Haber
07 Kasım 2018 - Çarşamba 14:34
 
Tarihi bina kaderine terk edildi, harabeye döndü!
İzmit Halkevi binasının adeta kendiliğinden yıkılmaya terk edilmiş bir durumda olduğunu vurgulayan TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekci, “Kent yöneticilerine sesleniyoruz. Bu binanın yaşatılmaya hakkı vardır” dedi
KOCAELİ Haberi
Tarihi bina kaderine terk edildi, harabeye döndü!

Uzun zamandır kentin gündeminde olan İzmit Halkevi binasının restorasyonu bir türlü başlatılmadı. Restorasyonla ilgili birçok kere söz verilmesine karşın bugüne kadar hiçbir gelişme olmadı. Halkevi binasın son olarak TMMOB da sahip çıkarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Binanın yıkılmak üzere olduğunu belirten TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Murat Kürekci, kent yöneticilerinin bu binaya sahip çıkmaya çağırdı. Halkevi binasının adeta kendiliğinden yıkılmaya terk edilmiş bir görüntü verdiğini vurgulayan Kürekci şunları söyledi: “İzmit Halkevi, D-100 karayolunun yapılmasından önce “Deniz Kıyısı” özelliği ile kentin muhteşem görselinin en güzel kesitlerinden; sonraki süreçte hem önündeki meydan (Halkevi Meydanı), hem de kente karayolu ile olan erişimdeki merkezi durağı (Halkevi Durağı) ile de kentsel hafızaya kazınmış, hayatlarımızda yer edinmiş kentin simgelerindendir.

 

FİZİKEN BAKIMSIZ

Günümüze geldiğimizde; mimarisi, İzmit ve yakın çevresi ile yakın tarihimize yaptığı ev sahipliği, toplumsal-kültürel değişimdeki işlevselliği, kentimizin simgelerinden ve hafızalarından olması nitelikleri iyiden iyiye körelmeye yüz tutmuştur. İzmit Halkevi fiziken bakımsızdır, sahipsizdir ve işlevsizleştirilmiştir. Binanın öncelikle harabe olmaktan kurtarılması ve yeniden sanata, edebiyata, şiire, kongrelere, konferanslara, kurslara, seminerlere, eğitimlere v.s. ev sahipliği yapabilmesi kent yöneticilerinin gündemine alınmalıdır.

 

YIKILMAYA TERK EDİLMİŞ

Bir taraftan İzmit’in tarihi değerlerini gün yüzüne çıkartmak amacıyla "Tarih Koridoru Projesi" kapsamında Osmanlı dönemine ait konaklar, sarnıçlar, çeşmelerin restorasyon çalışmaları yapılıyorken, Roma'dan kalan tümülüslerin rölöve ve restorasyon projeleri sürüyorken, Cumhuriyetin yakın tarihi değerlerinden olan İzmit Halkevi adeta kendiliğinden yıkılmaya terk edilmiş bir görüntü vermektedir. İzmit Halkevi'nin de yaşatılmaya hakkı bulunmaktadır. Kent yöneticilerine sesleniyoruz, kentin tüm kurumlarının İzmit Halkevi'ne (Halk Eğitim Merkezi) karşı tarihsel borçlarını ödeme, sahip çıkma zorunluluğu vardır. Kentimize sahip çıkalım.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarihi, bina, kaderine, terk, edildi,, harabeye, döndü!,
Yorumlar
Haber Yazılımı