Haber
10 Ağustos 2018 - Cuma 17:12
 
Tarihi Çınarlı Camii inşa edilmeyecek
Restorasyon sebebiyle yıkılan Çınarlı Camii müteahhiti Lokman Arslan, yıkım konusunda usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü mahkemeye verdiğini ve camiinin tekrardan inşaa edilmeyeceğini belirtti.
KOCAELİ Haberi
Tarihi Çınarlı Camii inşa edilmeyecek

TARİHİ CAMİİ İNŞA EDİLMEYECEK

Kocaeli’nin en eski ibadethaneleri arasında adı geçen Baç Çınarlı Camii (Urgancı Ahmet Çelebi Camii), Kocaeli Valiliği’nin talimatıyla güvenlik riski bulunduğu gerekçesiyle ibadete kapatılmış ve İstanbul 2’nci Bölge Vakıflar Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmalarına başlanmıştı. Ancak cemaatin caminin yıkılıp yeniden yapılmasını istemesi üzerine o dönem Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık tarafından verilen talimatla Anıtlar Yüksek Kurulu’nun kararıyla camii tamamen yıkılmıştı.

 

AYLARDIR ÇALIŞMA YAPILMIYOR

Yıkılın caminin üzerinden aylar geçmesine rağmen henüz bir çalışma yapılmadı. Caminin aslına uygun olarak, iki kat halinde 800 kişilik kapasiteyle inşa edilmesi bekleniyor. Caminin yerine koyulan prefabrikte ibadetlerini yapmaya devam eden cemaat ise çalışmalara başlanmamasından şikayetçi. Kocaeli Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılması gereken caminin ihalesinin ise ne zaman yapılacağı belirsiz. İbadetlerini prefabrikte yapan cemaat, yetkililerden açıklama bekliyor.

 

CAMİİ TEKRAR İNŞA EDİLMEYECEK Mİ?

Önce restorasyon daha sonra yıkım kararlarıyla belirsizlik içinde kalan Camii için ihale müteahhiti Lokman Arslan, “Vakıflar Genel Müdürlüğü önce restorasyon yapılacağını söyledi sonrasında ise yıkılıp tekrar yapılacak dediler. Yıkıma dönüştürülmesinden ötürü de restorasyon için verilen fiyat karşılamıyor. Benim verdiğim teminatı da yaktılar. Ben de Vakıflar Genel Müdürlüğü’nü ve Bakanlığı mahkemeye verdim. Öncesinde de Kocaeli Üniversitesi’nden rapor istemiştim sağlam raporu vermişlerdi. Sonradan Fikri Işık’ın siyasi baskısıyla kurul etki altına alınarak yıkım kararı alındı. Ben de mahkemeye verdiğim için ihale süreci uzayacak ve cami tekrar inşa edilmeyecek” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Haber Yazılımı