Haber
02 Aralık 2019 - Pazartesi 10:43
 
Tecavüzcüsüyle yüzleşti anlattıkları kan dondurdu!
Musul'da DEAŞ militanları tarafından kaçırıldıktan sonra pazarda satılan Aşvak Hacı Hamid, 6 yıl sonra tecavüzcüsüyle Almanya'da karşılaştı. Hamid'in tecavüzcüsüyle yüzleştiği anlar kardeşi tarafından paylaşıldı.
DÜNYA Haberi
Tecavüzcüsüyle yüzleşti anlattıkları kan dondurdu!

Yezidi Aşvak Hacı Hamid, DEAŞ'lı tecavüzcüsüyle yüzleşti. Yaşadıklarını anlatırken baygınlık geçiren Hamid, 14 yaşındayken pazarda satılmış ve kendisini satın alan DEAŞ militanı tarafından defalarca tecavüze uğradıktan sonra kaçarak Almanya'ya yerleşmişti.

 

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre, Aşvak Hacı Hamid isimli kadının militan ile yüzleşme videosu DEAŞ tarafından 2014 yılında Irak’ın Musul kentinde esir alınan ve geçen yıl Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Yezidi Nadia Murad’ın erkek kardeşi aktivist Murad İsmail tarafından Twitter’da paylaşıldı.

 

Videoda Yezidi kadın kendisine tecavüz eden DEAŞ'lıya gözyaşları içinde, “Bunu bana neden yaptın? Çünkü ben Yezidi'yim değil mi?” diyor. IŞİD’linin kafasını kaldırıp kendisine bakmasını isteyen Hacı Hamid, “Senin bir kız kardeşin var mı? Hislerin var mı? Onurun var mı?” diye sorarken şu ifadeleri kullanıyor:

 

"Hayatımı mahvettin. Bana tecavüz ettiğinde 14 yaşındaydım. Senin çocuklarının yaşındaydım. Hayallerimi çaldın. Bugün adaletsizlik, kahır ve yalnızlık yaşamanın sırası sizde."

 

Genç kadın, bu ifadeleri kullandıktan sonra bayılıyor.

 

Kendisine tecavüz eden IŞİD’li ile Almanya’da karşılaşmıştı

 

IŞİD'in 2014 yılında Irak'ın kuzeyinda Ezidilere yönelik katliamından sonra ailesi ile birlikte Almanya'ya sığınan Aşvak Hacı Hamid'in, kendisini Musul'da uzun süre esir tutan DEAŞ üyesi ile Almanya'da yaşadığı kentte karşılaşması, 2018 yılında Almanya'da geniş yankı buldu.

 

2014 yılında DEAŞ'ın Şengal'de Ezidilere yönelik katliamı sırasında 18 yaşın altında olan genç kadın yaptığı açıklamada, Musul'da bir köle pazarında bir DEAŞ üyesi tarafından 100 dolara satın alınarak 10 ay boyunca esir tutulduğunu ve cinsel istismara uğradığını açıklamıştı.

 

10 ayın sonunda kaçmayı başararak ailesiyle birlikte 2015 yılında Almanya'ya sığındığını söyleyen Hacı Hamid, 2016 yılında yaşadığı Schwäbisch Gmünd kentinde kendisini esir alarak istismar eden DEAŞ üyesi ile sokak ortasında karşılaştığını belirtmişti.

 

Hacı Hamid, InfoMigrants adlı internet portalına yaptığı açıklamada, bu karşılaşmayı, "Irak'tan, beni kaçıran adamın o çirkin yüzünü artık görmek zorunda olmamak ve bana onu hatırlatan her şeyi unutmak için kaçtım. Onunla Almanya'da karşılaştığımda şoke oldum. Onu ilk kez 2016'da gördüm. İkinci kez karşılaştığımızda bana yaklaşarak, 'hakkındaki her şeyi biliyorum' dedi. Korkudan konuşamadım" sözleriyle anlatmıştı.

 

"O sokakta özgürce dolaştığı sürece kendimi Almanya'da güvende hissetmiyordum" diyen genç kadın, "Onunla karşılaşmasaydım. Almanya'da kalırdım. Meslek eğitimimi tamamlayarak Almanya'da normal bir hayat sürdürmek istiyordum" diye konuşmuştu.

 

Olayla ilgili soruşturma devam ederken genç kadın Almanya'yı terk ederek Irak'a dönmüştü.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı