Haber
18 Kasım 2019 - Pazartesi 13:32
 
Tahsin Tarhan: Gebze Metrosu için bakanlık daha karar vermedi
CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı bakanlığa devredilen Gebze Metrosu için konuştu. Tarhan, böyle bir sözleşmenin olmadığını, bakanlığın henüz karar vermediğini söyledi
YEREL POLİTİKA Haberi
Tahsin Tarhan: Gebze Metrosu için bakanlık daha karar vermedi

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan bugün il binasında yerel yönetimlerle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Vekil Tarhan, “Haydar vekilimizle birlikte bir karar aldık. Her ay il binasında basın toplantısı düzenleyeceğiz. TBMM’de yapılan çalışmalar konusunda hem de Kocaeli hakkında bilgilendirme yapacağız. Türkiye’nin en büyük sıkıntısı ekonomi, dış politika ve yoksulluk. Gazete manşetlerine baktığımızda her gün intihar eden aileler var. Türkiye tarihinde görmediğimiz olaylarla karşılaşıyoruz. 4 kardeş intihar etti. Ekonomimiz zor bir süreç geçiriyor. 2020 TL asgari ücret. Asgari ücretle geçinen vatandaşlarımızı Nobel’e aday göstermek gerekir. Kiralara baktığımız geçinmek oldukça zor. En büyük sıkıntımız işsizlik. Her gün yüzlerce insan bizi arayıp işsizlikten yakınıyor. Resmi kayıtlara baktığımız Türkiye’de 5 milyon işsiz var. Bunların yüzde 30’u üniversite mezunu gençlerden oluşuyor” ifadelerini kullandı.

 

BİZ BUNA KARŞI DEĞİLİZ

 

İstanbul gibi büyükşehir belediyelerinin tasarrufa gittiğini ifade eden Tahsin Tarhan, “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın, eski Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun makam aracını satacağını açıklamıştı. Bizde mutlu olduk. Çünkü Kocaeli büyükşehir belediyesi ülkenin en borçlu belediyesi. Sorunları çok olan bir kent. Hem ulaşım, hem kentsel dönüşüm açısından büyük sıkıntı yaşıyor. Yeni projelere ihtiyaç. Geçen mecliste Kocaeli’de ki israflarla ilgili açıklama yaptım. Bazıları yanlış anlaşıldı. Tekrar söylemek istiyorum. Bizler yerel yönetimlerin yaptığı güzel projeleri hep alkışlayacağız. Ama denetleyeceğiz. Bunlar bizim görevimiz. Yanlışları eleştireceğiz. Büyükşehir belediye başkanı makam aracını sattı. Bir minibüse 250 bin TL vererek dizayn etti. Biz bunu eleştirdik. Çok yüksek bir fiyat. Golf araçlarını gündeme getirdim. Neden ihaleye golf aracı olarak çıkıyorsunuz? Park ve bahçelerde kullanmak için elektrikli araca ihtiyaç var? diye yazarsanız size firmalar teklif verir. Golf aracı diye yazarsanız size kimse teklif vermez. Tabi ki ihtiyaç olan araçları belediye alacak. Biz buna karşı değiliz. Ama elektrikli araç diye yazabilirler” şeklinde konuştu.

 

İHALEDEN HERKESİN HABERİ OLMALIYDI

 

Tarhan şu ifadelere yer verdi: “Durak boyama işine ilan versen en az 500 kişi başvurur. Bu iş 281 Bin TL’ye veriliyor. Teklif sayısı ise 1. Buna itiraz ediyoruz. Bir kişi başvurup işi bir kişi alıyor. Bu ne demek adrese teslim. Çikolata alımı. Yoksulluk işsizlik haf safhada. 176 Bin TL’lik çikolata alınıyor depoya. Tamam alabilirsin Kaç tane pastacı var Kocaeli’de Bu ihaleye de bir kişi başvuruyor ve o alıyor ihaleyi. Akıllı telefon işi. Markası modeli yok. İhaleye bir kişi giriyor. Milletin parasını harcıyorsun. Sen kamudan gelen bir belediye başkanısın. Cumhuriyetin sayesinde kamunun en önemli kurumlarında görev ve maaş almışsın. O zaman milletin parasına da sahip çıkacaksın. 145 Bin TL’lik kitap basım işi de var. Eğer açıklasalar bu işe yüzlerce kişi başvururdu. 17 Milyon TL’lik şoförsüz ve yakıtsız araç alım işi var. Bir kamu kurum şoför ve yakıt almıyorsa neden araç kiralar. Bu iş Gaziantep’teki bir firmaya veriliyor. Kusura bakmayın deniz bitti. Bundan sonra her yapılan işin üzerine gideceğiz. Herkes görevini yapacak, hesabını verecek. 17 Milyonluk ihaleden tüm basının ve kamuoyunun haberi olması gerekirdi. Ben Sayın Büyükakın’ndan daha dikkatli olacağız, takip edeceğiz cevabını beklerdim. Kiralama işine girip de ikinci olan Beyda Temizlik Ticaret Şirketi’ne veriliyor. AK Parti’li Erkan Bakıroğlu’na organizasyon işi veriliyor. Bu arkadaş gençlik kollarından geliyor.

 

KÖRFEZİ DOLDURUN KURTULUN

 

Henüz ihale yapılmamışken metro çalışmaları açıldı seçimden önce. Metro yapıyoruz diye seçim kampanyası yürüttüler. Belediye başkanı değişti ve bu işin altından kalkamayız deyip bakanlığa devrettiler. Gebze Meydanı şu anda kazılmış kapatılmış insanlar yürüyemiyor bakanlığa sorduk. Bakanlık diyor ki; verin şekli ve içeriği; yapım, araç alım, müşavirlik, kamulaştırma gibi işlerin hangi tarafça yapılacağı mevcut sözleşme ve ihaleyle belirlenecektir. Yani daha bir sözleşme yok. Henüz karar vermemişler. Cengiz Topel Havaalanı’nda 33 kilometre ve 23 istasyonluk Kartepe Körfez hattı var, daha bunlar da belirlenmemiş. Net olarak sonuçlanmamış. Sayın başkana sormak istiyorum. Hereke’de yeni bir liman yapılıyor acaba bilgisi var mı?. 4 Bin metrekare deniz dolgusu ile doldurulacak. Şu Körfez’i baştan sona doldurun da kurtulun.” 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı