Haber
05 Kasım 2019 - Salı 15:45
 
Soydabaş: 'Cumhur İttifakı da geri adım atmadı'
İzmit Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı Belsa Plaza da bulunan meclis salonunda gerçekleştiriliyor. Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 19 gündem maddesi üzerinde görüşme yapıldı
YEREL POLİTİKA Haberi
Soydabaş: 'Cumhur İttifakı da geri adım atmadı'

Araç satın alınması ile ilgili gündem maddesinin görüşülmesinde AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Soydabaş, 26 Ekim 2019 tarihli gazetemizin  'Hürriyet, geri adım atmadı'  başlıklı manşeti üzerine açıklamalarda bulundu.

 

HÜRRİYET, GERİ ADIM ATMADI

 

Soydabaş: "Reddetmiş olduğumuz kredi talebi bugün tekrar gündemimize geldi. Öncelikle şu gazete haberini paylaşmak istiyorum. “Hürriyet geri adım atmadı.” Peki, biz mi geri adım atacağız. Bu haber siyaseten şöyle okunabilir. “Sayın Başkan kavgayı, gerginliği seviyor. Ve bizlere gaz vererek kredi talibini tekrar reddedelim istiyor.” 

 

CUMHUR İTTİFAKI DA GERİ ADIM ATMADI 

 

Hatırlarsanız talebi ilk reddettiğimizde ‘Bazı araçların satın alınması, bazılarının kiralanması uygundur. Bunları aynı torbaya koymasaydınız talebi kabul ederiz demiştik’. Konu, üç ay sonra da olsa dediğimiz noktaya geldi. Cumhur ittifakı geri adım atmadı. Sonuç: ortak aklın olduğu yere geldi. Kentin ve kentlinin menfaati hangi noktadaysa biz oradayız. Bu konudaki çalışmalar için Plan ve Bütçe Komisyonunun CHP-MHP ve AK partili üyelerine teşekkür ediyorum.

 

KOMİSYON KARARINI DESTEKLEYECEĞİZ 

 

Komisyonumuzun aldığı bu kararla daha önce alınması istenen 199 araç için yaklaşık 55 milyonluk kredi talebi, 17 milyonluk faiz ödemesi yerine, teşvik kapsamına giren 63 adet araç alınması ile kredi miktarı 27 milyona, ödenecek faiz miktarı ise 7 milyona düşmüş ve KDV teşvik muafiyetinden dolayı da 4 milyonluk avantaj sağlanmıştır. Yani toplam 14 milyon Belediyemiz kasasında kalması sağlanmıştır. Yine Belediye yönetimine tavsiyemiz; alınacak krediyi kamu bankalarından alması ve ödenecek faizin tekrar kamuya dönmesinin sağlanmasıdır. Kamunun menfaati doğrultusunda çıkan komisyon kararını Cumhur İttifakı grup kararı ile destekleyecektir. Her birinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı