Haber
08 Aralık 2017 - Cuma 11:19
 
SYKP: 'Kudüs Siyonizme teslim edilemez'
Kudüs’te yaşanan son gelişmelerin ardından açıklamada bulunan SYKP Kocaeli İl Örgütü üç din için de kutsal kabul edilen Kudüs’ün Siyonizme teslim edilemeyeceğini söyledi
- Haberi
SYKP: 'Kudüs Siyonizme teslim edilemez'

ABD Başkanı Donald Trump’un, Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıyarak Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını açıklamasının ardından SYKP Kocaeli İl Örgütü konuya ilişkin açıklamada bulundu. SYKP Kocaeli İl Örgütü yaptığı açıklamada konuya ilişkin olarak, Ortadoğu halkları arasındaki yüzlerce yıllık gerilim kaynaklarının en hassas sinir uçlarından biri olan Kudüs’e ilişkin alınan bu karar, halkları bir kez de Müslüman, Yahudi, Hıristiyan eksenlerinde karşı karşıya getirmek, savaşı, yoksulluğu ve yıkımı sürdürmek dışında hiçbir anlam taşımamakta. ABD Büyük Ortadoğu rüyasının ana figüranı olarak devreye soktuğu IŞİD’in bölgede işinin bitmekte olduğunu gördüğünden olsa gerek, belli ki şimdi de Ortadoğu halklarını başka eksenler üzerinden karşı karşıya getirmek, savaştırmak istiyor” ifadelerine yer verdi. 


ABD GERİLİMİ BÜYÜTMEK İSTİYOR
SYKP İl Örgütünün konuya ilişkin açıklamasının devamı şu şekilde; “ABD bu hamlesiyle hâlihazırda savaş ve çatışma alanı olan Ortadoğu’ya, pimi çekilmiş bir el bombası daha atmış oldu. Her üç dinden insanın, İsrail ve Filistin halklarının barış ve eşitlik içerisinde yaşamasından başka çözüm yolu olmayan Kudüs’ü Siyonizmin insafına ve inisiyatifine teslim etmek yeni bir savaş ve çatışma ilanı anlamındadır. Belli ki ABD bu hamlesiyle Arap – İsrail, Müslüman – Yahudi/Hıristiyan eksenlerinde gerilimi büyütmek, bölgede hakların ortak yaşam imkânlarını dinamitleyerek halkları kendisine mahkûm etmek istiyor.


TBMM SAVAŞ TEZKERESİNİ YENİLİYOR
Her yıl savaş teskeresini yenileyen TBMM’deki savaşçı bloğun Kudüs gözyaşları ise inandırıcılıktan uzak, adeta bir timsah gözyaşı minvalindedir. “Van Minüt”ten Mavi Marmara’ya, AKP’nin İsrail’le 2016 yılında imzaladığı “Normalleşme Anlaşması”ndan bu yaz imzalanan İsrail’in çaldığı Filistin doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlama anlaşmasına bu ikiyüzlü tutumun en açık ve acımasız örnekleri devam etmektedir. Erdoğan, AKP Hükümeti ve yancıları, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyıp ilan etmesinin en büyük destekçileridir. Bölgede halkların ve inançların eşit haklar çerçevesinde barış içinde yaşamasına imkân vermeyenlerin bugün kalkıp ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak ilan etmesini “bölge barışına” karşı bir hamle olarak değerlendirmesi en hafif deyimle ikiyüzlülüktür, tutarsızlıktır, suç batırmadır!” 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı