Haber
10 Aralık 2017 - Pazar 12:17
 
TES-İŞ’ten SEDAŞ’a tepki
SEDAŞ, 2009 yılında özelleştirildiğinde 4-C’ye geçmelerini kabul etmediği işçilerin ücretleri yarı yarıya indirmek için harekete geçti
- Haberi
TES-İŞ’ten SEDAŞ’a tepki

SEDAŞ’ın özelleştirilmesinin ardından kamudan geçen ve SEDAŞ tarafından 4/C’ye geçmelerine izin verilmeyen 140 işçi için kurum kabul edilemeyecek bir karar aldı. Alınan karar karşısında işçilerin örgütlü olduğu Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) harekete geçti ve bugün Lastik-İş Sosyal Tesisleri’nde toplantı düzenledi. Ortalama 3 bin lira maaş alan 140 işçinin ücretini bin 500 liraya indirmek isteyen SEDAŞ yönetimi, işçileri düşük ücretle çalıştırmaya zorluyor.

MAAŞLAR DÜŞÜRÜLMEK İSTENİYOR

SEDAŞ özelleştirildikten sonra kamu işçisi olan 172 işçi 4-C’ye geçmek istedi. Ancak SEDAŞ bu işçilerin deneyimli olması nedeniyle aynı haklara sahip şekilde çalışmalarını istedi. Özelleştirmenin ardından geçen 8,5 yıldan sonra SEDAŞ şimdi 172 işçiden geriye kalan 140 işçinin maaşlarını yarı yarıya düşürmek istiyor. Ortalama 3 bin lira alan işçiler bin 500 lira kayıpla çalıştırılmak isteniyor. Geçen sürede işçiler 4-C haklarını da kaybetti. İşçilerin SEDAŞ’ın bu teklifini kabul etmeleri halinde emekli maaşlarında da ciddi bir düşüş olacak.

TES-İŞ’TEN TOPLANTI

SEDAŞ’ın aldığı bu karar üzerine TES-İŞ harekete geçti. Sendika işçilerin hak kaybına uğramaması için geçtiğimiz gün iş yeri temsilcileri ile bir araya gelindi. Görüşmelerin ardından bugün Lastik-İş Sendikası Sosyal Tesisleri’nde Adapazarı Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu’nun katılımıyla toplantı düzenlendi.

‘MÜCADELE VERMEK İÇİN BURADAYIZ’

Toplantıda açıklamada bulunan TES-İş Adapazarı Şube Başkanı İrfan Kabaoğlu, “Maalesef bizim haklarımızı geri almak isteyen işverene karşı mücadele vermek için buradayız. Bugüne kadar 20 yıl 15 yıl 10 yıl çalıştınız. Hiç unutmuyorum 2009’da orada toplantı yapıldığında dediler ki hiç unutmuyorum burada çalışacaksınız ve hiçbir hak kaybınız olmayacak dediler. Birçok arkadaşımızın gitme dilekçesini kaybetmediler. Şimdi 8,5 sene oldu iyi kötü bugüne geldi” dedi.

‘KABUL EDİLEMEZ BİR TEKLİF’

“SEDAŞ’ın bize yapmış olduğu bu teklifi kabul edilmez bir telif olduğunu kararını aldık” diyen Kabaoğlu, “Bu tabi ki bir başlangıç, herkesi kendi haline bırakacağız zannettiler. İnsanların 10 ya da 15 yılı 20 yılı var. Burada ki durum kıdem tazminatından, birçok hakkından feragat edilmiş gibi olacak. Yeni gelen arkadaşlarda varmış SEDAŞ’ta onlarda gelsinler ve bu işi tutsunlar. Burada bununla ilgili burada toplanmamızın dışında, bölgenin milletvekillerine, yetkililerine konuyu ilettik” ifadelerini kullandı.

‘BERABERLİĞİMİZ BOZULMASIN’

Kabaoğlu son olarak, “İşveren bazı arkadaşlara mail atmış ve demi ki ‘Gelin görüşelim’ demişler. Benimle değil gidin sendika ile konuşunuz diyeceksiniz. Biz burada ekmek yedi ve burada kimseye saygısızlık yapmayacağız ama bizim hakkımızı kimseye yedirmeyiz deyin.  Eğer bir tasarruf yapılacaksa devlet adına bir vergilerimizi ödüyoruz. Ama tasarruf en baştan başlar biz olmasak zaten çalışmazlar. Bugün birliğimiz beraberliğimiz bozulmasın” diye konuştu.  Gergin anların yaşandığı toplantı, İrfan Kabaoğlu’nun konuşmanın sonrasında basına kapalı gerçekleştirildi.  

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı