Haber
29 Mart 2018 - Perşembe 11:32
 
ŞUYUU VE VUKUU
KOCAELİ Haberi
ŞUYUU VE VUKUU

Sevgili okurlarım, bu yazıyı okuyan özellikle gençlerin başlıktan bir şey anlamayacaklarını biliyorum. Benim gibi belli yaşa gelmiş insanlar anlarlar ama gençlere uzak tabii bu iki kelime. Bu kelimelerin nereden başlıkta kullanıldığına gelince, eskilerden kalma bir deyim vardır “Şüyuu vukuundan beter” diye.  Türk Dil Kurumu sözlüğündeki karşılığı “bir şeyin dedikodusunun yapılması, onun gerçekleşmesinden daha kötüdür anlamında kullanılan bir söz” olarak açıklanmış. Şimdi bu eski deyimi neden icap etti de kullandım onu açıklayacağım ve sizlerle paylaşacağım.

Bundan yaklaşık iki hafta önce duymuştum. Önce arkadaşlarımdan, dostlarımdan duymuştum, daha sonra doğruluğunu araştırmak için internette yaptığım incelemede bu konuda birçok yazılara rastlamıştım. Yazmayı düşündüm o zamanlar. Tam yazacaktım aklıma internette bu kadara yazı var ama yine de doğru olmayabilir diye şüphe girdi.

Eğer gerçek değilse bu konuda yazı yazmam doğru olmazdı ama o zaman da tam yukarıdaki deyim ile açıklanabilirdi. Yani “dedikodusunun yapılması, onun gerçekleşmesinden daha kötüdür”. Şimdi bu girişi yaptıktan sonra konunun aslını merak ediyor olmalısınız. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan konuya giriyorum.

Malumunuz olduğu gibi 15 Temmuz’da hain darbe girişimi oldu. Bu sene ikinci yılını tamamlayacağız. Bu menfur olayda birçok insanımız hayatlarını kaybederek şehit oldu, birçoğu yaralanarak gazi oldu. Devletimiz hain Fetö’yle yoğun bir şekilde mücadeleye başladı. Askeriyeden tutun adliyeye, iş adamlarından tutun devlet memurlarına kadar her kesimden Fetö’ye bulaşmış insanlar tutuklanarak yargılanmaya başladılar.

Benim geçen hafta duyduğum, duyduktan sonra inanamadığım, daha doğrusu inanmak istemediğim olay bu konuyla ilgili. Yargılanan özellikle iş adamlarına bir avukat gidiyormuş “Bir milyon dolar ver seni buradan çıkarırım” diyormuş. Böyle çok sayıda iş adamının dışarı çıktığı söylentisi yayılmış durumda. Hatta daha ileri söylentiler var bu konuda. Hiç yargılanmayan, daha doğrusu Fetö ile uzaktan yakından ilgisi olmayan iş adamlarına gidip “Senin de adın geçmeye başladı, ifadesi alınanlar senin adını veriyorlar. Ver bir milyon dolar adını tutuklanacakların listesinden çıkarayım” diyenler oluyormuş.

Ben “Bu konu yazılır mı, yazılmaz mı, ne kadarı doğru” diye düşünürken televizyonda bir haber görünce dikkat kesildim, çünkü bu konudaydı haber. AKP Milletvekili Şamil Tayyar, Beyaz TV'de katıldığı canlı yayında, Gaziantep dahil birçok ilde ‘FETÖ borsası' kurulduğunu açıkladı. ”Milletvekiliyim her konuşmam suç duyurusudur” diyen Tayyar: "Gaziantep'te çok ciddi FETÖ borsası var. Milyon dolarlar dönüyor. Ben bunu söylüyorum. Evet. İtirafçı adı altında işadamlarını serbest bırakıyorlar. Türkiye'nin birçok yerinde var bu. Ben milletvekiliyim her konuşmam suç duyurusudur. Bununla ilgili daha bugün suç duyurusunda bulundum, HSK teftiş kuruluna. Sadece televizyonda konuşmuyorum. HSK ne yapmış? Bir yerde problem var. Cumhurbaşkanımızın etrafı kuşatma altında. Ben milletvekili olarak Cumhurbaşkanı'na söylediğim şeyleri iletemiyorum. Çok özel bir kayıt götürdüm, Cumhurbaşkanı'na. İzledi, çıldırdı. Böyle bir şey nasıl olur diye. Oysa benim o kaydı bir yıl içerisinde göndermediğim danışmanı yoktu! İzletmemişler Cumhurbaşkanımıza. Onlar hâlâ ordalar. Bir yerde problem var. Sıkıntı büyük” şeklinde konuştu.

Daha sonra parti sözcüsü “Şamil Tayyar böyle konuları basın önünde konuşmamalıydı” şeklinde açıklama yaptı. Dikkat edin bu sözleri ben, ya da başka birisi söylese neler olurdu ama bu sözleri ne yazık ki bir iktidar partisi milletvekili söylüyor. Hiçbir savcı da çağırıp “Sen neler söylüyorsun? Elinde belge, delil var mı da böyle konuşuyorsun? Elinde varsa belgeleri teslim et bize, gereğini yapalım” diye neden sormuyor.

Hain Fetö ile mücadele böyle mi olur. Hain Fetö devletin temeline dinamit koydu, çok büyük zararlar verdi. Onunla ciddi ve kararlı bir şekilde mücadele edilmesi gerek. Şamil Tayyar’ın bu anlattıkları Fetö’yle mücadeleye sekte vuruyor, sulandırıyor.

Buna birilerinin dur demesi lazım, hem de acilen.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı