Haber
29 Mart 2018 - Perşembe 12:26
 
SON KALE BARLAR SOKAĞI
KOCAELİ Haberi
SON KALE BARLAR SOKAĞI

İzmit Belediye Başkanı tarafından, İzmit’e koyulan bir hedef var. Bu şehri 1 Milyon turist ziyaret edecek. Bu rakam gerçekten çok iddialı. Peki Nevzat Doğan turist olsa İzmit’e gelir mi? Veya bir turist İzmit’te 1 saatten sonra nerede vakit geçirebilir. Kapanca Sokakta mı? Yoksa Marina’da veya AVM’ler demi. Şu bir gerçek ki İzmit’in tarihi bir dokusu geçmişe uzanan bağları yok denecek kadar az. Burası bir kültür turizmine uymaz, Doğa turizmi de çok zor. Zaten şehrin ne şehri olarak değerlendirileceği bile belli değil. Biri turizm diyor, biri liman biri bambaşka bir şey.

 

İzmit’in gezilecek sahafları yok, tiyatrolarında uygun fiyata düzgün oyun bulmak çok zor. Zaten ülkemizin kitaba, tiyatroya, okumaya olan alerjisi malum. Fakat bunları gerçekleştirmek isteyen bir kesimi yok sayamayız. Aslında İzmit’in bu çevresi Barlar Sokağı adını verdiğimiz ve maalesef yarısını yıktığımız yer ile etrafında gerçekleşiyor. İzmit’e gelen misafirinizi götürüp ağırlayabileceğiniz bir tek burası ve Balıkçı Tekneleri var. Şimdi Bu kente bir turist gelse bunların dışında nerede eğlenebilecek? Nerede ağırlayabileceksiniz misafirinizi.

 

Bu kent gece 10’dan sonra hiçbir varlık göstermiyor Bu kent asla 24 saat canlı bir kent değil. İnsanların gidebileceği ve uygun fiyata eğlenebileceği tek yer Barlar Sokağı fakat siz yaptığınız uygulamalarla, Polis baskınlarıyla insanları buradan da soğuttunuz. İnsanlar İstanbul’u, Ankara’yı, İzmir’i geceleri de yaşayabildikleri, eğlence alternatifleri çok olduğu için severler orayı benimserler. Siz ne yaptınız insanların benimsedikleri yerleri yıktınız. İzmit bir Eskişehir olabilir. Fakat bunu sadece tarihi yapıları restore ederek yapamaz. İnsanlar gece tarihi yapı gezmiyor veya sadece çay içmek istemiyor.

 

Eskişehir’i Eskişehir yapan aslında kafe-bar kültürüdür. Bu işi sadece içip duruyorlar gibi sığ bir şekilde değerlendirmek yanlış olur. İnsanlar bu yerlere sadece içip sarhoş olmaya gitmezler. Arkadaşlarınızla iki bira içip sohbet edebileceğiniz, tartışabileceğiniz yerlerdir bunlar. Ve en önemlisi Eskişehir’de o kadar çok kafe-bar var ki fiyatlar uçuk değil. İzmit’e gelecek olursak Bu anlamda olan yerler var tabiki. Leman Kültür veya Dolphin’e yeni açılan Keyfin gibi. Eğer buralara ikin akşam arkadaşlarınızla oturmaya giderseniz asgari ücretinizin yarısını bırakabilirsiniz.

 

İzmit’te bu kültürün oluşması yakın zamanda mümkün gözükmüyor. Zaten mevcut yönetim olan sokağı da yıkmak istiyor. İşletmecileri beğenmezsiniz. Her gün kavga çıkıyor dersiniz fakat bu sokağı siz bu hale getirdiniz. İşletmeciler nasıl olsa bize mecburlar kafasında hareket ediyorlar. Sokağın yıktığınız yarısından sonra üniversite öğrencisi ile olay çıkaracak tipler iç içe kaldı.  İnsanları buna da siz zorladınız. Gidecek yer, yaşayacak alan bırakmadınız. İzmit’i yaşamayan, nefes almayan, akşam 7 de her yerin kapattığı bir yer haline getirmeye çalışıyorsunuz.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı