilirim. Son zamanlarda artan hacamat sülük gibi tıp dışı tedavi yöntemlerine sağlık bakanlığının göz yumması ve destek vermesi bizi endişelendiriyor. Hukuk devletiysek hakkından kesin yargı kararı olmadan meslektaşlarımızın mesleğinden edilmesi gibi kararlar alınmamalıdır. Mezun olan arkadaşlarımız atanamamaktadır. Haksızlıkların giderilmesini temennimizdir. İş kazalarına gelirsek bu kazaların önlenmesi çok da zor değildir” şeklinde konuştu.

                                              

Tıp Fakültesi Dekanı Zafer Utkan

 

REFAH SEVİYESİNDE SAĞLIK SİSTEMİ

 

Hamşioğlu’nun ardından söz alan Tıp Fakültesi Dekanı Zafer Utkan , “Hekim eğitiminde kaliteden asla ödün verilmemelidir. Çok sayıda Üniversitelerinin ortaya çıkardığı sonuç içler acısıdır. Üniversitelerimizin özgürleştirilmesi gerekir. Üniversite Hastanelerinin asıl amacı eğitim ve araştırmadır. Herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanıldığı, herkesin ortak bir çabayla çalışmasının sonucunda refah seviyesi düzeyinde bir sağlık sistemi kurulmalıdır” diye konuştu.

 

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Saadettin Hülagü

 

HÜLAGÜ, “TIP FAKÜLTELERİ NİTELİK YÖNDEN ZAYIF”

 

Utkan’nın ardından söz alan KOÜ Rektörü Saadettin Hülagü, “ Hekimlik eşrefi mahlukat olan halka hizmetin yapıldığı kutsal bir meslektir. Tıp alanında İbn-i Sina gibi çok önemli isimlerimizin olduğunu biliyoruz. Hekimlerimizin Tıp Bayramın en içten dileklerimle kutluyorum. Özellikle son yılarda Tıp Fakülteleri artmış fakat nitelik yönünden zayıf kalmıştır, bu fakültelerin nitelik yönünden güçleştirilmesi gerekir. Bilimsel konferans için yurtdışına gittiğimizde oradaki öğrenci ve hocalarımızın ileri düzeyde olduğunu da görebiliyoruz. Yerli ilaç sanayisi güçlenmelidir. Savunma sanayinin önemi gibi Sağlık sanayisinde önemli ve daha da yatırım yapılması gerekir. Hekimlik hayatımızın vazgeçilmez bir değeri olmuştur” ifadelerini kullandı.

 

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy

 

AKSOY, “ARTIK HASTA ALAN BİR ÜLKE OLDUK”

 

Son olarak söz alan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy , “Özellikle sağlık çalışanlarımıza gösterilen şiddet asla kabul edilemez, bu gibi sorunlar için çalışmalarımız en üst düzeyde devam etmekte. Bir hekime yapılan saldırının hiçbir zaman doğru değildir ve kınanması gerekir. Türkiye sağlık sektöründe önemli değişim ve dönüşüm yaşandı. Hastanelerimizin fiziki yapısı oldukça gelişti. Türkiye’ye tedavi için gelen bir çok insan var. Türkiye artık hasta veren değil, hasta alan bir ülke olmuştur bununda sebebi siz değerli hekimlersiniz. Kocaeli’de 624 kişiye bir hekim düşüyor, toplam yatak sayımız 4 bin 554 ve Kocaeli’de sağlık sektöründe çalışan sayımız 20 bin 5889 dır. Sağlık alanında ilimizin gelişmiş düzeyde olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: MİNE ARSLAN
Yorumlar
Haber Yazılımı