Haber
11 Haziran 2019 - Salı 11:45
 
Terleme Nasıl Engellenir?
Terleme doğal bir şey olsa da aşırı terleme nasıl önlenebilir? İşte bütün cevapları...
SAĞLIK Haberi
Terleme Nasıl Engellenir?

Özellikle yaz mevsiminde sık sık banyo yapsak da terleme sorunundan kurtulamayız. Deodarant ve parfümlerle bu sorunu çözmeye çalışsak da ter sonucu oluşan kokuya bir çözüm bulamamaktayız.

 

Terleme vücut ısısını normalde tutmak için önemlidir. Beynimiz vücut ısısının normale dönmesi için ter bezlerinin çalışmasını sağlar. Kavurucu yaz sıcaklarında bu durum vücut ısısının normale dönmesini ve dengede kalmasını sağlamaktadır. 

 

Terlemenin aşırı olduğu durumlarda kişinin günlük yaşamını etkilemektedir. Örneğin; kişinin kıyafeti bozulur, kötü koku yayar, bu da kişinin rahatsız olmasına neden olur. Ayrıca özellikle el terlemelerinde kişi herhangi bir şey tutamaz, tokalaşamaz ve ellerini saklama ihtiyacı hissetmektedir.

 

Terleme iki şekilde ortaya çıkmaktadır. İlk olarak terleme, psikolojik faktörler, stres, utanma gibi duygusal değişikliklerle ortaya çıkmaktadır. İkincil terleme ise, bazı hastalıklar, menopoz dönemi, yüksek tansiyon, ilaçlar, kafein ya da alkol gibi etkilerle oluşmaktadır. 

 

Aşırı terleme özellikle 18-25 yaş arasında görülmekte olan bir sorundur. Aşırı terleme yaşın ilerlemesiyle birlikte azalabilmektedir. Ancak ileri yaşlarda da terleme sorunu görülebilmektedir.

 

Terleme Sorunu

 

Aşırı terlemeyi önlemek için ilk tavsiye edilen yöntem deodrant, krem ve solüsyonların kullanılmasıdır. Ancak bu yöntem uzun süreli ve sürekli etkili olmayabilir.

 

Aşırı terleme tedavisinde iyontoforez yöntemi kullanılabilir. Bu yöntem elektrik akımı yoluyla terlemeyi önleyici bir metotdur. Ancak bu yol koltukaltı terlemelerinde kullanılmaz. Aşırı terleme tedavisinde en etkin yol ise botoks enjeksiyonlardır. Özellikle koltukaltı ve avuç içi bölgelerinde sorun bir seansta yok olmaktadır. Bu botoksun etkisi 6-8 aya kadar sürmektedir. Ayrıca bu yöntemin herhangi bir yan etkisi de yoktur.

 

Aşırı terleme sorununa cerrahi operasyonlar da uygulanabilmektedir. Terleyen bölgedeki ter bezlerinin çıkarılması ya da terlemeye neden olan sinirlerin bloke edilmesi yolları da kullanılabilmektedir.

 

Aşırı terleme tedavisinde uygulanan bu yöntemlerin herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak cerrahi müdahale sonrası başka bir bölgede aşırı terleme sorunu kalıcı bir yan etki olarak görülebilmektedir.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı